Миналата седмица гледах епизод от "Вкуса на Европа и Средиземноморието". Там готвач от мадридски ресторант показа много интересно ястие, но не запомних подробностите, пък и внесох някои мои иновации (като печените чушки и домати, както и рачешките рулца - рибните филета в магазина бяха с много лед). Вместо риба може да се използват всякакви морски гадини - каквото има.
Сосът ми беше малко, затова в рецептата по-долу удвоих количеството му.
за 6 порции:
3 средноголеми патладжана (около 1.2 кг)
2 чушки капия (1 зелена и 1 червена)
2 домата
2 с.л. гъсто доматено пюре
2 глави лук
3 скилидки чесън
шепа босилек
200 г филе от риба / морски дарове (каквито има)
за холандския сос:
3-4 жълтъка (зависи от големината на яйцето)
170 мл зеленчуков бульон (използвах от кубче

)
80 г масло
1 с.л. естрагонов оцет
Патладжаните се измиват и дръжките им се отстраняват. Набождат се с нож на няколко места и се запичат от двете страни за 15 мин в захлупен съд на 750 W в микровълновата. Или се увиват в алуминиево фолио и се пекат във фурната, докато омекнат. Като поизстинат, се разрязват на две по дължина и се издълбават с лъжица така, че да остане предимно обвивката.
Чушките и доматите се изпичат на котлона или на партигрил (не обичам да мия котлона) и се нарязват на кубчета.
Лукът и чесънът се нарязват наситно и се запържват в 2 с.л. зехтин / олио, докато леко пожълтеят. Към тях се добавя и накълцаната вътрешна част на патладжана. Като се позапържи, към плънката се добавят чушките и доматите. Посолява се на вкус. Като се изпари течността от доматите, се добавя дом. пюре и черен / бял пипер. Плънката трябва да е достатъчно гъста. Към нея се прибавя нарязаният наситно босилек.
Патладжанените "кори" се намазват отвън с олио и се нареждат в тава, покрита с фолио (иначе тавата трудно се мие, пък и патладжанът се залепва и може да се скъса). В тах се разпределя плънката, отгоре се подреждат рибни филенца (или каквито морски гадини имате) и се заливат с холандски сос.
Ястието се пече в силно загрята (280 С) фурна, докато се образува златиста коричка.
Холандски сос: жълтъците се разбиват с тел в малка тенджерка на слаб огън (ако готвите на газ - задължително на водна баня). Към тях на тънка струйка се прибавя топъл, но не горещ, за да не се пресече, бульон или вода. Когато сместа се сгъсти, се оттегля от огъня и се добавя разтопено масло. Аз не го разтопявам, оставям го да се затопли близо до печката и след това го прибавям към соса. Много мързелив метод е моят, ама сосът става по-бързо и не е по-лош от "правилния"
Накрая се подправя със затоплен оцет. Ако нямате естрагонов оцет, кипнете 2 с.л. хубав винен оцет с щипка сух естрагон и варете, докато се изпари половината (това става много бързо!!!).
Друг вариант на
холандски сос.