Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 9:35 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 3 мнения ] 
Message
Сготвено на: 25 Мар, 2011 9:15 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 24 Юли, 2010 1:16 pm Съб
Мнения: 113
Location: София
Това е легендарна супа от далечния изток, която присъства неизменно в менюто на всеки китайски ресторант, и която, подобно на нашето телешко варено, има доста регионални варианти. В нета има много рецепти за тая супа, но аз търсех моя любим неин вариант от един китайски ресторант във Виена и скоро попаднах на тази рецeпта, която е максимално близо до рецептата на виенския ресторант. Няма почти нищо общо на вкус с лютиво-киселите супи, които се предлагат в софийските китайски ресторанти, но това не бива да ви смущава, защото е несравнимо по-добра. Хубавото на тази китайска супа е че повечето от съставките ѝ не са екзотични, а тези които са, са лесно заменими с наши такива. И още нещо преди самата рецепта. Както при ВСИЧКИ невегетариански супи, най-важната част от супата е бульона. Използвайте само истински бульон. Ако мислите да я правите с разтворим бульон, по-добре се откажете, няма да стане.


СЪСТАВКИ
4-5 порции

- 4-5 сухи гъби шитаке - перфектно заменими със сушени манатарки
- 2-3 малки парчета черна китайска гъба (дървено ухо) - има я в китайския магазин на ул. Самиул, но спокойно може и без нея - тя няма вкус, слага се за текстура, коята лично на мен не ми харесва. Който харесва силиконова текстура, да си я купи.
- 200-300 гр. свинско филе, нарязано на тънки парчета 5х2см
- 3-4 с.л. нишесте
- 150мл. вода
- 6-7 с.л. олио
- 1 глава лук, ситно нарязан
- 1,5 л. качествен пилешки или телешки бульон
- 150 гр. прясно тофу, нарязано на малки кубчета
- 8-10 с.л. оризов оцет - има го в китайския, но е заменим и с друг оцет
- 7-8 с.л. соев сос
- 1 разбито яйце
- 2 с.л. сусамово олио - има го в китайския и в био магазините
- 3-4 с.л. смлян черен пипер
- сол на вкус
- 2-3 стръка зелен лук, нарязан на ситно

1. Поставете сухите гъби в купа с малко топла вода и ги оставете да покиснат 30мин.

2. Извадете гъбите от водата и ги изстискайте. Нарежете ги. Запазете водата от гъбите.

3. Поръсете парчетата свинско с малко от нишестето. Разтворете останалата част от нишестето в 150мл. вода.

4. В уок / голям и дълбок тиган / голяма тенджера загрейте (на средна температура) мазнината и задушете лука докато омекне. Усилете температурата и запържете свинското не повече от минута-две, докато си смени цвета. Добавете бульона, гъбите, водата от гъбите. Като заври, намалете температурата и оставете да къкри 15 мин.

5. Изключете котлона, добавете разтвореното нишесте и разбъркайте. Това след малко ще сгъсти супата. Ако не се сгъстява достатъчно усилете огъня и бъркайте, ще се сгъсти. Добавете тофуто, оцета, соевия сос, сол и черния пипер.

6. Регулирайте температурата така, че да е малко под завиране и изсипете с въртеливо движение разбитото яйце на тънка струя или върху бъркалка за яйца, таке че да се образуват лентички от яйцето в супата. Добавете сусамовото олио и нарязания зелен лук. Това е.

Изглежда така:

Image


Супата трябва да гъста и лъскава. Може би някои от вас ще ги стресне количеството черен пипер и оцет. Не е много. В тази супа има три доминиращи вкуса: кисел, лют и гъбен. Аз слагам допълнително лют червен пипер. Слагам и допълнително малко корен от целина. Мисля че ѝ отива. Не слагам сол, а регулирам солеността със соев сос. Количеството оцет е относително, защото различните оцети имат различна киселинност.
Това е много стопляща зимна супа.


Last edited by sylt on 13 Юни, 2020 1:41 pm Съб, edited 3 times in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 26 Мар, 2011 12:18 pm Съб 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
sylt написа:
Няма почти нищо общо на вкус с лютиво-киселите супи, които се предлагат в софийските китайски ресторанти...
Имам чувството, че в нашите китайски ресторанти предлагат оцет с малко подправки. Направо не могат да се ядат. Не че другите им неща стават за ядене.


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Мар, 2011 1:47 pm Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 24 Юли, 2010 1:16 pm Съб
Мнения: 113
Location: София
Да, така е. Особено тази супа по ресторантите изобщо не става за ядене.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 3 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB