Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 6:40 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 8 мнения ] 
Message
Сготвено на: 13 Юни, 2008 4:11 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Нищо нетрадиционно няма в готвенето на пилешката супа в МВ. Ето я:

50 гр. пилешки гърди
1/2 глава лук (ама малка главичка)
1/2 морков
1 с. л. масло
бульон (вода)
фиде
целина
магданоз
майоран
сол

Нарязвам на много ситно лукът и рендосвам на много дребно морковът. Слагам ги в стъклена тенджера с много малко течност, маслото и малко сол и пускам печката за около 3 мин. Моята печка е слабичка, мисля 600 вата и общо взето използването и за готвене изобщо не пести време, но съм сигурна, че с по-качествена печка нещата ще стават доста по-бързо. Докато се задушават лукът и морковът нарязвам на много ситно, почти накълцвам пилешките гърди - това го правя с цел малкото маце да яде, защото не е фен на големите парчета месо. Другата причина е, че много бързо се сваряват така.
Ако лукът и морковът са се задушили добавям гърдите, наливам 1 кафена чашка вода и отново пускам МВ за 4 - 5 минути. След това доливам необходимото количество вода (ако имам бульон още по-добре), натрошавам фидето, слагам сухите подправки и слагам за 20 минути. След това само ръся магданоза отгоре. Не правя застройка, за да разнообразявам супите, ако и тази я правя със застройка ще мислят, че всеки път ядат една и съща. :)
Всъщност аз и тази супа не ям, рядко я готвя в МВ, по-често правя стандартната на котлон, но в името на бързината използвам всичко налично. :)

Забравих да кажа, че понякога слагам от сместа сухи зеленчуци, но и без тях я правя често. Тоест варианти много, сигурно ще понесе и чушка и картоф....


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Юни, 2008 4:48 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
:plz: :plz: :plz:

Мацо, много, много благодаря!!!

За една порция не си заслужава включването на котлона и миенето на тенджери :P


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Юни, 2008 5:07 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Ако не беше в микровълнестата, щеше да си е баш за душата тази супица. Ама сега е само за талията. :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Юни, 2008 5:37 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Според мен без микровълнова ще стане по-бързо, особено ако се долива гореща вода/бульон. Бялото месо на тънки жулиени ще стане готово по-бързо от фидето.


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Юни, 2008 3:14 pm Съб 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Биски, наистина няма защо, доста е елементарна.
Алеко, аз по принцип я правя на котлон. :)

IPA написа:
Според мен без микровълнова ще стане по-бързо, особено ако се долива гореща вода/бульон. Бялото месо на тънки жулиени ще стане готово по-бързо от фидето.



IPA, аз някъде казах, че цялата работа беше, че ми бяха заети котлоните, иначе моята МВ е твърде слаба, за да станат нещата по-бързо. Но преди години ползвах една доста по-добра печка и нещата ставаха наистина по-бързо, а това си е ценно.
Месото стана страшно бързо, защото го бях накълцала, но и фидето се сготви бързо.


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Юни, 2008 10:23 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Маца написа:
Биски, наистина няма защо, доста е елементарна.
Алеко, аз по принцип я правя на котлон. :)

IPA написа:
Според мен без микровълнова ще стане по-бързо, особено ако се долива гореща вода/бульон. Бялото месо на тънки жулиени ще стане готово по-бързо от фидето.



IPA, аз някъде казах, че цялата работа беше, че ми бяха заети котлоните, иначе моята МВ е твърде слаба, за да станат нещата по-бързо. Но преди години ползвах една доста по-добра печка и нещата ставаха наистина по-бързо, а това си е ценно.
Месото стана страшно бързо, защото го бях накълцала, но и фидето се сготви бързо.


И да не го нарежеш на малки парченца, пилешкото филе става за много кратко време. Просто начинът на формиране и разпределяне на температурата в микровълновата е много по-различен от конвенционалния. В обикновена фурна температурата действа на месото отвън - навътре, като отвън е най-висока, а в средата (към центъра) е по-ниска.
А в микровълновата температурата е еднакво висока във всяка клетка на месото, може да се каже, че се загрява отвътре - навън, макар че това не е съвсем точно, по-скоро, от повишаването на температурата във вътрешността се получава отделяне на пара, която е капсулирана във вътрешността.
Затова основно правило е големи и сочни неща да се надупчват, както и жълтъкът на яйце. Правило е да не се слагат парчета месо с кост, особено тръбна, примерно - пилешко бутче с костта, защото с гаранция при печенето костта ще взриви вследствие парата, образувана от костния мозък в затворения обем на костта.


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Юни, 2008 12:02 pm Нед 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Маца написа:
IPA, аз някъде казах, че цялата работа беше, че ми бяха заети котлоните, иначе моята МВ е твърде слаба, за да станат нещата по-бързо.


Мацо, аз го написах заради Алеко и тези, които не искат да ползват МВ за супа. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Юни, 2008 5:49 pm Нед 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
IPA написа:
Мацо, аз го написах заради Алеко и тези, които не искат да ползват МВ за супа. :)


За което коленопреклонно благодаря!


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 8 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB