Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 3:23 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 6 мнения ] 
Message
Сготвено на: 28 Юли, 2008 9:45 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Половин час се чудя какво заглавие да дам на това изключително от всяка гледна точка ястие.
Изключително бързо, изключително лесно и невероятно вкусно!
99% съм убеден, че и Алеко ще зареже добрата вратна пържола заради това ястие. :) :) :)
Продуктите са елементарни, подготовката - също, а резултатът - фантастичен.
За съжаление, само MR.LAZY ще го оцени подобаващо...

Значи, в средна тенджерка нарязваме на едри парчета една много голяма глава лук, за предпочитане от сорта "Каба".
Върху лука режем, също на едро, около 600 гр. чушки "Сиврия", на които сме махнали само дръжките. Чушките могат да бъдат всякакъв сорт по принцип, но сивриите са най-нежни в този сезон.
Отгоре нарязваме три едри домата по на четири. Който си направи труда да ги бланшира и обели, само ще спечели...
Отгоре - 2-3 с.л. зехтин или олио.
Оригиналното ястие е с 50 г. краве масло, което автоматично го извежда от категорията "Постни".
Затова - кой както прецени. На практика разликата във вкуса не е много голяма, но е в полза на масълцето, естествено... :)
[hide=Алеко да не чете това...](С масло ще трябва някой (ясно кой :mrgreen: ) да удържа г-н Алеко за да остави и на останалите да опитат по мъничко... :P )[/hide]
Последно сипваме 1 с.л. вода, слагаме капака, оставяме на силен огън да заври, намаляваме и оставяме да ври на среден огън докато остане на мазнина (или почти).
Никакви подправки, освен сол и 3-4 люти чушлета ("по желание на клиента"). [hide=За маниаци]Не забравяйте, че аз традиционно ползвам подправката на МАГИ - Вълшебен вкус "10 зеленчука" вместо сол.[/hide]
Ястието е по- вкусно изстинало, ако е със зехтин или олио.
С масълце - топличко.
Независимо от пространното (традиционно за мене...) описание, ястието става невероятно бързо и лесно.
[hide= Ако има въпроси...]Изпреварвам евентуалните въпроси - да, чушките, независимо какъв сорт са, не се изтърбушват, а се нарязват заедно със семенната част, само дръжките се отстраняват.[/hide]
Вкусът, както казахме вече - абсолютно впечатляващ. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Авг, 2008 9:51 pm Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 25 Авг, 2008 9:25 am Пон
Мнения: 14
Ама как само дръжките на чушките, а семето? Сори за невежеството, ама както си пише на профила ми, аз съм дегустатор :oops: и начинаещ готвач, ама само за вкъщи :)


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Авг, 2008 11:10 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
princeska написа:
Ама как само дръжките на чушките, а семето? Сори за невежеството, ама както си пише на профила ми, аз съм дегустатор :oops: и начинаещ готвач, ама само за вкъщи :)

:) :) :) Не съм сбъркал...Единствено дръжката не става за ядене.
Сортът Сиврия са изключително тънкокори и нежни чушки, семките им са също толкова фини, а цялата семенна част просто спокойно се яде, при това е много, много вкусна.
Няма нищо общо с грубата семенна част на червените капии, с които всички асоциират когато се каже семки и семенна част.
Разбира се, ако направиш това ядене с по-късни чушки или друг сорт, просто ще трябва класически да си ги избушиш. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Авг, 2008 12:14 am Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 25 Авг, 2008 9:25 am Пон
Мнения: 14
:) :) :) Благодаря за разяснението! Дано да ги открия тези чушки!


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Авг, 2008 12:48 pm Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Направих паприкаша със сиврия, ама сортът и беше някакъв странен - с по две семки на чушка :shock: За да има някакви семки, нарязах шепа ароматни зелени "рибки" ;)

Беше вкусно и умерено семчесто :)


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Авг, 2008 9:48 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
biskvitka написа:
Направих паприкаша със сиврия, ама сортът и беше някакъв странен - с по две семки на чушка :shock: За да има някакви семки, нарязах шепа ароматни зелени "рибки" ;)

Беше вкусно и умерено семчесто :)


:) :) :) :) За следващото лято планирам да пусна в продажба специални пликчета със семки от Сиврия, за тези, които не могат да насмогнат... :P


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 6 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB