Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 8:53 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 6 мнения ] 
Message
Сготвено на: 17 Мар, 2008 4:12 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Тази рецепта е сборна .От класическата,на една приятелка от Франция,и някаква авторска не си спомням вече от кой.
Продукти;
1кг.стар лук
30 гр.масло
1скилидка чесън
1с.л. брашно
1бульон
бяло сухо вино
даф.лист
сол
черен пипер
щипка индийско орехче
1с.л. захар
ким няколко зрънца
ементал или грюер
няколко препекани филийки бял хляб

Нарязаният на тънки полумесеци лук,се запържва леко в маслото на бавен огън,прибавят се брашното и чесъна ,и те се запържват докато покафенее леко брашното.Прибавя се бульона около 800 мл.,даф.лист,солта,и се оставя да ври.През това време се карамелизира захарта с малко ким,добавя се виното около 250мл.,редуцира се леко и се прибавя към супата.Малко преди да се свали от котлона се добавя черен пипер и индийското орехче съвсем внимателно да не се прекали.
Сипва се в подходящи купички,слагат се препеканите филийки ,хубаво е да са с размера на купичката,настъргва се ементал или грюер,в краен случай може и кашкавал,запича се във фурна докато се разтопи сиренето,и за разкош може да се декорира със зелените пера на пресен лук.

Приемам критики и препоръки.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Мар, 2008 4:59 pm Пон 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
А въпроси? :) Ето един - филийките не се ли накисват в супата? Доколкото съм чела това наистина си е класическата рецепта и още тогава се чудех като омекне филийката или направо си влезе в супата как ще се яде (освен, че с апетит) :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Мар, 2008 7:18 pm Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Куцо пиле написа:
А въпроси? :) Ето един - филийките не се ли накисват в супата? Доколкото съм чела това наистина си е класическата рецепта и още тогава се чудех като омекне филийката или направо си влезе в супата как ще се яде (освен, че с апетит) :mrgreen:


Само с апетит не става, трябва и мерак! :mrgreen:

И аз така правя лучената супа и никога филийките не са подгизвали. Сиренето отгоре се запича и стават полу-хрупкави.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Мар, 2008 8:58 pm Пон 



Много хубава рецепта. Аз слагам телешки бульон, и франзелки.


  
 
Сготвено на: 17 Мар, 2008 10:14 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Силно се надявам това да е наистина оригиналната френска рецепта, много отдавна искам да я имам.
Чувал съм много за тази супа, която е толкова популярна за французите, колкото шкембе-чорбата за българите.
Докато четях рецептата щях да се удавя от преглъщане, мале, мале... :) :) :)
Струва ми се, че е толкова изпипана, че просто няма какво да се добави (или махне).


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Мар, 2008 11:38 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Аз съм написала по горе ,че е сборна рецепта,която съм направила според моя вкус и нямам никакви претенции.В един от френските варианти вместо бяло вино се слага коняк,е не 250 мл.,а една капачка.Тоест тя се възприема като аналог на нашата шкембе чорба поради начина си на употреба,в много ранни или много късни часове на деня след прекомерна употреба на удоволствия,а според мен е и аналог и на боб чорбата според разпространението си ,иначе казано има 333 варианта според региона в който се яде.Но спор няма ,много е вкусна.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 6 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB