Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 11:56 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 43 мнения ]  Към страница Предишна  1, 2
Message
Сготвено на: 07 Ное, 2008 3:33 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Аз се извинявам ако обидя някого на газов котлон, но понеже имам възможност да готвя и на газов и на керамичен такъв, установих , че разликата е минимална. И това няма нищо общо със херметическата тенджера.Телешкото което ядохме в Брестник беше сготвено в тенджера под налягане и не чух лоши отзиви. Вярно , че за първи път готвех по този начин, а предимно я ползвам както казах по горе само за варене на месо или боб. А там е незаменима.


Last edited by миш маш on 07 Ное, 2008 3:42 pm Пет, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 07 Ное, 2008 3:40 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Ачко, нямам газов котлон, отраснала съм с такива, но сега нямам. Така че тенджерата остава незаменима. Да не говорим, че имам само два и то стандартни електрически котлона, тоест скоростта е от изключително значение за мен.


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Ное, 2008 4:51 pm Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
миш маш написа:
Аз се извинявам ако обидя някого на газов котлон ...


Край, Миш, обидих се на газов котлон :lol: С керамични такива нямам опит, така че ти вярвам, аз мога да сравнявам единствено газовия с обичайния електрически, а това сравнение е изцяло в полза на газта.

И кой е казал, че нищо не става вкусно в ТПН? Свекърва ми също боба го готви само в такава, чуден става! Мен лично чисто и просто ме е страх, признавам си без свян. А и предвид факта, че варените манджи, които консумираме вкъщи са супи и боб/леща, коит готвя на газчицата, просто не виждам практическо приложение за себе си. :)

Мацо, чакам покана за телешко варено! 8)


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Ное, 2008 5:10 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Пиле, в супите хич ме няма, Мацин и малкото Маче твърдят, че ги харесват, но понеже аз не ги обичам не мога да твърдя, че са добри. Виж, сега съм взела телешки шницели (или говежди :) ) и смятам да ги пробвам именно в ТПН с вино и подправки. Понеже намерих и бейбиморковчета ще взема да ги чифтосам по твоята рецепта пък да видим кой кого после.


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Ное, 2008 5:17 pm Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Мисля, че винцето добре ще им се отрази на общото състояние :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Ное, 2008 5:26 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
И на мен вино ми беше в главата, а вие се занимавате с тенджери и котлони. :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Ное, 2008 5:29 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Пак стигнахме до виното значи :)


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Ное, 2008 5:34 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Маца написа:
Пак стигнахме до виното значи :)


До тук добре. Още малко и до кекса ще стигнем. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Ное, 2008 5:50 pm Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Стига беее. Барем с нормален размер моркови да беше рецептата, а то с мънинки... :lol: :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Ное, 2008 6:00 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Размерът на морковите няма никакво значение, даже може и да ги няма. :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Ное, 2008 6:24 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Лелеее, какви сте кексови спамерки значи! Човек може да си помисли нещо! :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Ное, 2008 1:30 am Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
achko написа:
Вие сигурно и бойлерите си изключвате :)

Тенджерата под налягане не скапва зеленчука, защото го вари на пара. Също така можете да поварите мръвката, да изпуснете парата и после да сложите зеленчука.

Големият проблем на тази тенджера е че трудно се опитва и водата от манджата не извира.

Дотук почти всичко е вярно,включително и омекването на карфиола, но няма АБСОЛЮТНО никакъв начин да сготвите идеален фасул, без използването на тенджера под налягане.
Освен това, има цяла серия от ястия, подобни на винен кебеп или капама, които стават най-добре само в тенджера под налягане.
Не обиждайте "животното", много добре си върши работата... :)


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Ное, 2008 12:25 pm Съб 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
gotin написа:
Дотук почти всичко е вярно,включително и омекването на карфиола, но няма АБСОЛЮТНО никакъв начин да сготвите идеален фасул, без използването на тенджера под налягане.
Освен това, има цяла серия от ястия, подобни на винен кебеп или капама, които стават най-добре само в тенджера под налягане.
Не обиждайте "животното", много добре си върши работата... :)


Е това вече е голяма изцепка, Готин! Баба ми чунким цял живот с ТПН е готвила! Пък не помня бобът й да не е бил идеален.

И къде намеси капамата? Тя се прави в гърне във фурната, никаква ТПН! Ако те чуят в Банско, ще те личнуват на мегдана!


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Ное, 2008 1:34 pm Съб 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Присъединявам се! Как така нямало начин, аз си го докарвам съвсем чудесно в нормална тенджера, кво като отнема повече време.

А за другите споменати манджи в ТПН не ми се и мисли...


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Ное, 2008 1:44 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Маца написа:
Алеко, за кухненските ми подвизи от детски години цял роман със силно криминален оттенък мога да напиша. Аз от ранна детска възраст се опитвам да се докажа в кухнята, по един или друг начин. :)

Това, което ме притеснява в тенджерата под налягане е какво ще стане със зеленчуците - бейби морковчета, карфиолчета и прочие, като ги оставя заедно с телешкото необходимото време. Дали няма да омекнат твърде много и да се загуби хрускавата романтика на манджата?

Определено така и ще стане, опасенията ти са правилни.
Обаче, ако ги вариш в присъствието на някаква лежерна киселина, примерно от вино, с малко лимонов сок, разреден 50:50 лек ябълков оцет, резенчета дюли, и много други подобни кулинарни трикове и номера, то можеш да си ги получиш в прекрасен вид.
За броколито и карфиола не гарантирам, те от най-малка термична обработка се разкашкват и нищо не може да ги спаси.


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Ное, 2008 2:41 pm Съб 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Окт, 2006 3:18 pm Нед
Мнения: 303
Location: Кофтинброд
Аз да ви върна към газовите котлони.Най-полезно сготвените манджи са тези,сготвени на жив огън.Първенството държат дървата и въглищата,веднага до тях се нарежда газта.Когато варя прясно мляко,купено от стопанина на току-що издоена крава,на ел-котлона задължително загаря,въпреки изплакването на тенджерата предварително със студена вода.Някои даже го поразреждат с вода,за да става все пак за употреба.На газовият котлон това,обаче,никога не се случва.Резултатът е невероятно приятно ухаещо мляко.


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Ное, 2008 11:34 pm Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 05 Ное, 2008 8:40 pm Сря
Мнения: 22
Аз днес забърках подобна манджа, само че вместо водица - сипнах винце. После и моркови и карфиол. Карфиолът се кашна, (сефте ям карфиол на нещо по-различно от туршия) ма си беше ток. Мама и Баба дойдоха и те хапнаха без да се оплачат. Почти не остана :(


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Ное, 2008 12:01 pm Нед 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Браво, Achko :) А какво винце сипна, бяло или червено?


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 43 мнения ]  Към страница Предишна  1, 2

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB