Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 11 Апр, 2024 12:05 am Чет

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 20 мнения ] 
Message
Сготвено на: 26 Авг, 2008 11:02 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
ДОМАТИ С ОРИЗ

Продукти

1 и 1/2 чаши ориз
5 и 1/2 чаши вода
10 дребни узрели домата
3 средни глави лук
60 г. качествено краве масло
3 с.л. зехтин
1/2 ч.л. кафява захар (или топинг "Карамел")
1 с.л. подправка на MAGGI - "Вълшебен вкус - 10 зеленчука"
2 пресни люти чушки
1/2 ч.л. прясносмлян бял пипер
на върха на ножа индийско орехче

Приготвяне
Загряваме фурната до 120 градуса.
В тавичката, в която ще готвим яденето сипваме 1 с.л. зехтин и с него намазваме дъното.
Нарязваме двете глави лук напречно на тънки кръгчета и с тях покриваме дъното.
Върху лука разпределяме половинките домати със срязаната част нагоре.
Разтваряме захарта (или 5-6 капки от топинга) в 1-2 ч.л. топла вода и капваме буквално по капка върху всеки домат.
Оставяме тавата във фурната за 1 час.
През това време нарязваме останалата глава лук на ситни кубчета и започваме да го пържим в сместа от маслото и останалия зехтин.
Пържим на среден огън докато лукът леко порозовее.
Сваляме от огъня.
Изваждаме тавата и с лъжичка поливаме с по малко от мазнината всеки домат.
Връщаме във фурната.
В останалата мазнина и лука изсипваме затоплената вода, в която сме разтворили подправката Маги, белия пипер, индийското орехче и лютите чушки, начукани на пюре с малко сол.
Добавяме ориза и оставяме под похлупак.
Когато изтече определеното време изваждаме тавата и изсипваме водата с ориза, като внимаваме да не попадат зрънца от ориза върху доматите.
Ако трябва го избутваме от доматите.
Подреждаме равномерно доматите и връщаме тавата във фурната.
Допичаме още 15 мин. на същата температура или до поемането на всичката вода, което става бързо, защото оризът предварително леко е набъбнал от водата.
Не е задължително, но любителите на зелените подправки могат да поръсят върху доматите по малко ситно нарязан магданоз с чисто козметична цел. Самата рецепта не го изисква като вкус или аромат.
Въпреки традиционните за моите рецепти пространни обяснения, рецептата става лесно и приятно, като най-дългото време е запичането на доматите с лука, защото това става на сравнително ниска температура.
Рецептата е с невероятен вкус и е напълно гастрономска.
Интересно е, че не търпи никаква салата или допълнително месо като добавка.
Единствено "носи" с удоволствие леко подсолен айран.


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Авг, 2008 12:19 am Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 25 Авг, 2008 9:25 am Пон
Мнения: 14
Този ориз, определено ме заинтригува и то много! Ще се пробва! Вече събрах достатъчно материал за готвене за следващите няколко дни, супер! :) :) И точно такива "нестандартни" начини на приготвяне ме влекат! :oops: :oops: само за доматите нещо не схванах, как се нарязват? Цели ли се слагат?


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Авг, 2008 2:54 am Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 20 Авг, 2008 12:23 am Сря
Мнения: 2
Наистина става вкусно.


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Авг, 2008 1:23 pm Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Какъв сорт е оризът?


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Авг, 2008 1:48 pm Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Къвто ще и да е сортът, домати с ориз винаги ще ми напомня за детската градина и за гнусните манжди, сготвени от още по-гнусни лелки. Сори, Готин, ама домати с ориз е една от тези манджи!


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Авг, 2008 2:06 pm Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Алеко написа:
Къвто ще и да е сортът, домати с ориз винаги ще ми напомня за детската градина и за гнусните манжди, сготвени от още по-гнусни лелки. Сори, Готин, ама домати с ориз е една от тези манджи!


Присъединявам се към Алеко, какъвто и да е оризът или доматите, тази комбинация ще остане и при мен завинаги в черния списък по същата причина.


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Авг, 2008 10:07 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
biskvitka написа:
Какъв сорт е оризът?

Сори, Биски, в първия вариант бях осветил и този въпрос, но във втория някак си е изпаднало...
Оризът, който ползвам основно е три вида - Тай, Тайбоне и най-вече Жасминов.
За всеки един от тях имам приложение, а жасминовият ми е любимецът - перфектен е във всяко отношение - бисернобял, среден на големина, продълговат, по-скоро тънък, увира чудесно за 20 мин на слаб огън, не се слепва, разкошен е на вкус (което пък означава автоматично, че става за гарнитура натюр, само задушен или на пара).
За ястия, в които оризът е основен и презентира сам себе си, мисля, че не съм открил по-добър от него.
Затова и за това ядене използвах него.

На Алеко и на Маца
- Обаче нека да ми се зачете усилието да променя устойчивите във времето пионерско-лагерни или студентско-бригадни хранителни психотравми. :mrgreen:
Ако ми бяхте под ръка в Пловдив, с гаранция щях да ви излекувам... :)
Но пък после щяхте да ме съдите, че заради мене сте се "поправили" с по тридесетина килца. Я си стойте в София и си хапвайте вратни пържолки, не ме слушайте мене...

За Принцеска (не стана ясно с кайма ли е или с кашкавал...)-

Доматите се правят на половинки елементарно, през средата, но не надлъжно, а напречно. Абе, както ти дойде, все ще станат, нали "матрялът си е вътре"... :)


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Авг, 2008 11:13 pm Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
gotin написа:
На Алеко и на Маца- Обаче нека да ми се зачете усилието да променя устойчивите във времето пионерско-лагерни или студентско-бригадни хранителни психотравми. :mrgreen:
Ако ми бяхте под ръка в Пловдив, с гаранция щях да ви излекувам... :)
Но пък после щяхте да ме съдите, че заради мене сте се "поправили" с по тридесетина килца. Я си стойте в София и си хапвайте вратни пържолки, не ме слушайте мене...


Много се съмнявам, че би успял. :P Освен това не съм ходил на пионерски лагери. Спомените ми са от детската градина, т.е. неизличими.


 Profile  
 
Сготвено на: 31 Авг, 2008 10:04 am Нед 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 08 Сеп, 2007 2:05 pm Съб
Мнения: 43
gotin написа:
На Алеко и на Маца[/u]- Обаче нека да ми се зачете усилието да променя устойчивите във времето пионерско-лагерни или студентско-бригадни хранителни психотравми. :mrgreen:
Ако ми бяхте под ръка в Пловдив, с гаранция щях да ви излекувам... :)
Но пък после щяхте да ме съдите, че заради мене сте се "поправили" с по тридесетина килца. Я си стойте в София и си хапвайте вратни пържолки, не ме слушайте мене...

А Спомените от армията- вкусния ориз с домати, който никой не е докоснал и ти блаженно стържеш в прасешкия казан и след това миеш стотици чинии със слузесто покритие. Гласувам за вратните пържоли- в краен случай котлети на тиган :P


 Profile  
 
Сготвено на: 01 Сеп, 2008 12:49 am Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
escutcheon написа:
gotin написа:
На Алеко и на Маца[/u]- Обаче нека да ми се зачете усилието да променя устойчивите във времето пионерско-лагерни или студентско-бригадни хранителни психотравми. :mrgreen:
Ако ми бяхте под ръка в Пловдив, с гаранция щях да ви излекувам... :)
Но пък после щяхте да ме съдите, че заради мене сте се "поправили" с по тридесетина килца. Я си стойте в София и си хапвайте вратни пържолки, не ме слушайте мене...

А Спомените от армията- вкусния ориз с домати, който никой не е докоснал и ти блаженно стържеш в прасешкия казан и след това миеш стотици чинии със слузесто покритие. Гласувам за вратните пържоли- в краен случай котлети на тиган :P

М-да-а-а, дълбоки са пораженията, явно.
Само дегустация е лекарството.
Или твърдо обещание, че който опита ще получи веднага 1 кв.метър вратна пържола, добре препечена, мазничка и цвъртяща. :) :P


 Profile  
 
Сготвено на: 01 Сеп, 2008 8:40 am Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 08 Сеп, 2007 2:05 pm Съб
Мнения: 43
Договорихме се :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 01 Сеп, 2008 11:30 am Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Къде викаш трябва да дойда? :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 01 Сеп, 2008 1:00 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Аз пък харесвам домати с ориз, (нямам спомени от казармата, от детската градина още по малко) макар , че го готвя съвсем рядко. Мисля, че ще си спестя карамела, за сметка на маслини и малко по други подправки. Забравих да кажа, че все пак ще го сготвя като гарнитура на вратни пържоли. :)


Last edited by миш маш on 01 Сеп, 2008 1:15 pm Пон, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 01 Сеп, 2008 1:12 pm Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
миш маш написа:
Аз пък харесвам домати с ориз, макар , че го готвя съвсем рядко. Мисля, че ще си спестя карамела, за сметка на маслини и малко по други подправки. Забравих да кажа, че все пак ще го сготвя като гарнитура на вратни пържоли. :)


Като гарнитура и с повечко маслини вече се превръща в поносимо, дори приятно ядене. Всъщност, ориз с маслини е любимо на цялото семейство ядене, прикрепено към пържолки, кюфтенца и други такива. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 01 Сеп, 2008 1:25 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Съжалявам за спама , но се надявам Админа и Готин да ми простят. Дали да не агитираме Алеко като почетен председател да основе един клуб на феновете на вратните пържоли. Като можем там да се разделим на течения, според това без или със гарнитура и каква точно да е тя. :P


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Сеп, 2008 9:26 am Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Приемам със смирение и гордост, както каза батко Обама оня ден.


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Сеп, 2008 9:41 am Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Вече оклепахме съвсем темата, но и аз да си кажа.
Първо: Защо само на вратните, това някак ми звучи като ограничаване.
И Второ: Мога ли аз като зам-шеф, почетен консуматор или нещо такова да се кандидатирам. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Сеп, 2008 9:54 am Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Ами ако може Админа или някой друг да ни я отдели тази тема мисля .че има какво да си споделим относно вратни,котлетни и др.такива благинки.Както и да се направи организацията на Клуба. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Сеп, 2008 11:52 am Вто 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Силно адмирирам идеята! :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Сеп, 2008 8:15 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Аз пък много обичам ориз с домати, но с пиле, печен на фурна. Е, доматите не са много и се слагат само отгоре на ориза, но без тях просто не става хубава манджата. Обаче трябва да си призная, че без пиле никога не бих сготвила домати с ориз.
И тъй като съвсем се отклонихме от основната рецепта, ще продължа в същата насока. Алеко, като пише как ги мрази тез домати с ориз, ми напомни за един друг зеленчук с ориз, който е в много ограничения списък на нещата, които не не понасям, на трето място, след попарата и копривената супа - тиквички с ориз. Баба ми толкова често ги приготвяше и бяха толкова блудкави и безвкусни, че само като ми замирише на тази комбинация най-учтиво отбелязвам, че - ТУЙ Чудо го не ям. Добре че в наше време не е разпространено като ястие, защото иначе ще ми излезе име на капризница.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 20 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB