Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 4:36 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 13 мнения ] 
Message
Сготвено на: 16 Апр, 2005 11:29 am Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
biskvitka написа:
Моля, да не ме замервате с презрели домати и развалени яйца!

Търся рецепта за таратор без краставици (и без марули - веднъж опитах и такъв вариант). Ако може, единственото зелено нещо да е копърът :oops:.

Ами че то е най-лесното...

Ще ти дам един лично мой вариант на любимия ми таратор:

Счукваш в дървено хаванче - гаванка 2-3 скилидки чесън (аз съм си определил норма 2-3 скилидки за кофичка кисело мляко, с добавена още една кофичка вода, значи 1:1) с 1/3 ч.л. сол, след което започваш да добавяш по малко олио или зехтин, като разбиваш точно както майонеза.

Обикновено влизат до 2 с.л. мазнина. Капваш 3 капки хубав оцет (има си значението за аромата). Добавяш 1/3 връзка копър, нарязан наситно. Объркваш добре всичко и оставяш да престои 10 мин. След това наливаш добре разбитото кисело мляко и водата, разбъркваш - и готово.

Като добавки можеш да си позволиш счукани орехи на много ситно или на по-едро или твърдосварено яйце, нарязано много наситно.

Спокойно можеш и без тези добавки.

Много ми е интересно, обаче, защо не обичаш краставица или марули?


Last edited by gotin on 10 Май, 2005 5:33 pm Вто, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 16 Апр, 2005 12:40 pm Съб 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Gotin, благодаря за бързия отговор!
gotin написа:
...Много ми е интересно, обаче, защо не обичаш краставица или марули.

Много обичам всякакви зелении, но напоследък не ми понасят:oops:...

:idea: Хрумна ми да изсуша малко краставици, нарязани на кубчета и да използвам гранулите за подправяне на таратор и салати.


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Апр, 2005 11:28 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Много се съмнявам, че ще стане нещо, т.е., че ще остане нещо при сушенето. Краставицата съдържа толкова много сок, че след изсушаването едва ли ще остане нещо съществено. Пък и не е ясно дали ще се запази аромата, а всъщност той ти е необходим.
А с какво зелениите те притесняват?
Идва сезон, в който те преобладават, трудно ще ги избегнеш, а и съдържат толкова витамини и други полезни вещества, че е жалко да се лишаваш от тях. Опитай да ги приготвяш на пара, може би така ще са ти по-поносими.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Апр, 2005 2:55 pm Нед 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Gotin от зелениите се гърча като настъпан червей, така ме боли стомаха.
За сушенето се надявам да не си прав. Измислих начин да суша копър и магданоз, без да им се губи аромата, така че трябва да се получи и с краставиците. А ако трябва, ще изчакам да излязат корнишоните, те като че ли са по-малко водни.
(Методът ми е много елементарен - суши се върху хартия в отделението за зеленчуци в хладилника. Става много бавно и количествата са скромни, но пък резултатът е невероятен 8))


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Апр, 2005 2:06 am Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
biskvitka написа:
Gotin от зелениите се гърча като настъпан червей, така ме боли стомаха.
За сушенето се надявам да не си прав. Измислих начин да суша копър и магданоз, без да им се губи аромата, така че трябва да се получи и с краставиците. А ако трябва, ще изчакам да излязат корнишоните, те като че ли са по-малко водни.
(Методът ми е много елементарен - суши се върху хартия в отделението за зеленчуци в хладилника. Става много бавно и количествата са скромни, но пък резултатът е невероятен 8))



Знаеш ли, по този начин се изсушават зеленчуци чрез лиофилизация при много ниска температура. Защо не опиташ да ги изсушиш непокрити във фризер, фризерът също изсушава чрез отнемане на водата от продукта. Сложи ги в открит съд, най-напред ще замръзнат, след това ще се изсушат, пробвай.
Аз така съм правил лук и други подправки, макар и във промишлени замразители...


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Апр, 2005 11:22 am Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Благодаря, Gotin, ще пробвам!


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Апр, 2005 2:05 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
biskvitka написа:
Благодаря, Gotin, ще пробвам!


За стомаха бих ти препоръчал Фамотидин по 1 табл. вечер преди лягане.
Аз от години го ползвам и нямам проблеми със стомаха.


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Май, 2005 12:03 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Може да праска и по 1 т. Улкопрол дн. + Алмагел - 3 по 1 м. л. + 3 по 1 т. Бусколизин. Най - добре сутрин обед и вечер по 1 с. л притеснение от най - силното на гладно (тя си го знае защо) :twisted: .
( Курабийке, как беше тараторът, който ти изпратих по Червения Шапчо?) Ама верно имало такъв таратор!!! Без краставици!!!


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Май, 2005 12:51 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Jasen написа:
Може да праска и по 1 т. Улкопрол дн. + Алмагел - 3 по 1 м. л. + 3 по 1 т. Бусколизин. Най - добре сутрин обед и вечер по 1 с. л притеснение от най - силното на гладно (тя си го знае защо) :twisted: .
( Курабийке, как беше тараторът, който ти изпратих по Червения Шапчо?) Ама верно имало такъв таратор!!! Без краставици!!!


Хе, хе, ами като изключим факта, че и двамата се направихме съвсем добронамерено на пишман-доктори, въпросът с названието таратор може да се дискутира... :) :) :)
Според мене, всяко название определя съдържанието на това, което ще готвиш.
Не може да се каже "таратор" на нещо, което не е.
Например, махаме краставицата - вече не е таратор, а иска друго название.
Ако махнем киселото мляко, също, защото има т.н. жътварска чорба или жътварски таратор, което е вода с оцет и чесън.
Скоро дадох такъв пример: Ако завия руска салата в марулево листо, това сърма ли е?
И без това сърмите са поне 6-7 вида, не е необходимо да увеличаваме произволно това количество.
Според мене сърма е всяка плънка, с месо, кайма или постна, която се завива в някакво листо, вари се и става за ястие или предястие.
От тази гледна точка може да имаме сърми с:
- лозови листа,
- липови листа,
- зелеви листа (прясно зеле),
- зелеви листа от кисело зеле,
- листа от рукола,
- листа от лапад (любимите ми сърми),
- листа от цвекло,
както и други листа, за които сега не се сещам,
По плънка пък могат да бъдат:
- с ориз или без ориз,
- с булгур,
- с леща,
- със соя или соеви продукти от рода на соевата кайма,
- с продукт, който може да бъде основата на сърмата като хранителност, лепкавост и т.н.,
- с кълцано месо, например остатъци от коледна пуйка,
- с кайма и то най-различни видове - свинска чиста, свинска-смес, телешка, пилешка, агнешка или смес от някое от месата,
- с добавката на парченца шпеков салам, луканка, шунка, бабек, пастърма или бекон (обикновено върви постно пуешко месо, увито в парченце пушен бекон ).
Да не говорим за разнообразието на другите добавки - всякакъв вид и род зеленчуци - лук, моркови, тиквички.
Подправки от рода на черен и бял пипер, червен пипер, къри, канела (да, не се шегувам!), чесън, чубрица, джоджен, девисил, изобщо, почти всечки известни ни сухи и свежи български подправки.
Да не говорим и за добавката на яйца в комбинацията с настъргани моркови (мой патент :) ).
И това описание съвсем не претендира за изчерпателност.
И на всеки от тези описани варианти или комбинация от тях се казва сърми съвсем правомерно.
Затова е "пискюл" да има и неправомерни названия...
Това е моето мнение.
А на когото пък му е кеф, нека си казва сърми и на боб с наденица...:) :)


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Май, 2005 2:33 pm Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Момчета, засега ще се въздържа от пиене на лекарства, първо ще гълтам маркуча и тогава, ако е необходимо, ще си пийвам хапчета. Но това ще стане в мноого краен случай :twisted:.
Ето какво измислих: ще сложа обелки от краставицата в моята порция, те ще си пуснат аромата и така ще се порадвам и аз на живота ;).


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Май, 2005 9:36 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
biskvitka написа:
Момчета, засега ще се въздържа от пиене на лекарства, първо ще гълтам маркуча и тогава, ако е необходимо, ще си пийвам хапчета. Но това ще стане в мноого краен случай :twisted:.
Ето какво измислих: ще сложа обелки от краставицата в моята порция, те ще си пуснат аромата и така ще се порадвам и аз на живота ;).


Последното ме накара да се позамисля и виж какво ти измислих.
Нарежи си краставицата, посоли я и след като се отдели достатъчно сок, използвай само него за твоята порция, той ще е чудесно ароматизиран.
А краставицата я добави към порциите на другите.
Така хем ще ядеш таратор с аромат на таратор, хем няма да ядеш краставицата.
Аз обаче съм убеден, че не от краставицата те боли стомахчето, по-вероятно е да е от киселото мляко или мазнината, отколкото от самата краставица.
Абе, то ще си покаже... :)


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Май, 2005 11:18 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
biskvitka написа:
Момчета, засега ще се въздържа от пиене на лекарства, първо ще гълтам маркуча и тогава, ако е необходимо, ще си пийвам хапчета. Но това ще стане в мноого краен случай :twisted:.
Ето какво измислих: ще сложа обелки от краставицата в моята порция, те ще си пуснат аромата и така ще се порадвам и аз на живота ;).

По-добре лапни светлинката и постни какво са открили доФторите заядене в твоя сомах. Не се осланяй на пишман дофторите, че ще ти видим сметката :bill: = :skull: . :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Дек, 2005 3:31 am Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 02 Юни, 2004 12:21 am Сря
Мнения: 28
по въпроса за замяната на краставиците с нещо друго - става с кълнове от люцерна (1 пакетче = 1 краставица). Кълнове се продават по магазините за диетични храни, но не знам как действат на стомаха ...
А по въпроса за таратора изобщо - препоръчвам статия посветена на него във вестник СЕГА - има и 6 рецепти от различни райони на страната-тук


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 13 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB