Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 10:21 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 7 мнения ] 
Message
Сготвено на: 30 Мар, 2005 10:32 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Спагетите се считат за италианско ястие, но тук ще публикувам рецепта, до която сам съм стигнал:
Продукти:
Спагети
домати - консерирани /или пресни/
сол
масло
чесън
гъби
босилек!
черен пипер
кашкавал /по възможност от италянския пармезан/
При желание: кайма, шунка или кренвирши /аз лично ги избягвам защото се придържам към вегетарианския стил на хранене и не са ми толкоз вкусни, но знае ли човек - хора разни/
Приготовление:
Най-напред соса! Изсипвате обелените и нарязани домати в тенджера, добавяте и останалите продукти - гъбите нарязани, а подправките по-накрая, за да са с по - силен аромат. Настъргания кашкавал обаче оставяте за заключителния етап.Вари се до сгъстяване на соса като от време на време се разбърква.Внимавайте със солта :!: Оставени без сол спагетите придобиват метален вкус :no: , а ако в началото не прецените, че със сгъстяването соса ще стане и по-солен,накрая може и да ви :to4:
След това варите спагетите в подсолена вода. Свалете ги навреме /да не се преварят !/ от огъня, измийте в гевгир на чешмата и върнете във все още топлата тенджера.
Спагетите, соса и кашкавалът се поднасят в три отделни съда, като всеки от гостите добавя към спагетите сос по свой вкус, разбърква и поръсва с кашкавал.
Сервира се с кана айран, бира или бяло вино. :knife:


 Profile  
 
Сготвено на: 31 Мар, 2005 10:11 am Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Значи не запържваш гъбите, а ги слагаш при доматите, така ли?

А, пробвал ли си преди да сложиш доматите, да запържиш за кратко чесъна в зехтина? На мен този похват много ми харесва, придава "италиански" вкус на соса.

Пробвала съм вече подобна рецепта (само гъбите бяха запържени отделно и се добавят накрая). Като отявлена привърженичка на пастата обаче няма начин да не опитам и твоя вариант със задушени гъби. Убедена съм, че ще се получи много ароматен сос.. :)

Опитвал ли си вместо да миеш спагетите, след като ги отцедиш да поръсиш със струйка зехтин/олио и да разтърсиш тенджерата? На мен така никога не ми се слепват, но трябва да се отбележи факата, че се изяждат точно за 10 мин. :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 31 Мар, 2005 10:21 am Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Окт, 2004 10:37 am Сря
Мнения: 470
Аз нарязвам кашкавала на лентички и го слагам на дъното на чинията в която ще сервирам спагетите. Отгоре му изсипвам горещите спагети и след това соса. Така кашкавала се размеква и е много вкусен


 Profile  
 
Сготвено на: 31 Мар, 2005 1:19 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Jasen написа:
След това варите спагетите в подсолена вода. Свалете ги навреме /да не се преварят !/ от огъня, измийте в гевгир на чешмата и върнете във все още топлата тенджера.


Наскоро четох някъде, че не било правилно да си измиват спагетите, а и всякакви други видове варена пасат, защото губели от вкуса си. За да не се слепват, във водата просто се капват няколко капки зехтин.


 Profile  
 
Сготвено на: 31 Мар, 2005 1:45 pm Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Алеко написа:
...За да не се слепват, във водата просто се капват няколко капки зехтин.

На българските спагети каквито и магии да им правиш, все се слепват, такова им е брашното. Когато варя италиански спагети, нямам такива проблеми, а използвам само подсолена вода.
Иначе и аз съм противник на измиването на пастата.


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Апр, 2005 6:07 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
ludetina написа:
Значи не запържва гъбите..а ги слагаш при доматите,така ли?
А ,пробвал ли си преди да сложиш доматите да запържиш за кратко чесъна в зехтина..?На мен този похват много ми харесва,придава "италиянски" вкус на соса.
Пробвала съм вече подобна рецепта (само гъбите бяха заптржени отделно и се добавят накрая)..като отявлена привърженичка на пастата обаче няма 'начин да не опитам и твоя вариант ..със задушени гъби,убедена съм че ще се получи много ароматен сос.. :)
Опитвал ли се ,вместо да миеш спагетите ,след като ги отцедиш да поръсиш със струйка зехтин/олио и да разтърсиш тенджерата?На мен така никога не ми се слепват,но трябва да се отбележи факата ,че се изяждат точно за 10 мин. :mrgreen:

Благодаря за интереса, който прявихте. Ще пробвам да запържа чесъна в зехтин, а за миенето - не го намирам толкова нужно,колкото по традиция. Става и със зехтин или с масло докато са горещи.


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Апр, 2005 11:35 am Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:58 am Сря
Мнения: 87
Това, че не се мият го чувам за сефте :oops:
Винаги измивам добре със студена вода, после в тенджерата слагам масло разтапям го и от гевгира връщам спагетите. Бъркам с голяма дървена лъжица, за да не се накъсат.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 7 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB