Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 4:40 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 10 мнения ] 
Message
Сготвено на: 03 Авг, 2005 1:00 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Май, 2005 1:38 pm Пон
Мнения: 136
Location: София
В темата "Телешко варено" biskvitka написа:
По същество: как да счупя костта на джолана (цял няма да влезе и в най-голямата тенджера)?

Не се пробвай с брадва. Не става - Крис така си говори. На повечето места продават джолана нарязан с машина на шайби. Но аз лично предпочитам да си купя обезкостен джолан по много причини. Първо плащам за кокал, второ точно този костнен мозък е адски вреден, няма да обяснявам защо.... За да има кокалчета във вареното, можеш да прибавиш шепа телешко рагу. И най-важното бульона в никакъв случай не се изхвърля - просто ако се получи пяна при варенето моше да се обира от време на време. Но ако месото е добре измито от кръвта - пяна просто няма. И понеже не мога да се сдържа ще напиша как правим у нас телешко варено:

Продукти:
500-600г телешко месо - може да е джолан и/или рагу или телешки гърди от тях става също много хубав бульон
ок. 500г дребни картофи, ако са малки се режат на по-едри парчета
1-2 моркова
1 глава лук
1 по-малка глава целина или 1/2 голяма
по желание 2-3 дребни доматчета
1 дафинов лист
няколко зърна черен пипер
сол на вкус

1. Добре измитото месо го слагам в тенджера под налягане със много малко сол, дафиновия лист и черния пипер и лука само обелен без да се нарязва. Заливам го с вода а-а да покрие месото. Затварям капака и след като фъшне - 30 мин. и махам от котлона.

2. След като се охлади тенджерата, месото се изважда, а бульона се прецежда, лука и дафиновия лист се отстраняват - те са си е пуснали каквото трябва.

3. Добавя се още вода и щом заври се поставят наедро нарязаните моркови и целина, и след малко се пускат и картофките. След като зарзавата е уврял, пускаме обезкостеното и нарязаното на парчета месо и по желание доматите пак цели. Ако месото не си е пуснало мазнина - много приятно е накрая да се добави малко зехтин. Ври още не повече от 5-минути. Опитваме на сол и доовкусяваме. Целта е бульона да остане бистър и като сервираме, в чинията да има по 1-2 парчета месо, картоф, морков и който иска - домат. Поднасяме вареното поръсено с пресен магданоз или целина.


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Авг, 2005 1:46 pm Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Хайде сега - вреден бил костният мозък! То ако беше така, досега да съм или полудял като теле, или да съм фърлил топа! :mrgreen:

А който обича телешки език, може да си направи супичката с такъв.


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Авг, 2005 3:41 pm Сря 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Алеко написа:
Хайде сега - вреден бил костният мозък! То ако беше така, досега да съм или полудял като теле, или да съм фърлил топа! :mrgreen:
Дето се вика, умира се само един път 8). Защо трябва да експериментираш със себе си? Иначе Надето е права - в опасността от "луда крава" (да не се бърка с "луда офсъ") се крие точно в мозъка на костите.


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Авг, 2005 4:14 pm Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
MR.LAZY написа:
...Защо трябва да експериментираш със себе си? ...


Защото имам доверие в НВМС и ДВСК :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Авг, 2005 10:26 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Алеко написа:
MR.LAZY написа:
...Защо трябва да експериментираш със себе си? ...


Защото имам доверие в НВМС и ДВСК :mrgreen:


:) :) Освен това, трябва да имаш НЕдоверие в лабораторията, която ти изследва холестерола и триглицеридите...
Хич не им вярвай...
Костният мозък съдържа повече холестерол от яйцата, шкембето, черния дроб и други подобни вкусотии...


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Авг, 2005 9:59 am Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Изобщо не си давам нищо за изследване, защото съм на мнението, че тръгне ли човек по доФтори, неминуемо се разболява, започва да линее и накрая отива да храни червеите.

Затова си хапвам каквото ми е вкусно, пък после - каквото сабя покаже!


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Авг, 2005 10:54 am Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Шшшшшшшш-т! Че, ако те чуе канибала, ще ти изяде холестерола барабар с кръвното и осмотичното налягане.


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Авг, 2005 2:20 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Най-много да ми изяде цървулите, щото холестеролчето си не го давам! А къде изчезна всъщност тоз момък?


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Авг, 2005 2:49 pm Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Алеко написа:
А къде изчезна всъщност тоз момък?
След като жена му тържествено му обеща да не му яде крака, и вече повъзстановен, младежът тръгна на работа.


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Сеп, 2005 12:24 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Алеко написа:
Най-много да ми изяде цървулите, щото холестеролчето си не го давам! А къде изчезна всъщност тоз момък?

Следя ви изкъсо! Когато има време...ВНИМАВАЙТЕ! :twisted:


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 10 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB