Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 7:20 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 3 мнения ] 
Message
Сготвено на: 22 Ное, 2011 9:25 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 24 Юли, 2010 1:16 pm Съб
Мнения: 113
Location: София
Това е рецепта за гулаш чорба/супа, която се прави в цяла централна Европа и разбира се има различни варианти. Това е любимият ми.

Продукти:

- 500гр. говеждо месо
- 4-5 с.л. пречистено масло или олио
- 3 средно големи глави лук
- 2 скилидки чесън
- 4 средно големи картофа
- 1,5 - 2 л. зеленчуков/телешки бульон (истински, не от кубче) или вода
- 2 домата или половин доза консервирани
- 1 (сушена) червена чушка
- 1 зелена чушка
- 1 с.л. доматено пюре
- 2 ч.л. захар
- 2-3 с.л. брашно
- 2 с.л. майорана
- 2-3 ч.л. кимион
- 1 с.л. лют червен пипер
- 4-5 с.л. сладък червен пипер
- допълнително силно лют пипер на вкус
- сол и черен пипер на вкус


Приготвяне:

Месото се нарязва на много малки парчета (колкото скилидка чесън). В голям съд в олиото запържваме на среден огън ситно нарязания лук за около 2-3 мин. Прибавяме чесъна и след още 1 мин. месото. Усилваме огъня и запържваме месото 1-2 мин. докато си смени цвета. Не препържвайте месото, защото става жилаво. Прибавяме брашното, разтворено в малко гореща вода, доматеното пюре и захарта и бъркаме още 1 мин. на средно силен огън. Добавяме доматите, чушките, горещия бульон/вода и варим захлупено 2 1/2 часа на слаб огън.
Нарязваме картофите на дребни парчета като месото, прибавяме ги към чорбата, слагаме останалите подправки и варим още 20-на мин. докато се сварят картофите. Ако е необходимо коригираме подправките.
Тази чорба трябва да е гъста, почти колкото крем супа. Сгъстяването се получава от брашното. Ако е необходимо накрая може да прибавите още брашно, предварително разтворено в гореща вода. Може да се използва и картофено брашно. Аз сложих два картофа да врят от самото начало, като накрая ги извадих, смачках ги на каша и ги върнах обратно в тенджерата.
В унгарските рецепти за гулаш и гулаш чорба използват ким вместо кимион. Кимът не е по вкуса на всеки, а и с кимион става много добре. Количеството червен пипер е условно, зависи от количеството вода. Ако накрая не усещате майораната, добавете още. Основните вкусове в тази супа са месен, лют и пиперен. Подобно на боба, гулаш чорбата е още по-вкусна на следващия ден.

Image


Attachments:
File comment: гулаш чорба
Gulash01.jpg [93.61 KiB]
Not downloaded yet
 Profile  
 
Сготвено на: 24 Ное, 2011 9:49 pm Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
За последен път ядох гулаш в едно заведение и там ме учуди кимионът, не знаех, че е обичайна практика :oops: .
На мен с ким много повече ми харесва.

sylt, много апетитно изглежда на снимката, ще взема да го включа в менюто за следващата седмица!


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Ное, 2011 2:54 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 24 Юли, 2010 1:16 pm Съб
Мнения: 113
Location: София
:) Пробвай, да ти е сладко!


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 3 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB