Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 1:41 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 9 мнения ] 
Message
Сготвено на: 04 Яну, 2008 1:57 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:58 am Сря
Мнения: 87
Необходими продукти за 6 порции

* По едно две парчета от три вида сладководна риба - общо около 500-700 гр;
* Три средно големи моркова;
* Три средно големи глави лук;
* Три едри картофа;
* Една, две чушки;
* Два,три корена целина
* Дивисил.

Приготовление

Значи като отида на любимия си гьол, мятам дънните за едрата риба и после набързо с телескопа нацъквам червеноперка, костур и каракуда. По две парчета от около една педя са напълно достатъчни за супето. Изчистваме ги с Надето (абе в повечето случаи тя ги чисти), нарязваме ги на парчета и с малко сол ги слагаме да се варят в 2 л. минерална вода (просто там дето ходим обикновено, няма вода, а нещем да слагаме от гьола).

После аз започвам да се занимавам с ловене на рибки, жаби и всякакви други гадини ставащи за стръв, а тя се захваща със зеленчуците.

Най-важното нещо е различния начин на нарязването им. По един картоф, морков и глава лук се настъргват на ситно с ренде, вторите се нарязват на ситно, а третите на по-едри парчета. Целината я действате по същия начин, но най-големите й парчета трябва да са по-малки от картофените. Това всъщност е най-големия майсторлък при приготвянето на чорбата. Различно нарязания зеленчук попива вкуса от бульона по различен начин и става чорба убиец. Най-накрая се нарязват чушките, въпреки че на мен ми харесва повече без тях.

Докато се занимавате с горните свещенодействия, рибата вече е заваряла. Не й трябва много и затова с решетъчна по-голяма лъщица я вадите от бульона. Тургате нарязаните зеленчуци и похлупвате да си врят, изчаквате рибата да поистине и й махате костите. Изчистеното месо връщате в тенджерата, добавяте колкото сол искате и оставяте да ври докато и най-едрите парчета картоф станат готови.

'Ми това е. Сервирате със ситно нарязания дивисил, оцет (или лимонов сок) и черен пипер. Аз лично обичам тая чорба в голяма порцеланова чаша за кафе и си я пия за мезе на ракийката.

Ако нямате три вида риба, не се притеснявайте и с един вид става, а ако искате можете да сложите само глави и после да ги изхвърлите. Абе вариации колкото щете, само помнете - зеленчука да е нарязан по три различни начина!

Наздраве ;-)


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Яну, 2008 12:30 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Благодаря, много, много...мнооого! :flow:

Това е една от любимите ни супи !
Веднага отивам за риба! :mrgreen: Не ме плашат някъкви си - 15 градуса.. :twisted: !


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Яну, 2008 7:22 pm Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Юни, 2007 4:43 pm Пет
Мнения: 79
Сега правя супата, после ще докладам. Само дето нямам корени от целина, мисля да импровизирам с копър. :(


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Яну, 2008 10:29 pm Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Юни, 2007 4:43 pm Пет
Мнения: 79
Направих супето и стана мозък. Ползвах комплект за супа от сьомга. Съквартирантите много го харесаха. :)

Както писах, нямах корени от целина, но сложих пресен копър и повечко люта чушка. Хапнахме я с пресен ръжен хляб. Супер рецепта, мерси. Вече ще си правя рибените супи така.


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Яну, 2008 11:37 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Защо само рибените?

В едно предаване Хестън Блументал надълго и нашироко обясняваше, колко е важно зеленчуците да се режат на различни по големина парчета, как това помага на зарзавата да разгърне вкуса и аромата.


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Яну, 2008 9:54 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Браво Sonny, радвам се ,че супата ви се е усладила , макар рецептата да не е моя..важна е пропагандата ! :twisted:

Идеята , за лютата чушка ми допадна, така че ще си чопна от твоята идея.. :)

Биски , ти си права, следващия път , ще пробвам и с друа супа , пилешка или топчета..като начало... Мерси , за идеята! :)


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Яну, 2008 10:33 am Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Спретнах я в събота, супата стана страхотна, въпреки че беше с филе от хек вместо 3-те вида речна риба. В намчалото се притесних, че водата е много и ще стане огромно количество супа. Е, наистина стана огромно, но за днес вече няма - Мацов и малкото Маче се справиха блестящо. Аз лично не съм фен на супите, но от тази изядох цяла половин купичка. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Яну, 2008 1:33 pm Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Яну, 2008 5:36 pm Нед
Мнения: 5
Location: Guadalajara Испания
Браво за прекрасната рецепта.Лично аз не си падам много по супички но рибената чорбичка си я обичам.


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Фев, 2008 9:48 am Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 19 Фев, 2008 8:58 pm Вто
Мнения: 3
Location: Разград
Рибената чорба е много хубава. Аз я приготвям по подобен начин, но предварително сварявам рибата, обезкостявам я и прибавям към зеленчуците Тях ги режа на кубчета /морковите, лука, съвсем малко чушка, 2 домата-настъркани и картофите/, а подправките ми са дивисил, съвсем малко целина, черен пипер и по -вечко маданоз към края на варенето. Зеленчуците най- напред запичам без мазнина, получава се страхотен аромат, като се внимава да не загори. И едва тогава наливам от бульона на рибата и самите рибени късове. Не правя никаква застройка, тъй като в къщи обичаме бистри супи. И биричка! :facelick:


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 9 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB