Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 9:47 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 16 мнения ] 
Message
Сготвено на: 05 Апр, 2008 11:10 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Когато шефовете са нервни, а те почти винаги са (Алеко е изключение :lol: ), обичат да си хапват нещо много, ама много, вкусничко...

КЮФТЕТО НА ШЕФА

Продукти:
600 г. едросмляна кайма 70:30 (тел/св)
200 г. мариновано пилешко филе
100 г. пушен бекон
100 г. овчи кашкавал
1 голяма глава лук
1/2 ч.л. смлян черен пипер
1/4 ч.л. едросмлян лют червен пипер
1/2 вр. магданоз
1 ч.л. сол
настърганата цедра от кората на 1 лимон
150 мл. бира

За пълнежа:
30 г. краве масло
30 г. заквасена сметана
1/2 ч.л. маркова люта горчица
1/2 ч.л. сол самардала
1/2 вр. магданоз
зелените листа от 1 вр. пресен лук

заб. : За мариноването използвайте "Смес за мариноване на пилешко месо № 2", която ще публикувам в отделна тема (защото иначе M-R LAZY ще ми дърпа ушите :mrgreen: )

Най-напред приготвяме пълнежа.
Отпуснатото на стайна температура масло размачкваме добре със солта и горчицата, добавяме сметаната, ситнонарязаните зелен лук и магданоз и много добре разбиваме сместа.
От маслената смес правим осем топчета и ги оставяме във фризера за 2 часа.
Лукът нарязваме на много ситно, осоляваме го с 1/2 ч.л. сол, оставяме го да престои 1/2 ч., изстискваме добре отделения сок и го добавяме към каймата.

Маринованото филе и бекона нарязваме на ситно с остър нож, а кашкавала - на по-едри кубчета.
Добавяме и тях към каймата, заедно с лютивия червен пипер, черния пипер и останалата 1/2 ч.л. сол.
Накрая добавяме цедрата и останалия ситнонарязан магданоз.
Омесваме много добре каймата, като добавяме постепенно 150 мл. бира. (останалите 350 мл. поемаме на глътки вътрешно :cheers: )
Каймата оставяме да престои 1 ч. в хладилника.
От отлежалата кайма правим осем топки, като дълбоко, до средата на всяка топка вкарваме по едно замръзнало топче масло, заглаждаме дупката и едва тогава оформяме по-плоско кюфте. Целта, разбира се , топчето да остане в центъра на кюфтето.
Готовите "шефски" кюфтета можем да панираме в класическо пане, да ги изпечем на скара или, което е за предпочитане, да ги изпечем на фурна, като ги обърнем един път за цялото печене.
При термичната обработка трябва да се съобразяваме с по-големия обем на кИфтетата, т.е трябва фурната да е загрята на не повече от 180 градуса, да ги печем малко по-дълго време, за да се изпекат добре отгоре, но и отвътре.
Поднасяме ги топли, по две в порция (шефовете обичат по-големите порции :P ), с богата зелена салата.
Забележка: Да се внимава при разрязването на кюфтето, защото замразеното масло по средата се е превърнало в невъобразимо вкусно горещо езерце...
Добро попадение е бутилка качествен купаж розе/мавруд.
А при храносмилането - мисли за Зоната. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Апр, 2008 9:11 am Нед 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Много апетитно предложение, Готин, :facelick:!

Обаче си мислех следното: след като кюфтетата са плоски, дали и маслото не трябва да се посплеска малко (да се направи във формата на таблетка или нещо такова)?

И още един въпрос: с какво ще препоръчаш да се замени самардалата? Моят Шеф не я тачи особено, а и казват, че термично обработената не е особено прекрасна...


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Апр, 2008 12:45 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
biskvitka написа:
Много апетитно предложение, Готин, :facelick:!

Обаче си мислех следното: след като кюфтетата са плоски, дали и маслото не трябва да се посплеска малко (да се направи във формата на таблетка или нещо такова)?

И още един въпрос: с какво ще препоръчаш да се замени самардалата? Моят Шеф не я тачи особено, а и казват, че термично обработената не е особено прекрасна...



:) Сигурно съм се изразил недостатъчно ясно, макар че винаги се старая да съм изчерпателен, та чак сам на себе си си ставам досаден :bill:
Значи, кюфтето е доста голямо по обем и в самото начало е една кръгла топка от кайма, затова, когато се натъпче до средата топчето масло, затъпкваш отвора и посплескваш кюфтето, за да не е чак топка, а не, че го правиш плоско. Всъщност, дори и да искаш да го направиш като плескавица, няма да можеш, заради масленото топче в средата. А масленото топче е по-удобно да го направиш на топче и да го замразиш. В моите рецепти аз винаги допускам произволни варианти и комбинации.
Например, в тази има допълнение, което не съм го описал, защото рецептата щеше да стане досадно дълга. Но сега ще ти го опиша.
По принцип тази рецепта не е абсолютно майсторска, защото съм ползвал идеята от друга рецепта - "Кюфтета метр д`отел" , където каймата, подправките, маслената смес, всичко е доста по-различно, но интересното пък е, че се правят 16 питки от кайма, по средата на едната се слага топчето, покрива се с другата и така се оформя кюфтето. На мене, по време на правене, нещо не ми се хареса това слепване, все ми се струваше, че няма да се слепят добре и маслената смес ще изтече...и..."язък за материала" :). Затова я видоизмених така. Но ти, ако искаш ги направи по този начин.
В оригиналната рецепта маслото беше смесено със ситнонарязан копър, горчица и чесън.
А за самардалата - аз много я обичам като подправка, фантастична е за варени или печени картофи, яйца, омлети и много други. Наистина ароматът и се променя при термична обработка, започва да мирише на гума, но ако е в смес това не се проявява. Като ШЕФЪТ не я обича, ръсни си му обикновена солчица, няма разлика.
Аз от 1-2 години съм влюбен в една подправка на МАГИ - "Вълшебен вкус - 10 зеленчука" и я ползвам най-универсално ( :) само дето на таратор още не съм я слагал...), включително даже си правя бульончета за залъгване на глада с 1/2 ч.л. в чаша вряла вода.
Та, ако искаш, пробвай и с нея. :) Много ще ти разбере ШЕФА, дай му три кИфтета и ще забрави всичко :P .


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Апр, 2008 2:04 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Незнам доколко е фюжън ,но за мен лично това си е направо топ рецепта.Чакам първият уикенд на открито и ще я пробвам на всяка цена.


Last edited by миш маш on 08 Апр, 2008 4:51 pm Вто, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 08 Апр, 2008 4:31 pm Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
миш маш написа:
Незнам доколко е фюжън ,но за мен лично това си е направо топ рецепта.Чакам първият уйкенд на открито и ще я пробвам на всяка цена.


На закрито не става ли?


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Апр, 2008 5:00 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Aми сигурно става и на закрито, макар, че малко ще ми е трудно да си вкарам барбекюто в хола, пък и да ядеш такива големи кюфтета някакси ми е по-романтично навън. :P


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Апр, 2008 8:17 pm Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
миш маш написа:
Aми сигурно става и на закрито, макар, че малко ще ми е трудно да си вкарам барбекюто в хола, пък и да ядеш такива големи кюфтета някакси ми е по-романтично навън. :P


Прекалено романтично го даваш. Такива кИфтета стават за навсякъде, а скарата спокойно може да си стои в куФнята или на балкона.

Ама едно нещо не разбрах от цялата тая работа. Само г-н Мързелко ли може да яде такова кИфте, или то става и за простосмъртни потребители на форума? :P


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Апр, 2008 9:04 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Алеко написа:
миш маш написа:
Aми сигурно става и на закрито, макар, че малко ще ми е трудно да си вкарам барбекюто в хола, пък и да ядеш такива големи кюфтета някакси ми е по-романтично навън. :P


Прекалено романтично го даваш. Такива кИфтета стават за навсякъде, а скарата спокойно може да си стои в куФнята или на балкона.

Ама едно нещо не разбрах от цялата тая работа. Само г-н Мързелко ли може да яде такова кИфте, или то става и за простосмъртни потребители на форума? :P


НЕ! Категорично нье! Баш такива кИфтета може да яде всеки, който се счита за ШЕФ, дори и само на себе си... :P :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Апр, 2008 9:05 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Аз и друго не разбрах,защо всички шефове са нервни ,само Алеко не.А не съм прекалено, а романтично точно толкова колкото трябва го давам. :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Апр, 2008 9:35 pm Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Че къФ шеф съм аз? Та аз дори на ЗМ не ставам за шеф, макар отчето да й каза преди 13 години да ме слуша. Ама тя пак нейното си знае. :mrgreen:
Та затуй смятам да си направя някой ден, когато преодолея вродения си мързел (Мързелът - първа крачка към прогреса!), такова едно шефско кИфте, а може и две, и да си ги изям сам-самичък.

За романтичните натури имам едно предложение: Излет край вода с истински огИн, а не някакви си скари, юнашки шишове и картофи в жарта.


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Апр, 2008 9:51 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
И печено сирене във фолио,и ако може и някой сач върху скарата и препечен хляб,....?Забравих и червеното вино.


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Апр, 2008 10:00 pm Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
миш маш написа:
И печено сирене във фолио,и ако може и някой сач върху скарата и препечен хляб,....?Забравих и червеното вино.


Хайде сега, изгъзици, би казала баба ми! :P


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Апр, 2008 1:02 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Алеко написа:
...едно шефско кИфте, а може и две, и да си ги изям сам-самичък.


:mrgreen: :mrgreen: Само една стилистична поправка - ей таквоз кИфте (кИфтета ми звучи още по-благородно ;) ) не може и не бива да бъде "изядено", таквоз кИфте (та) може може да бъде само "изплюскано".
С или без червено вино като атрибут... :P
Може даже и без салата... :bing:
То, кИфтето, си е самодостатъчно. :lol: :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Апр, 2008 9:43 am Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Абсолютно си прав, никаква салата! И не знам защо, ама това кИфте ми звучи напълно и само за бира.


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Апр, 2008 1:14 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Тези кюфтета, на скара на дървени въглища,станаха невероятни.Само дето кашкавала го нарязах на ситно и го сложих в плънката,а не в каймата защото ме беше страх да не се залепи на барбекюто.А с остатъка от маслено -сметаново зелената плънка намазах препечените филийки.Населението си облиза пръстите.


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Апр, 2008 2:22 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
миш маш написа:
Тези кюфтета, на скара на дървени въглища,станаха невероятни.Само дето кашкавала го нарязах на ситно и го сложих в плънката,а не в каймата защото ме беше страх да не се залепи на барбекюто.А с остатъка от маслено -сметаново зелената плънка намазах препечените филийки.Населението си облиза пръстите.


Права си, обикновено тези кюфтета се панират, така че кашкавалът не залепва, но когато са за скара е по-добре кашкавалът да е в плънката, само че тогава не е необходимо да е на по-едри парчета, моше даже да бъде настърган.
Благодаря за допълнението. :)


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 16 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB