Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 7:00 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 34 мнения ]  Към страница Предишна  1, 2
Message
Сготвено на: 30 Окт, 2008 4:07 pm Чет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Аа, ясно. Аз мислех, че от месарски щанд си го взела, не в опаковка. Макар че именно в споменатата от теб верига и от месния щанд си пуска водица месото. Е, не толкова много де, но пуска...


 Profile  
 
Сготвено на: 30 Окт, 2008 4:17 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Ами точно от месарския го взех, те опаковано не мелят, и там слагат всичко в пликчета, да не се мокрят много клиентите.


 Profile  
 
Сготвено на: 31 Окт, 2008 12:31 am Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Лени написа:
Прав си gotin,
аз понеже не съм толкова печена и ми се случва да стане по-сухо и жилаво, особено, когато се пекат гърдите (вкл. на скара - ама аз там не участвам). По принцип гледам да ги нарежа по-натънко или да ги "отворя" с няколко разреза, но всъщност това, което имах предвид, е че например бонфилето или дори по-червеното месо от бутчетата нямат нужда от такова "обгрижване".


Лени, погледни тазирецепта, по-точно уводната й част и, може би, ще получиш известно просветление по отношение на бялото месо.
Основната идея е, че бялото месо изисква просто минимална термична обработка, за да бъде сочно и крехко, ако го обработваш както друго пилешко месо, обезателно ще стане твърдо, сухо и жилаво.


 Profile  
 
Сготвено на: 31 Окт, 2008 1:20 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
IPA написа:
Такива неща не се случват само с пилешкото. Последното охладено свинско месо, което купих и смляха пред мен в магазин от голяма верига, докато се прибера и се стигна до готвене, беше отделило в плика поне 300 г вода, е червенееше се, но не беше кръв.

ИПА, замислих се по твоят въпрос и открих в две неща. Първо в един стар учебник по кулинарни технилогии, че току що мляното месо трябва задължително да узрее за 24 часа преди да се готви с него. И според мъжът ми който има опит , би трябвало да си купила съвсем прясно, още неузряло месо което изпуска достатъчно количество вода примесено с малко кръв. :roll: .


 Profile  
 
Сготвено на: 31 Окт, 2008 3:24 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Миш, не е толкова прясно месото, обикновено карам да ми го подат да го подуша, и тогава решавам дали ще го взема.

На мен ми идва на акъла само едно нещо - далавери.


 Profile  
 
Сготвено на: 31 Окт, 2008 8:24 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
IPA написа:
Миш, не е толкова прясно месото, обикновено карам да ми го подат да го подуша, и тогава решавам дали ще го взема.

На мен ми идва на акъла само едно нещо - далавери.

На току-що смляна кайма от истинско месо, най-свободно можеш да добавиш на килограм до 300 мл. вода, без каймата изобщо да усети...
Това е стар трик на месарите.


 Profile  
 
Сготвено на: 31 Окт, 2008 9:36 pm Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Готин, ИПА каза, че са го мелили пред очите й... Ако и там могат да мърсуват, значи нещата са много зле.


 Profile  
 
Сготвено на: 01 Ное, 2008 2:15 pm Съб 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Вода могат да добавят в готовата кайма. Иначе не. Човек си посочва парче месо и го мелят на машина пред очите му, като слагат отпред празен плик, в който пада смляното. Но как са обработили преди това месото, само те си знаят.


 Profile  
 
Сготвено на: 01 Ное, 2008 3:09 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
IPA написа:
Вода могат да добавят в готовата кайма. Иначе не. Човек си посочва парче месо и го мелят на машина пред очите му, като слагат отпред празен плик, в който пада смляното. Но как са обработили преди това месото, само те си знаят.

Разбира се, аз също си избирах месо в арабските магазинчета около Женския пазар и ми го смилаха пред мене. Нямам абсолютно никакви претенции.
Ставаше въпрос за предварително "приготвена" кайма.
А и никога не забравяйте класиката в жанра "Кайма ли искаш или мляно месо? Че не е едно и също...".
Между другото, аз лично съм чувал, виждал и съм си патил от току-що заклано месо, което наистина трябва да престои поне 24 часа, и тогава да се ползва, но не съм чувал подобно нещо и за кайма.
Според мене от нормално отлежало месо, което може да се готви спокойно, няма никакъв резон да не стане добра кайма.
При мене, от смляна пред очите ми кайма, никога не е текла вода, ама никога.
Иначе всяко месо съдържа достатъчно количество естествени клетъчни сокове, които изтичат основно от срязаните места, но след отлежавамено му, тези сокове си се оттичат и при последващото мелене не би трябвало в никакъв случай да оводняват каймата.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 34 мнения ]  Към страница Предишна  1, 2

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB