Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 5:07 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 34 мнения ]  Към страница 1, 2  Next
Message
Сготвено на: 28 Окт, 2008 12:09 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
500-600 гр. пилешко филе
500гр, моркови
300гр. грах
80 гр. ориз
3 портокала
2 супени лъжици кисела сметана
сол, черен пипер, лимон

Сварява се оризът.
Морковите се нарязват на филийки и заедно с граха се задушават.
Пилешкото филе се запържва или запича на тиган. Посолява се със сол и черен пипер.
В тигана в който са пържени или печени филетата се добавя сока от потокалите и киселата сметана. Подправя се . Слагат се късчетата портокал да се затоплят .
Месото се гарнира със ориза , зеленчуците, соса с парчетата портокал, и лимон.


Last edited by миш маш on 29 Окт, 2008 11:31 am Сря, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 28 Окт, 2008 12:43 pm Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Стига де! Гладен съм!


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Окт, 2008 1:11 pm Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
И аз, и аз.
Имам си една любима марината с портокалов сок, обаче вкъщи само аз си го ям и затова рядко го правя.


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Окт, 2008 2:18 pm Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Колко портокала са за сок и колко за парченца в сметаната, или е по желание на готвещия. :)

Яла съм нещо подобно в заведение, но пилешкото филе беше на хапки. И много плод имаше в соса.


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Окт, 2008 3:35 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
IPA, аз съм цитирала рецептата дословно. :oops: Аз лично ще я направя на вкус.
Като смятам да запържа месото с малко зехтин , за да може както месото да стане по сочно така и соса да е по вкусен. Но който предпочита може и да си запече филето.
Източника ми е книгата "Готвене с Цептер".


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Окт, 2008 7:15 pm Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Може филето предварително да се маринова с портокалов сок, както казва Маца, и после сока да се използва за соса.


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Окт, 2008 9:50 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
миш маш написа:
IPA, аз съм цитирала рецептата дословно. :oops: Аз лично ще я направя на вкус.
Като смятам да запържа месото с малко зехтин , за да може както месото да стане по сочно така и соса да е по вкусен. Но който предпочита може и да си запече филето.
Източника ми е книгата "Готвене с Цептер".


Според мене около килограм зеленчуци и плодове са много за 300 г филе.
Идеята на ИПА за мариноването е чудесна.
В цитираната рецепта не пише мазнина, а тя никога не се подразбира.
За Шефа - зехтин е.в., за останалите (особено за Алеко...) хубаво масълце, кравешко...
И пъженето на филето - на страна по не повече от 30 сек., ако парчетата не са много дебели, а ако са по-дебелшки - леко нацепване с ножа отгоре, на "баклавички", както се прави на риба.


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Окт, 2008 10:04 pm Вто 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
gotin написа:
В цитираната рецепта не пише мазнина, а тя никога не се подразбира.
Съдовете Цептер са известни с това, че в тях може да се готви без грам мазнина.


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Окт, 2008 10:54 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
MR.LAZY написа:
gotin написа:
В цитираната рецепта не пише мазнина, а тя никога не се подразбира.
Съдовете Цептер са известни с това, че в тях може да се готви без грам мазнина.

Да, в книгата пише да се готви по правилата на гореспоменатите съдове, което значи , че може съвсем без мазнина, но на никого даже и на съдовете не им пречи да се сложи такава. Въпрос на вкус и желание. :P
Затова и съм написала да се запържи ИЛИ запече филето.


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Окт, 2008 9:48 am Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Готин, на теб може и да ти се струват много зеленчуците, според мен са достатъчно.
Относно мазнината и аз съм за ограничаването и, ако е възможно, но както казва и Миш - не пречи.
А как да се правят филенцата е вече супер индивидуално и зависи както от домакинята така и от самите филенца, тоест дали са от т.нар. бонфиле или са пилешки гърди, на които понякога също казват филе.
Манджата е хубава и когато се наканя да ям пилешко, защото на мен това ми е лекият проблем, ще го направя, макар и да измъча домашните.


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Окт, 2008 11:09 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Маца написа:
Готин, на теб може и да ти се струват много зеленчуците, според мен са достатъчно.
Относно мазнината и аз съм за ограничаването и, ако е възможно, но както казва и Миш - не пречи.
А как да се правят филенцата е вече супер индивидуално и зависи както от домакинята така и от самите филенца, тоест дали са от т.нар. бонфиле или са пилешки гърди, на които понякога също казват филе.
Манджата е хубава и когато се наканя да ям пилешко, защото на мен това ми е лекият проблем, ще го направя, макар и да измъча домашните.

Ами-и-и, значи тогава филенцето е малко за рецептата... :)
300 гр. е обикновено едната половинка от отделеното бяло месо, на което абсолютно всички казват "филе", а една такава половинка ми се струва малко на килограм зеленчуци.
В крайния продукт ще превалират зеленчуците, а това съвсем (и по идея) не е вегетарианска рецепта.
Обикновено зеленчуците са като добавка и са около 1/3 от ястието, най-много до 1/2, но съвсем не 7/8, нали...
Ако трябва ястие да е с много зеленчуци, защо да не си е направо веге?
Дори в китайския тип ястия, жарнатите на силен огън зеленчуци не са повече от 1/2 от общото ястие.
Въпреки, че всичко е въпрос на личен вкус, аз просто си казвам мнението за естетиката на дадено ястие. По принцип. 8)


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Окт, 2008 11:30 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Gotin, може би е прав за количеството на месото. Не бях се замислила когато написах рецептата. Не мисля , че е проблем всеки да си сложи пилешко колкото си иска , но все пак ще се опитам да я корегирам.


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Окт, 2008 11:49 am Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
И според мен всеки може да си сложи и месо и зеленуци колкото иска. Аз дори при сервиране слагам различни количества в моята и на Ипов чинии.


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Окт, 2008 3:10 pm Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 12 Май, 2008 9:52 am Пон
Мнения: 157
А бе незнам за вас, ама на мен в повечето ястия "гарнитурата" все ми е малко. Например в телешкото със зелен фасул или грах. Така че за мен такова съотношение зеленчуци/ месо ми е екстра, още повее, че на финала месото е загубило много по-малко вода и обем от зеленчуците.

А иначе филе и бонфиле винаги са били различни неща - както при пилешките гърди, така и при месото от по-едрите животинки. При пилето бонфиле е по-малката, по-близо до кокала част, а филето са целите обезкостени гърди, които включват и бонфилето, и по-голямата, но по-суха и съответно по-жилава част на гърдите, а при "бозайниците" бонфилето се намира от вътрешната страна на гръбнака, а филето от външната).


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Окт, 2008 3:15 pm Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Тъкмо се канех, с нежелание, да обясня какво е бонфиле и филе, благодаря ти, Лени.
Има си яденета, които изискват месото да преобладава (пр. Вратни пържоли с гарнитура :) ), в други не е задължително, а и за мен не винаги гарнитурата (зеленчуците) са достатъчни.
Наистина всичко е въпрос на вкус и импровизация


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Окт, 2008 9:31 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Лени написа:
А бе незнам за вас, ама на мен в повечето ястия "гарнитурата" все ми е малко. Например в телешкото със зелен фасул или грах. Така че за мен такова съотношение зеленчуци/ месо ми е екстра, още повее, че на финала месото е загубило много по-малко вода и обем от зеленчуците.

А иначе филе и бонфиле винаги са били различни неща - както при пилешките гърди, така и при месото от по-едрите животинки. При пилето бонфиле е по-малката, по-близо до кокала част, а филето са целите обезкостени гърди, които включват и бонфилето, и по-голямата, но по-суха и съответно по-жилава част на гърдите, а при "бозайниците" бонфилето се намира от вътрешната страна на гръбнака, а филето от външната).

Абсолютно вярно, с изключение на твърдението, че по-голямата част от гърдите, наричана още и филе, е "по-суха и по-жилава". Това ни най-малко не е вярно. От 5 години консумирам основно това месо и при мене става много фино и сочно.
"Сухото и жилавото" е плод единствено на неправилна кулинарна обработка.
Същото се отнася и за някои риби, например хек. Повечето хора не го обичат, защото при пържене или печене ставал сух и жилав, което изобщо не е вярно. Хекът е невероятно сочна и фина риба, стига да знае човек как да я приготви.


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Окт, 2008 9:42 pm Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 12 Май, 2008 9:52 am Пон
Мнения: 157
Прав си gotin,
аз понеже не съм толкова печена и ми се случва да стане по-сухо и жилаво, особено, когато се пекат гърдите (вкл. на скара - ама аз там не участвам). По принцип гледам да ги нарежа по-натънко или да ги "отворя" с няколко разреза, но всъщност това, което имах предвид, е че например бонфилето или дори по-червеното месо от бутчетата нямат нужда от такова "обгрижване".


 Profile  
 
Сготвено на: 30 Окт, 2008 11:09 am Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
По едно време само пилешко филе и бонфиле купувахме и ядяхме (да ни се чуди човек). От тогава съм установила две неща: Не всяко филе става за ядене, тоест едно и също месо уж, а пък при една и съща обработка излиза различен резултата, тоест зависи от самото пиле. Второто е, че определено не обичам пиле, не че не го ям, но бих предпочела да ям друг вид месо.
По принцип пилешко филе на скара не правя, щото не обичам скара, но и за стане сочно хем трябва да е сериозно мариновано, хем да се внимава при времетраенето на обработката.
Аз обработвам филетата по два начина:
1. Съвсем скромно ги задушавам и след това прибавям към съответните продукти, ако произвеждам манджа.
2. Пека мариновани, покрити или увити във фолио, също така кратко време.
Откакто използвам тези два начина нямам проблем с жилавото и прочие месо, което преди се получаваше при опит да го сваря, да речем.


 Profile  
 
Сготвено на: 30 Окт, 2008 12:06 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Много си права Маца. Свикнали сме да избираме свинското и телешкото месо според цвета, вида и прочие, но когато стане въпрос за пилешки разфасовки си мислим че е все тая - пиле. На мен ми се налага да готвя много често с пилешко месо, бутчета , филета и всеки път е толкова различно. Особено бутчетата и особено замразените. Тук не ми се иска да пиша за транжирането(понякога половината от въпросното бутче е гръбнак барабар с трътката), за замразяването и за инжектирането с вода. Днес например взех 1 кг. горни бутчета, които след като размразих, сварих и обезкостих се оказах с точно 300 гр. пилешко месо, което на всичкото отгоре беше толкова мазно и гадно на вкус , че ми идеше да го хвърля и да спомена някои роднини на производителят или вносителят. :mrgreen:


Last edited by миш маш on 30 Окт, 2008 2:45 pm Чет, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 30 Окт, 2008 12:18 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
миш маш написа:
Много си права Маца. Свикнали сме да избираме свинското и телешкото месо според цвета, вида и прочие, но когато стане въпрос за пилешки разфасовки си мислим че е все тая - пиле. На мен ми се налага да готвя много често с пилешко месо, бутчета , филета и всеки път е толкова различно. Особено бутчетата и особено замразените. Тук не ми се иска да пиша за транжирането(понякога половината от въпросното бутче е гръбнак барабар с трътката), за замразяването и за инжектирането с вода. Днес например взех 1 кг. горни бутчета, които след като размразих, сварих и обезкостих се оказах с точно 300 гр. пилешко месо, което на всичкото отгоре беше толкова мазно и гадно на вкус , че ми идеше да го хвърля и да спомена някои роднини на производителя. :mrgreen:


тц.... тц....


 Profile  
 
Сготвено на: 30 Окт, 2008 2:02 pm Чет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Няма тц-тц, Алеко, адски е права Миш. :evil: Писна ми и на мен от инжектирани бутове, на които 1/4 от теглото е вода, а още 1/4 е гадна лой. И да, да не забравяме гръбнака и трътката. (Аз нямам нищо против гръбначните кости, щото обичам да глозгам, де)


 Profile  
 
Сготвено на: 30 Окт, 2008 2:11 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Такива неща не се случват само с пилешкото. Последното охладено свинско месо, което купих и смляха пред мен в магазин от голяма верига, докато се прибера и се стигна до готвене, беше отделило в плика поне 300 г вода, е червенееше се, но не беше кръв.


 Profile  
 
Сготвено на: 30 Окт, 2008 2:35 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Куцо пиле написа:
(Аз нямам нищо против гръбначните кости, щото обичам да глозгам, де)

И аз ги обичам тези пущини, най вечени печени но, имам против да плащам за бутче , а да получавам най вече фенер. Май сама си оспамих рецептата. :)
А това което е написала ИПА, направо ме срази. :oops:


 Profile  
 
Сготвено на: 30 Окт, 2008 2:52 pm Чет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
И мен...


 Profile  
 
Сготвено на: 30 Окт, 2008 3:28 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Няма опаковка с охладено месо, независимо какъв вид, от която да не тече розовееща се вода. И явно е имало много оплаквания, тъй като касиерките и в двата магазина на ФФ слагат тези опаковки в допълнителни пликчета - задължително, безплатно и без да питат.

Аз затова си обичам месарските магазини.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 34 мнения ]  Към страница 1, 2  Next

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB