Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 4:25 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 37 мнения ]  Към страница 1, 2  Next
Message
Сготвено на: 17 Фев, 2006 12:23 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Рецептата е от червения рецептурник за Заведенията за Обществено Хранене.

За две порции

80 г кайма смес (телешко и свинско)
14 г олио
6 г масло
20 г лук
20 г моркови
15 г целина (корен)
30 г пресни домати
16 г ориз / 16 г фиде
8 г брашно
1 яйце
60 г кисело мляко
черен пипер
магданоз

Оризът се вари, докато набъбне, но да не е добре сварен (на това му викат варене до полуготовност :roll:).
Смесват се каймата с 1/3 от ориза, много ситно нарязано парченце лук, смлян черен пипер и малко белтък. От сместа се оформят топченца, които се пускат в купящ бульон.
Отделно се запържват останалият лук, ситно нарязаните моркови, целина и дръжки от магданоз (дръжките може да се сложат и в бульона, заедно с ластичето, с което са вързани :mrgreen: )[hide]да не се върже някой[/hide].
Към бульона с топчетата се прибавят запържените зеленчуци, доматите (те също може да се запържат със зеленчуците, ако сте със здрав стомах) и ориза.

Когато оризът е вече сварен, супата се застройва с варена застройка.
Разбива се жълтъкът с брашното, добавят се киселото мляко и 1-2 капки оцет (сега млякото не е достатъчно кисело и оцетът ще предпази жълтъка от пресичане). На много тънка струйка и при непрекъснато разбъркване се добавя малко бульон от супата.
Застройката се вари на водна баня, отново при непрекъснато разбъркване :P
Като се сгъсти, се добавя към супата.

Супата се поръсва със ситно нарязан магданоз и се папка.

P.S. Забравих да спомена, че размерът на топчетата зависи от 'протеините' (така означават соята :-? ) в каймата. Ако соята е в повече, топчетата се раздуват и стават големи. Каймата от чисто месо се свива.
Така че, ако топчетата станат като кюфтета или грахчета, да знаете от какво е.


Last edited by biskvitka on 17 Фев, 2006 2:43 pm Пет, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 17 Фев, 2006 1:39 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Ето какво ще ми сготви Дани тия дни, ако успея да ида да купя кайма :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Фев, 2006 3:04 pm Пет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Алеко написа:
Ето какво ще ми сготви Дани тия дни, ако успея да ида да купя кайма :mrgreen:
Още един вариант на "Супа топчета".


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Фев, 2006 4:52 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Такова нещо обичайно не ям, но ще сготвя на мама да и разнообразя диетата.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Фев, 2006 7:44 pm Пет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Те това е класиката! Което си е вкусно, си е таквоз.
Във версията, която готвя /по Вагенщайн/ липсва ориз в топчетата, а в супата има 2-3 картофа на малки кубчета и малко червено вино. Предпочитам каймата да е само телешка, но прасоядецът не приема този вариант.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Ное, 2008 2:10 pm Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 25 Авг, 2008 9:25 am Пон
Мнения: 14
to4ica написа:
Те това е класиката! Което си е вкусно, си е таквоз.
Във версията, която готвя /по Вагенщайн/ липсва ориз в топчетата, а в супата има 2-3 картофа на малки кубчета и малко червено вино. Предпочитам каймата да е само телешка, но прасоядецът не приема този вариант.
Току що си преписах тази рецептичка и веднага отивам да я правя, обаче това с червеното вино ме заинтригува (щото имам малко винце в една бутилчица), ама кога и как се добавя виното? :roll:


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Ное, 2008 2:39 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Браво, бе Биски!

Откога не съм ял такава супа - топчета...

Само две неща (естествено, както винаги :oops: ) недоразбрах: какво е това "ситно нарязано ПАРЧЕНЦЕ лук", т.е., колко малко ще да е...

И какво му е толкова на ластичето, бе? Въпрос на навик, като попривикнеш малко направо може да мине и за жиличка от телешко, примерно, хайде сега, капризи... :P

Освен това, с абсолютна сигурност няма нито една калорийка, мерил съм го на калориметър... :P


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Ное, 2008 2:52 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Аз също спазвам тази рецепта, но лука ,целината и морковите ги стържа на ренде. И каротиновата запръжка става много по бързо по този начин, а витамините на моркова се извличат още по добре.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Ное, 2008 3:00 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Аз правя същата супа, даже застройката от тук си я чопнах, но не слагам вече ориз - никъде, нито в топчетата нито в супата. В супата слагам фиде. А и застройката не я варя предварително на водна баня, а направо я разреждам с бульона и я бухам в супата. Малкото Маче харесва страшно много този вариант.


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Ное, 2008 10:25 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 25 Авг, 2008 9:25 am Пон
Мнения: 14
Направих супичката вчера, обаче вече се предавам: НЕ МОГА ДА ГОТВЯ ВКУСНИ СУПИ и това си е! Тъй като рецептата е дадена за 2 порции, а аз за толкова не включвам котлона ;) , реших да я направя както си трябва, поне 6 порцийки... та по тази логика, умножих всичко по 3, хубаво ама тъй като в кухнята се изявявам от скоро ;) и рецептите ги следвам дума по дума, особено тези, които са ми за първи път. Първият проблем възникна, когато в 250гр. кайма (едно пакетче), сложиш два белтъка цели... :shock: не топче а кюфте нямаше да мога да оформя, ами тогава... реших да сипя грис, с който да попия от яйцата. Както й да, като се замисля това ми е бил всъщност втория проблем, щото се чудих доста колко вода да сложа в тенджерата, напълних я до половината. Със запържването на зеленчуците се справих без проблеми. Дойде ред на застройката, чета аз жълтъка се смесва с брашното, млякото, слагам жълтъците в брашното :shock: стана на гранули, сложих млякото, бърках, бърках, ама нищо не става, тогава пасирах застройката.... :-? А да не говоря какъв Картаген беше в кухнята, когато приключих с готвенето, чинии, чаши, купи, вилици, лъжици, тигани, мама мия 8) Та това е злощастния ми опит с готвенето на супи, всъщност супата не беше лоша, даже днес я изядохме, само дето топчетата бяха тук там, фидето (тъй като сложих фиде, вместо ориз), беше супер малко, добре, че беше застройката да замаже положението ;)!


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Ное, 2008 12:23 am Съб 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Готин, 20 грама лук ако не е парченце...

Принцеска, не се предавай, ще се научиш само с много практика. С каймата от пакетчета дори с по-малко белтъци не стават хубави топчета, прекалено мазна е и с доста излишни добавки. Затова не се терзай - вината не е твоя.

Пък аз днес се замотах със скарата и изпуснах момента, в който да сложа звездичките на днешната супа (исках да направя пилешка супа със звездички) и при мен застройката спаси положението ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Ное, 2008 12:48 am Съб 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 25 Авг, 2008 9:25 am Пон
Мнения: 14
Biskvitka, благодаря за подкрепата :) , значи казваш каймата е виновна ;) , знаех си, че не мога да съм такъв карък ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Ное, 2008 1:16 am Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
biskvitka написа:
Готин, 20 грама лук ако не е парченце...

Принцеска, не се предавай, ще се научиш само с много практика. С каймата от пакетчета дори с по-малко белтъци не стават хубави топчета, прекалено мазна е и с доста излишни добавки. Затова не се терзай - вината не е твоя.

Пък аз днес се замотах със скарата и изпуснах момента, в който да сложа звездичките на днешната супа (исках да направя пилешка супа със звездички) и при мен застройката спаси положението ;)

Като знам аз колко лук слагам обикновено, това "20 г." направо ми се вижда като подправка... :)


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Ное, 2008 1:27 pm Съб 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Готин, рецептата е за две порции. И другите продукти имат подобни грамажи.


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Ное, 2008 1:39 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
IPA написа:
Готин, рецептата е за две порции. И другите продукти имат подобни грамажи.

Ей-й-й, как досега не разбрахте, че най-определено се шегувам...
Защо двете с Маца, че и по-голямата част от женския състав не поработите малко върху чувството си за хумор?
Понякога е жива мъка да се контактува с вас, честно... :P
А по принцип - понеже съм "луколюбител", аз в най-елементарна супа от 2 л. обем слагам минимум една глава лук, затова се пошегувах.
За мене лукът е абсолютно задължителен в супа (не всяка, естествено)...
За мое съжаление, има твърде много хора, които изобщо не обичат и не употребяват лук.
Същата история е и с патладжаните, за съжаление, понеже съм им много голям фен.
Когато направя някакъв опит да се пошегувам, вече задължително ще дописвам "ШЕГУВАМ СЕ!!!"... :mrgreen: :P


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Ное, 2008 3:39 pm Съб 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Принцеска, не се отчайвай, както каза и Биски трябва повече опит, но пък и щом е станала вкусна супата (въпреки количеството съдове за миене :) ) значи не е провал.
Аз лично слагам твърде малко белтък (ако изобщо сложа) в кюфтенцата за супа, в повечето случаи само късам от каймата, правя на топче и пускам, без ориз, без белтък.

Готин, моето и на IPA чувство за хумор тук няма какво да коментираме, има хора, които ни познават и знаят дали имаме и колко.
Твоите коментари не са проява на хумор, а чисто издребняване, при това в повечето случаи свързано с факта, че или не си прочел докрай темата или не си помислил върху предложената рецепта.

Вероятно е много забавно да се "шегуваш" с хорските изказвания, но това е проява на лош вкус, особено когато не са в "Дрън, дрън" или "Шеги и закачки".


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Ное, 2008 12:24 am Нед 

Дегустатор

Offline
Готви от: 05 Ное, 2008 8:40 pm Сря
Мнения: 22
Предлагам да разменим грамажа на олио/масло. То и без това при тия цени на олиото почти няма разлика.


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Ное, 2008 2:50 am Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Маца написа:
Вероятно е много забавно да се "шегуваш" с хорските изказвания, но това е проява на лош вкус, особено когато не са в "Дрън, дрън" или "Шеги и закачки".

Най-вероятно си права, извинявайте и двете, ако съм прекалил.
Ако имам някакво оправдание, то е, че никога не е било недобронамерено.
А може би имаме по-различно чувство или понятие за хумор, и това е възможно.
Но никога не е било недобронамерено, уверявам те.


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Ное, 2008 11:22 pm Нед 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Ное, 2008 11:03 pm Нед
Мнения: 1
Location: Стокхолм
Днес направих супата по тази рецепта, за пръв път правя супа топчета, защото аз самата не я обичам много, навява ми спомени за детската градина някак си.
Както и да е, открихме че синът ми, който е на 4, много харесва супа топчета и днес му направих, много я хареса и си излапа всичко. Сестра му на 1 годинка и тя много се ентусиазира, забелязала съм, че децата особено тачат храна, която е току-що приготвена, разбират ги нещата :)
Обаче въпросът ми е дали на супата не биха й се отразили добре още някакви подправки според вас. Всъщност аз сложих малко чубрица в топчетата, освен черния пипер, но в бульона не измислих нищо подходящо, не че е лошо така, но носи още нещо, освен магданоза. Може би дори нещо леко люто би се отразило добре на такава богата супа. Приемам всякакви идеи.
Също в застройката оцета го замених с лимон, много свежо стана.
Благодаря за рецептата! И хлапетата благодарят също. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Ное, 2008 1:36 am Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 27 Ное, 2007 1:02 am Вто
Мнения: 98
Location: Атина
Да споделя и аз от моята практика.
Първо - каймата: купувам 1 кило свинско , което мелят пред мен - така, че е абсолютно чисто. Или взимам половинка свинско и още толкова телешко. После обърквам цялата кайма с подправки като за кюфтета- сол, кимион,чубрица и т.н. Та да ми е готова после, разпределям на порции в пликче и ...в камерата.
От тая кайма правя и супа топчета и с доматен сос, и мусака...
Обаче понякога ориза в топчетата така се надува, че не остават топчена почти. :oops:
А в доматения сос пък се сбиват и ориза вътре остава суров :evil:

Какво всъщност става :?:


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Ное, 2008 9:23 am Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Shokolatina, ако си свариш леко ориза преди да го сложиш в каймата, както е написано и по горе в рецептата ще избегнеш както излизането му от топчетата, така и недосваряването му.


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Ное, 2008 10:12 am Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Basilisk, оказа се, че всички деца много обичат супа топчета. Аз лично слагам, както и Шоколатина е отбелязала кимион, защото ни е любим, а в самата супа и малко целина или чубрица, риган, абе каквото се сетя. Факт е, обаче, че застройката и кюфтенцата обикновено са достатъчни за децата. Именно поради това, че я правя за моето 4-годишно дете пропускам черния пипер и не бих сложила люто, иначе мъжът ми си я доовкусява с черен пипер.


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Ное, 2008 11:44 am Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Добре дошла, Basilisk,

На деца под 4 години не се слагат в храната черен пипер, дафинов лист, люти подправки и индийско орехче (орехчето дори се въвежда по-късно), поне така пишат българските специалисти по детско хранене.

Иначе всеки да си подправя супите с каквото обича, за да са му вкусни; тази рецепта е само за ориентир, не претендира за задължителност.


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Ное, 2008 7:06 pm Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 12 Май, 2008 9:52 am Пон
Мнения: 157
Това за подправките не е съвсем така - например в бурканчетата Хипп за след 12 месеца има по малко черен пипер ( за мен незабележимо на вкус, но пише, че има). Действително се препоръчва за деца до 3 години ( след което би трябвало да минат на обща кухня), да се използват свежи зелени подправки. Люто и остри подправки трябва да се избягват, но ето че моя син си хапва без проблеми ястия с подправки като черен пипер, дафинов лист, дори веднъж се подлюти с един лют салам, ама пусно не се разплака, само се държеше като възрастен човек, който се е подлютил и му излезнаха сълзички в очите. :lol:
Виж канелата в млякото с ориз от детската кухня я недолюбва здраво! :roll:
А това индийско орехче е голяма загадка - знам, че има известни токсични ефекти, ама в доста големи количества, но може би защото има нещо "упойващо" в него, традиционно се използва за лечение на стомашни болки при малки деца. Иди го разбери сега. Според мен всички подправки (с изключение на много лютите) в малки количества не са противопоказани след година- година и 6 месеца.


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Ное, 2008 10:45 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Лени написа:
Това за подправките не е съвсем така - например в .Според мен всички подправки (с изключение на много лютите) в малки количества не са противопоказани след година- година и 6 месеца.

:P Няма на кого да прилича детето...Бащичко... :P
Подкрепям те малко под сурдинка, ще обясня защо.
За пример ще ти дам, че дъщеря ми на годинка и малко рупаше кромид лук с огромно удоволствие, направо като наркоман - хем сълзи, хем сополи, хем радост в очите и хилене до ушите.
Но не бих казал, че е редно да се дават подправки, независимо какви са те, даже и захарта би трябвало да е много силно ограничена или направо заместена с плодова захар (фруктоза).
Когато детето порасне, така или иначе ще консумира храна за възрастни.
По-добре тези хранителни дразнители, които разнообразяват храненето да се отложат до достатъчно късна възраст, ако не може изобщо.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 37 мнения ]  Към страница 1, 2  Next

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB