Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 11:58 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 33 мнения ]  Към страница 1, 2  Next
Message
Сготвено на: 21 Мар, 2008 12:24 am Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Gotin-а пролетна фюжън - салата "Алеко"

Понеже Алеко възвести доста унило "Нещо напоследък нямам настроение за готвене на по-засукани манджи.", посвещавам тази разкошна пролетна салатна него.
Пък като няма ентусиазъм човекът за готвене, дано да му се е запазил ентусиазЪмът за похапване, че и ако и той си е отишъл, мале, мале, много е зле човекът... :)

Богата на протеини пролетна салата (и засукана...)

За пръв път нарушавам принципите си и няма да дам (съвсем умишлено) списък и количество на продуктите.
Ще подходя по друг начин към рецептата, защото считам, че всеки може и трябва да проявява нюх, изобретателност и комбинативност при готвенето, Винаги съм смятал, че готвенето е особен вид интелектуално творчество, вид изкуство.

1. Едно филе пилешко бяло месо (половината от т.н."пеперуда") запичаме в предварително силнозагрята фурна или микровълнова за кратко време, за да остане сочно.
Нарязваме го на кубчета - хапки или на жулиен.
Една скилидка чесън стриваме на гладка кашичка с 1/2 ч.л. сол.
Настъргваме цедрата от един лимон.
Смесваме чесновата кашичка с цедрата и разбъркваме с нарязаното пилешко месо.
Овкусените пилешки хапки овалваме обилно в настърган пармезан.

2. В тефлонов тиган с 1-2 капки зехтин (олио) изпържваме 5 белтъка. Когато белтъкът се стегне добре и поизстине достатъчно го накъсваме (не нарязваме) на произволни парчета.

3. Нарязваме на кубчета 3 филии хляб, посоляваме леко и в суха тавичка ги запичаме във средна фурна до сухар. Периодически разбъркваме, за да не загорят.

4. Измиваме, почистваме и нарязваме зеленчуците:
спанак - наситно
маруля - накъсана
листа от репичка - наситно
магданоз - наситно
пресни тиквички - на кубчета
пресни печурки - начупени на ръка
пресен лук - на средни парчета
пресен чесън - на средни парчета
1 кисела ябълка - на кубчета
1 обелен лимон - на кубчета

5. Така подготвените зеленчуци объркваме със зехтин (олио) , посоляваме и поливаме със сокът от един лимон (в този порядък).

6. Нарязваме кашкавал на кубчета.

7. На сух тиган препичаме малко белени тиквени семки и, след като изстинат, ги смиламе в блендер с добавка на малко сол.

8. Пилешките хапки смесваме с кашкавала на кубчета и парчетата белтък.
Объркваме с подготвените зеленчуци.
На дъното на купата за сервиране поставяме хапките хляб, върху тях изсипваме сместа от зеленчуци и месо.

При сервиране поръсваме със запечените и смлени тиквени семки.

Ако уважаемата съпруга на Алеко се смили и му приготви тази салатка, той през това време ще може да си полее мъката си по изгубеното настроение за готвене с няколко бирички и/или по-високооктаново гориво... :jump2: :drunk: :cheers:


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Мар, 2008 10:24 am Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Това не е салата, а основно ястие направо. :)
Пролетната умора е това, което мъчи Алеко, както и половината население, затова ми се струва невъзможно да се напъна и да направя такава салата, при положение, че готвя и друго ядене.


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Мар, 2008 12:25 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Готин, направо в сърДцето ме прободе, с нож до самата дръжка!

Колкото и да ме мързи, ще взема да я направя тази салатка, като само ще махна спанака и листата от репички (бррррр, напомнят ми за още по-омразната рукола) и ще намаля максимално количеството магданоЗЗЗЗЗ. Идната седмица ще имаме гости и това ще е мнооооого подходящо за предястие. Ако се сетя, ще снимам.


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Мар, 2008 3:18 pm Пет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Алеко написа:
...като само ще махна спанака и листата от репички (бррррр, напомнят ми за още по-омразната рукола) и ще намаля максимално количеството магданоЗЗЗЗЗ.
ама , така салата ще стане Алеков-а пролетна фюжън - салата "Gotin" :lol:.


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Мар, 2008 5:33 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Ми той човекът си го е казал:

gotin написа:
За пръв път нарушавам принципите си и няма да дам (съвсем умишлено) списък и количество на продуктите.
Ще подходя по друг начин към рецептата, защото считам, че всеки може и трябва да проявява нюх, изобретателност и комбинативност при готвенето, Винаги съм смятал, че готвенето е особен вид интелектуално творчество, вид изкуство.


И аз, като един виден столичен ЕнтЕлектуалец, проявявам креативност, както е модерно сега да се казва. :mrgreen:

Забравих обаче да благодаря на Готин за името на салатата. Това е първото ястие, кръстено на мен.
:plz:


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Мар, 2008 5:51 pm Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Поздрави за всичко, обаче аз като един чичо Скрудж се интересувам какво се прави с жълтъците, така низвергнати от рецептата :) Аз бих ги включила в цялата тази симфониета. (и бих изключила листата от репички, айде аман от листЯ)


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Мар, 2008 6:11 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Куцо пиле написа:
Поздрави за всичко, обаче аз като един чичо Скрудж се интересувам какво се прави с жълтъците, така низвергнати от рецептата :) Аз бих ги включила в цялата тази симфониета. (и бих изключила листата от репички, айде аман от листЯ)


Каква ти симфониета, това си е направо класическа Симфония! А на мястото на листните култури бих турнал повечко месни. :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Мар, 2008 6:30 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Алеко написа:
Готин, направо в сърДцето ме прободе, с нож до самата дръжка!

Колкото и да ме мързи, ще взема да я направя тази салатка, като само ще махна спанака и листата от репички (бррррр, напомнят ми за още по-омразната рукола) и ще намаля максимално количеството магданоЗЗЗЗЗ. Идната седмица ще имаме гости и това ще е мнооооого подходящо за предястие. Ако се сетя, ще снимам.


:) Ти направо ме разби и съкруши тотално всичките ми нежни кулинарни трепети...Ц-ц-ц... :-? :-? :-?
Ами, че ти като махнеш най-важното от хубавата ми салатка - спанака и магданоза, че то какво ще остане???
Спанакът си е хубава зеленийка, а магданозът (знам, че не си му фен, но много, ама много грешиш) е много силен тоник за простатата и всичко, свързано с нея :lol: :lol: :lol: ...
Освен това, магданозът има несравним с нищо аромат и вкус.
Ама няма да седна сега да те агитирам, ти сам (все някога) ще узрееш за тази истина... ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Мар, 2008 6:40 pm Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
gotin написа:
тоник за простатата и всичко, свързано с нея :lol:


Като например всичката кръвоносна система и на двата пола :mrgreen:
За аромата и вкуса съм изцяло съгласна, макар че проядох магданоз в късна възраст. Алеко, явно не пушиш достатъчно :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Мар, 2008 8:57 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Куцо пиле написа:
gotin написа:
тоник за простатата и всичко, свързано с нея :lol:


Като например всичката кръвоносна система и на двата пола :mrgreen:
За аромата и вкуса съм изцяло съгласна, макар че проядох магданоз в късна възраст. Алеко, явно не пушиш достатъчно :lol:


Пуша си аз, пуша си. И знам много добре за всички полезности на магданоза. При мен проблемът не е във вкуса, а в самите листа на това растение, които ми залепват буквално по гърлото. Мога да го ям, ако е мноооого ситно накълцан. Ама след като веднъж си накълцах два пръста (верно, лук кълцах), вече нещо не ми втеква да кълцам наситно.

Колкото до спанака - това нещо също само по изключение го консумирам. Най-вече на супичка. Всякакъв друг начин на приготвяне ми напомня домашния терор, извършван над мен в ранна крехка детска възраст, заради дЖелезото, което уж се съдържало в тази зеления. Ми да взема да си гризкам някой болт тогава. :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Мар, 2008 9:57 pm Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Разбирам 8) Това за желязото в спанака са чисти дрънци, както вече знаем. Обаче магданозът не всякога залепва за гърлото...на яхнийка ако го поръсиш и после я оставиш да отлежи малко, става :bing:


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Мар, 2008 11:10 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
tom4ovi написа:
Много засукана тая салатка, Gotin.
Бравос, наистина готина. Ама ми се струва малко сложничка. Или може би е доста рано да я мисля сега.

:) :) :) Само така изглежда, заради твърде подробното описание. Като започнеш да я правиш, ще видиш, че най-времеотнемащото действие е правенето на омлета от белтъци, препичането на хлебните хапки и запичането на филето. В общи линии, цялата салата се прави за максимум 30-35 мин.


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Апр, 2008 2:32 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Яну, 2008 4:28 pm Сря
Мнения: 74
Location: London
Нека да попитам. Четейки тази рецепта веднага ме нападна идеята да я пробвам, само на края като прочетох времетраенето за приготвяне и нещо в мен....

gotin написа:
Gotin-а пролетна фюжън - салата "Алеко"Богата на протеини пролетна салата (и засукана...).... :


...Настъргваме цедрата от един лимон. :arrow: това синоним на кора ли е?

...изпържваме 5 белтъка. :arrow:каква е идеята на пърженият белтък в цялата салата, само за да е носител на белтъчини ли?

... Нарязваме на кубчета 3 филии хляб :arrow: за това ще закупя направо готови крутони
...спанак – наситно :arrow: baby spinage ще свърши същата работа според мен
.... листа от репичка – наситно :arrow: виж това ще е проблем. Ще ги заместя с Baby-Rocket salad
....пресни тиквички - на кубчета :arrow: това сериозно ли?
... белени тиквени семки и, :arrow: и на това знам заместителят


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Апр, 2008 2:37 pm Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
:lol: TeA75, ти направи нова рецепта.


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Апр, 2008 3:08 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Яну, 2008 4:28 pm Сря
Мнения: 74
Location: London
Маца написа:
:lol: TeA75, ти направи нова рецепта.

гледам си подръчните материали :lol: сериозно листа от репички няма как да намеря при най голямо желание.


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Апр, 2008 3:10 pm Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
ТеА75, а тиквените семки с какво ще замениш? Много съм любопитна :)


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Апр, 2008 5:29 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
ТеА75 написа:
Нека да попитам. Четейки тази рецепта веднага ме нападна идеята да я пробвам, само на края като прочетох времетраенето за приготвяне и нещо в мен....

gotin написа:
Gotin-а пролетна фюжън - салата "Алеко"Богата на протеини пролетна салата (и засукана...).... :


...Настъргваме цедрата от един лимон. :arrow: това синоним на кора ли е?

...изпържваме 5 белтъка. :arrow:каква е идеята на пърженият белтък в цялата салата, само за да е носител на белтъчини ли?

... Нарязваме на кубчета 3 филии хляб :arrow: за това ще закупя направо готови крутони
...спанак – наситно :arrow: baby spinage ще свърши същата работа според мен
.... листа от репичка – наситно :arrow: виж това ще е проблем. Ще ги заместя с Baby-Rocket salad
....пресни тиквички - на кубчета :arrow: това сериозно ли?
... белени тиквени семки и, :arrow: и на това знам заместителят


Отговарям последователно:
1. "Цедра" традиционно в кулинарията се нарича настърганата жълта (цитрусова) част на всеки един цитрусов плод, в случая - на лимона.
2. Белтъците обогатяват салатата на белтъчини, така че не консумираш само "зеления", а освен всичко останало, съчетават се чудесно със вкуса на салатата като цяло и са много вкусни. Все едно, че в салатата има и една яка свинска пържола, без да е трудна за дъвчене.
3. Ако трябваше да се използват крутони, щях да напиша крутони. Крутоните са подходящи предимно за супи, тук усещането за хапка е подчертано от по-големия обем на препеченото залче, което е попило най-вкусната част от салатата, букетът от аромати на сока.
4. За спанака нямам спор, но съвсем пресен и млад спанак, нарязан съвсем наситно има този вкус на пролетна свежест, какъвто е необходим за ранна пролетна салата. Макар, че всякакъв вид зелена салата би била подходяща, и бяла маруля, и салата "Айсберг", даже и китайско зеле става. Но спанакът си има много специфичен аромат и вкус...
5. Baby Rocket става вместо листата от репички, даже ще стане още по-вкусно, но аз си обичам пресните листа от репички и нищо не може да ми замести специфичния вкус и хрупкавост.
6. Пресните тиквички (съвсем нежни малко тиквенца) без изобщо да ги белиш, разбира се.
Дали на кубчета или на ивички вече е въпрос на естетичен вкус, както ти се вижда по-елегантно - така. :)
7. Защо е необходимо да заместваш всичко в една рецепта, та включително и белените тиквени семки, които нито са екзотика, нито са дефицитни?
Разбира се, можеш да сложиш и белени слънчогледови семки, и леко начукани орехи, белени бадеми, белени лешници, кашу, белен шам-фъстък, т.е., всякакъв вид ядки (а може и да не слагаш изобщо), но леко запечените белени тиквени семки се съчетават най-добре като вкус в салатата.
В моите рецепти се старая ястието не само да стане вкусно "за плюскане", но и да има симфония от вкусови усещания, оригинални и неочаквани, не банални, а такива, че като го опиташ веднага да си кажеш "толкова просто на вид, а какъв невероятен вкус". Тоест, правя рецептите си за хора, които са предимно естети в кулинарията, а не само гледат да си натъпчат набързо тумбачето, да се уригнат доволно и да се изпружат пред телевизора, за да гледат мъдро и задълбочено я латиноамерикански сериал, я някой мач, я TV Планета... :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Апр, 2008 6:00 pm Вто 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
gotin написа:
правя рецептите си за хора, които са предимно естети в кулинарията, а не само гледат да си натъпчат набързо тумбачето, да се уригнат доволно и да се изпружат пред телевизора, за да гледат мъдро и задълбочено я латиноамерикански сериал, я някой мач, я TV Планета... :mrgreen:


Според собствения ми опит в този форум, Готине, никой не гледа 'да си натъпче тумбачето' или да се 'наплюска'. И какво лошо има в гледането на мачове, каквито и да са те? 8)


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Апр, 2008 6:10 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Яну, 2008 4:28 pm Сря
Мнения: 74
Location: London
biskvitka написа:
ТеА75, а тиквените семки с какво ще замениш? Много съм любопитна :)


ми с подобни такива за салати, само са микс. иначе трябва специално да ходя до БГ магазин за да видя дали имат тиквени семки и след това трябва да им търся начина за смилане.


иначе благодаря на gotin за отделеното време и пояснения. далеч съм от мисълта да сменям рецептата или да създавам нова такава. просто се замислих от къде мога да се сдобия с всичко изброено.


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Апр, 2008 7:14 pm Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Тия капиталисти за пореден път ме смайват - микс от семки за салати :shock: !!!
Ще трябва да изчопля каквото има в мюслите :lol:
[hide]ТеА75, Да взема да ти пратя една торба семки :roll: [/hide]


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Апр, 2008 7:16 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Куцо пиле написа:
gotin написа:
правя рецептите си за хора, които са предимно естети в кулинарията, а не само гледат да си натъпчат набързо тумбачето, да се уригнат доволно и да се изпружат пред телевизора, за да гледат мъдро и задълбочено я латиноамерикански сериал, я някой мач, я TV Планета... :mrgreen:


Според собствения ми опит в този форум, Готине, никой не гледа 'да си натъпче тумбачето' или да се 'наплюска'. И какво лошо има в гледането на мачове, каквито и да са те? 8)

А според моя опит (не само във форума) в живота, повечето "домакини", особено работещите съвсем наравно с мъжете си и освен това перящи, гладещи, занимаващи се малко повечко с децата обикновено не разполагат с толкова много време за готвене, за да се насладят на този процес.
Затова гледат по възможност максимално бързо да сготвят, като при това проявяват чудеса от изобретателност, за да стане и максимално вкусно.
А за мачовете - щом като ги нареждам наравно с латиноамериканските сериали и чалгата, значи ясно изразявам мнението си за тях, за мене не са класическа музика, все пак...
Нямам абсолютно нищо против всеки да се развлича както му е приятно, но не ми стана много ясно защо, ако ти гледаш мачове, считаш, че всеки трябва да се радва на "тази благинка"... Толкова, колкото и на "ракийката със салатката".
Не знам защо, но съм останал с впечатлението, че в този форум хората са с много свободно и неконформистко мислене, както и с доста добро чувство за хумор и свободно изразяват личното си мнение, дори и то да е по-различно от това на останалите...


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Апр, 2008 8:52 pm Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
gotin написа:
Не знам защо, но съм останал с впечатлението, че в този форум хората са с много свободно и неконформистко мислене, както и с доста добро чувство за хумор и свободно изразяват личното си мнение, дори и то да е по-различно от това на останалите...


Няма такова нещо! В пълна заблуда си! Тук цари диктатурата на пролетариата в най-чистия й вид. :lol: :lol: :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Апр, 2008 10:55 pm Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Алеко написа:
Няма такова нещо! В пълна заблуда си! Тук цари диктатурата на пролетариата в най-чистия й вид. :lol: :lol: :lol:


Знаех си аз, че съм попаднала на място.
Сега остава всички комсомолци (и някои комунисти) да се съберем и на следващия пикник да се опитаме да спретнем и тази "скромна" салатка. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Апр, 2008 11:02 am Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Маца написа:
Знаех си аз, че съм попаднала на място.
Сега остава всички комсомолци (и някои комунисти) да се съберем и на следващия пикник да се опитаме да спретнем и тази "скромна" салатка. :)


Ама само, ако пеете "Интернационала"!


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Апр, 2008 11:13 am Чет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
gotin написа:
защо, ако ти гледаш мачове, считаш, че всеки трябва да се радва на "тази благинка
:shock:

Ще те помоля да не ми приписваш думи, които не съм казала.

Алеко, мен по ме бива с 'На всеки километър' :lol: На Интернационала не му знам текста.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 33 мнения ]  Към страница 1, 2  Next

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB