Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 3:24 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 7 мнения ] 
Message
Сготвено на: 27 Дек, 2008 9:11 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
ФАНТАСТИЧНИ ЗЕЛЕВИ САРМИ


Когато готвя нещо с кисело зеле винаги отделям горните листа на зелката за сарми и така винаги след готвено с кисело зеле следват зелеви сарми.

Тази година реших да разнообразя класическата рецепта и направих експеримент, който се оказа много удачен, затова го споделям с вас.
Това е моят новогодишен подарък за всички в клуба.

БЪРЗИ И НЕВЕРОЯТНО ВКУСНИ ЗЕЛЕВИ САРМИ

ПРОДУКТИ:
350-400 г. (едно цяло) пилешко филе
1/2 чаша ориз "Жасминов" или "Басмати"
100 г. прошарен бекон или 8 с.л. олио/зехтин
2 гл. лук
5 сушени сини сливи без костилка
5 сушени кайсии
2 ч.л. червен пипер
щипка лют червен пипер
1/4 ч.л. смлян черен пипер
1/4 ч.л. сух джоджен
сол - 1/4 ч.л.

(Всичко се слага сурово, нищо не се пържи!)
Най-напред от отделените големи зелеви листа внимателно поизрязваме част от дебелите средни жилки. Принципно може да се попарят и поизкиснат листата, но аз не го правя, а просто слагам по-малко сол в плънката.
Филетата нарязваме на малки парченца в купа. В същата купа ще добавяме всички съставки и накрая ще объркаме всичко общо.
Решаваме какво ще ползваме - бекон или олио/зехтин.
Ако ще ползваме бекон, нарязваме го на парченца и го хвърляме при филето. Ако смятаме, че не е много полезно, при филето сипваме 5 с.л. от предпочитаната от нас мазнина.
Поръсваме с 1 ч.л. червен пипер и добавяме щипка лют пипер (изцяло по желание!).
Нарязваме на средно и двете почистени глави лук и ги добавяме в купата при филето.
Добавяме черния пипер и джоджена в компанията на ориза.
Малко обяснение за присъствието на сините сливи и сушените кайсии- пилешкото филе, сварено в сармите придобива много лек киселеещ оттенък, затова го балансирам с малко сушени сладки плодове. Стафидите са прекалено сладки, а сините сливи и сушените кайсии имат много специфичен собствен аромат, който добре се съчетава с аромата на пилешкото, затова се спрях на тях.
Отказах се от употребата на мед, защото става пак прекалено сладко, а и ароматът също не е подходящ.
Сините сливи и кайсиите можем да нарежем по два начина - като ги разцепим и отворим до плоско състояние и ги нарежем на ивички или просто ги нарязваме на малки произволни парченца - всичко е въпрос на личен избор.
Ако ги правим на ивички, поставяме ги във всяка сарма преди завиването и така имаме контрол колко слагаме, а ако са на произволни късчета, просто ги объркваме в общата смес и рискуваме някъде да попаднат повече парченца и тази сарма да стане прекалено сладка...
След като сме поставили в купата всичките съставки, объркваме добре всичко и вече сме напълно готови да завиваме сармите, което е една много благодарна работа при тези грамадни листа.
Разбира се, ако листата са наистина прекалено големи, спокойно можем да ги срежем по линията на дебелата жилка.
На дъното на тенджерата поставяме нестандартни листа и върху тях започваме да редим огромните сарми.
Съветвам ви да си нарежете от нестандартни листа или от вътрешността на зелката достатъчно зеле, което да поръсите в празнините между сармите и най-отгоре, върху сармите. Уверявам ви, че това зеле става изключително вкусно...
Върху този слой зеле изсипваме две чаши вряла вода,поръсваме след това с 1 ч.л. червен пипер и накрая поливаме с останалите 3 с.л. мазнина.
Можем да комбинираме с бекона - вътре в сармите, заедно с малко олио, а отвън пак малко олио, като балансираме общото количество мазнина да не е прекалено голямо, въпреки, че както казват старите готвачи "зелето обича мазничкото",(макар, че черният ни дроб и талията ни - не...).
Поставяме традиционната обърната чиния и варим 10 мин. на силен огън, след което продължаваме още 25 мин. на слаб огън - едва да къкри.
Лично аз, на принципа "зян да не става", взех че нарязах и поставих върху обърнатата чиния пластинки картоф, дебели по 1 пръст, леко посолени, за да се сварят на парата.
Ами, станаха направо вълшебни...
Апропо, тази рецепта става абсолютно полезна след коледна пуйка, когато остава голямо количество от сухото бяло месо...

Това е, весели и щастливи новогодишни дни, да сте живи и здрави!
И повечко червено винце...

P.S. Рецептата можеше да се напише и в 4 реда, защото е точно толкова проста, но е в този си обемен вид, защото иначе никой няма да повярва, че е моя, нали...Ха-ха-ха...
Весели и радостни празнични дни! Нека да въдат и всичките ви такива през Новата година! Така ви се пада!... :P :P :P


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Дек, 2008 1:27 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
gotin написа:
...Когато готвя нещо с кисело зеле винаги отделям горните листа на зелката за сарми...

Готин, с цели листа не стават ли прекалено големи сармите? :roll:


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Дек, 2008 7:19 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
biskvitka написа:
gotin написа:
...Когато готвя нещо с кисело зеле винаги отделям горните листа на зелката за сарми...

Готин, с цели листа не стават ли прекалено големи сармите? :roll:


Всъщност, това са две половинки от голямо листо, но така или иначе наистина стават големи... Но в това е и чарът на рецептата, хем има зелев аромат и вкус, хем ядеш предимно плънката, която наистина е много вкусна, хем за гарнитура имаш и добре сварено кисело зеле, но не прекалено много, а толкова, че да ти се прииска още малко... Затова и съветвам да се нареже и попълни дупките с още малко зеле - това, "попълващото" става направо деликатес. Разбира се, не забравяй, че единствено в тази моя рецепта ще ме чуеш да съветвам да се сложи "повечко мазнинка", защото е всеизвестно, че съм привърженик на хигиенното "абсолютен минимум мазнина, дори и растителна, в яденето"...
Бъди жива и здрава и много радости на всички в семейството през новата година! :)


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Дек, 2008 8:04 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Сармите от кисело зеле правя по същия начин, като тези от прясно - разрязвам зелката на две части, като за сарми използвам само горната част на листата (останалото отива за салати, готвене или плънка за баница). Така сармите стават малки, а и зелето не е много.
Не харесвам големите сарми, някак грозни ми стоят в чинията. :oops:

Благодаря за пожеланията, много здраве и радост и на теб!


 Profile  
 
Сготвено на: 30 Дек, 2008 2:34 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
biskvitka написа:
Сармите от кисело зеле правя по същия начин, като тези от прясно - разрязвам зелката на две части, като за сарми използвам само горната част на листата (останалото отива за салати, готвене или плънка за баница). Така сармите стават малки, а и зелето не е много.
Не харесвам големите сарми, някак грозни ми стоят в чинията. :oops:

Благодаря за пожеланията, много здраве и радост и на теб!


:oops: :oops: Боже, боже, аз съм пропуснал да пиша че сармите са от кисело зеле...
Не знам защо съм си мислел, че се подразбира... :oops:
Както и да е, вече стана ясно.
Освен това, аз по принцип (и чисто технически, също) слагам киселото зеле на половинки, защото такова ми е гърлото на бидончето...
Та като извадя зелка, тя си е половинка by default...
Благодаря за поздравленията!
А аз от своя страна пък ще ви пожелая най-гадничко да не си отказвате от нищо на новогодишната трапеза, за да ви е гузничко след новата година и да подновите опитите си за отслабване... :P


 Profile  
 
Сготвено на: 30 Дек, 2008 3:38 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Не се притеснявай Готин, написал си ,че става въпрос за готвене на кисело зеле. :)
И от мен Весела и здрава Нова година.


 Profile  
 
Сготвено на: 30 Дек, 2008 7:15 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
миш маш написа:
Не се притеснявай Готин, написал си ,че става въпрос за готвене на кисело зеле. :)
И от мен Весела и здрава Нова година.


И на тебе + семейство - най-доброто, за което си мечтаете нека ви се случи през Новата година!!!


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 7 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB