Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 17 Апр, 2024 12:44 am Сря

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 12 мнения ] 
Message
 Рецепта: Борш
Сготвено на: 27 Дек, 2004 4:30 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Това е една от многото версии на любимата ми супа. Не я поствам в международната кухня, защото е по-скоро авторска ( :oops: а пък не ми е удобно да искам раздел 'Кухнята на biskvitka', още повече, че в нея ще има 2-3 рецепти :oops: )
500 г прясно бяло зеле (вече се продава целогодишно)
4 големи картофа (или 6 средни)
2-3 моркова
1 средноголяма глава цвекло
1/2-1 ч.ч. грах - замразен или от консерва
Може да се сложи и зелен фасул, като се намали количеството грах
100-200 г сланина
2 пушени кренвирша
1-2 печени чушки
1 с.л. доматено пюре
лук, целина, копър, магданоз и чесън на вкус
3 литра бульон - истински костен или от кубчета
Зеленчуците се нарязват - цвеклото на дълги и тънки пръчици, морковите - на кръгчета, зелето - на много тънки лентички ( с помощта на специално ренде, робот или съпруг), картофите - като за пържене - на четвъртити, дълги и тънки колкото малкия ви пръст, парченца. Сланината се нарязва на кубчета и се запържва. Всички останали зеленчуци, без картофите, също се запържат поотделно. Цвеклото може да се изпече, ще стане още по-вкусно (и по-бързо).
Бульoнът се слага да заври и в него се пускат съставките в следната последователност - цвекло, моркови, лук, чесън, картофи, зеле, чушка, грах, сланина, кренвирш на колелца, доматено пюре, размито в малко вода, щипка захар, 1 ч.л. оцет и накрая - подправките - копър, целина и магданоз.
Сервира се със заквасена сметана.
Внимавайте, да не го преварите, зеленчуците трябва да са хрупкави.


Last edited by biskvitka on 05 Яну, 2005 6:37 pm Сря, edited 1 time in total.

 Profile  
 
 Рецепта: Борш
Сготвено на: 03 Яну, 2005 11:43 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
:) След тези тежки празници..точно от това имам нужда.. :facelick:
обаче мога ли да заменя сланината с бекон? Не обичам сланина :oops: ,освен ,ако не е кайзерована и охладена до точката на замръзване.. 8).


 Profile  
 
 Рецепта: Борш
Сготвено на: 04 Яну, 2005 12:31 pm Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Аз лично си спестявам и сланината, и кренвирша, не обичам супите с месо (освен супата топчета). Просто по подобен начин се приготвяше при баба ми в Украина, макар че тя слагаше и големи мръвки :x


 Profile  
 
 Рецепта: Борш
Сготвено на: 05 Яну, 2005 9:12 am Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 12 Окт, 2004 11:22 pm Вто
Мнения: 88
Location: USA
Ммм любимата ми супа. Мога само да добавя , че аз също я предпочитам постна, и че понякога майка ми слагаше шепа зрял боб в супата.Също ще приложа снимки на вкусния борщ на Бисквитка , на който имах удоволствието да се насладя.
ImageImage

Image


 Profile  
 
 Рецепта: Борш
Сготвено на: 05 Яну, 2005 11:42 am Сря 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Както е тръгнала темата: каква е разликата между борш и шчи?


 Profile  
 
 Рецепта: И солянка?
Сготвено на: 05 Яну, 2005 12:20 pm Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 31 Май, 2004 3:09 am Пон
Мнения: 181
Location: Хайде! На масата!
Както е тръгнала темата: каква е разликата между борш , шчи и солянка?


 Profile  
 
 Рецепта: Борш
Сготвено на: 05 Яну, 2005 12:55 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Явно тук е мястото да попитам..
:arrow: Уха=рибена чорба ?


 Profile  
 
 Рецепта: Борш
Сготвено на: 05 Яну, 2005 1:36 pm Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Борш - гъста украинска супа. Задължителни съставки - зеле и цвекло. По принцип се прави с месо. (Сред украинците вегетарианството не е особено разпространено) ;)
Шчи - рядка супа от кисело зеле, гъби (най-често сушени) или листа от цвекло, киселец, лапад и коприва. Обикновено се прави без месо.
Уха - рядка рибена чорба, приготвя се от дребна риба и отпадъци от едрата.
Солянка - царицата на руските супи - гъста, пикантна, с много съставки. Прави се от месо или няколко вида хубава риба - сьомга, чига, есетра и др. Сгъстява се с брашно. Пъвоначално се е казвала 'Селянка' - на празник хората от селото са се събирали около котел с вряща вода и всеки е пускал по нещо в него. Така се е появила 'Сборная Селянка', впоследствие прекръстена на 'Солянка', заради солените гъби и краставички, които се слагат в нея.
Рассолник (нямаше го в питанията, но реших да пиша и за него, защото това са най-разпространените супи в Русия и Украина) - месна или рибена супа, в бульона на която се слага саламура от солени краставички.


 Profile  
 
 Рецепта: Борш
Сготвено на: 05 Яну, 2005 9:58 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Понеже пак малко бързам ,ще кажа само с две-три думи..
ImageМерси!Мерси!Мерси!
Супата стана страшно вкусна!И със сигурност ще продължа да я готвя.. :kiss:


 Profile  
 
 Рецепта: Борш
Сготвено на: 06 Яну, 2005 11:05 am Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Радвам се, че ти хареса!
Като престои, става още по-вкусно. Това е от малкото супи, от които готвя за повече от едно ядене.


 Profile  
 
 Рецепта: Борш
Сготвено на: 12 Апр, 2005 9:31 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Ял съм такав супа на гости у едни приятели -страшна е! Но наистина предпочитам без месо. А за да е по украински - ще добавим водка. Но не в супата , а отделно в чашки. Аз съм за разделното хранене :mrgreen:


 Profile  
 
 Рецепта: Борш
Сготвено на: 13 Апр, 2005 10:37 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
biskvitka написа:
Борш - гъста украинска супа. Задължителни съставки - зеле и цвекло. По принцип се прави с месо. (Сред украинците вегетарианството не е особено разпространено) ;)
Шчи - рядка супа от кисело зеле, гъби (най-често сушени) или листа от цвекло, киселец, лапад и коприва. Обикновено се прави без месо.
Уха - рядка рибена чорба, приготвя се от дребна риба и отпадъци от едрата.
Солянка - царицата на руските супи - гъста, пикантна, с много съставки. Прави се от месо или няколко вида хубава риба - сьомга, чига, есетра и др. Сгъстява се с брашно. Пъвоначално се е казвала 'Селянка' - на празник хората от селото са се събирали около котел с вряща вода и всеки е пускал по нещо в него. Така се е появила 'Сборная Селянка', впоследствие прекръстена на 'Солянка', заради солените гъби и краставички, които се слагат в нея.
Рассолник (нямаше го в питанията, но реших да пиша и за него, защото това са най-разпространените супи в Русия и Украина) - месна или рибена супа, в бульона на която се слага саламура от солени краставички.



Трябва да се добави само, че руските кисели краставички са подобни на нашите, които се правеха в каци навремето. И нямат нищо общо с маринованите, които правим в буркани. Съответно и сокът им е различен.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 12 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB