Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 9:36 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 36 мнения ]  Към страница 1, 2  Next
Message
Сготвено на: 03 Юни, 2004 5:38 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 31 Май, 2004 5:35 pm Пон
Мнения: 85
Много добра идея да се разделят видовете хранене на категории.
Аз лично вегетарианствам по здравословни причини, ям риба и яйца и ще съм благодарен на всякакви коментари и идеи по темата. Лично доста ме вълнува и терията за хранене според кръвните групи, но има доста малко информация по въпроса (говоря за чисто научна обосновка)


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Юни, 2004 5:47 pm Чет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Аз все се опитвам да стана вегетарианка, но нещо не ми се получава докрай. Рядко ям месо и после винаги имам угризения, но... Ти нямаш ли моменти, в които да ти прималее от миризмата на някоя току-що изпечена пържолка?


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Юни, 2004 5:51 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 31 Май, 2004 5:35 pm Пон
Мнения: 85
Ами то е като с цигарите, като не пушиш дълго време и отвикваш.
А ти защо се опитваш да станеш вегетарианка, ако се чувстваш добре и нямаш здравословни проблеми - яж, но с мярка не повече от 2 пъти седмично и ще живееш много лета


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Юни, 2004 5:58 pm Чет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Ами знам ли и аз - повече от морални съображения, а и като чете човек какво е въздействието на погълнатото месо върху организма - мале мила! Направо да ти се отще.
Аз и така ям червено месо горе-долу веднъж седмично, че и по-рядко и май така ще си продължа.
Но съм голям фен на вегетарианските рецепти, а ти сигурно имаш богата колекция - почвай да си разкриваш тайните полека-лека


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Юни, 2004 6:06 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 31 Май, 2004 5:35 pm Пон
Мнения: 85
Утре ще ти напиша рецепта за вегетарианска лазаня. Едни гости ме попитаха с какво месо съм я правил :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Юни, 2004 6:35 pm Чет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Хе-хе, това със сигурност ще ми пасне! Чакам


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Юни, 2004 9:32 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
vegetarianec написа:
Утре ще ти напиша рецепта за вегетарианска лазаня. Едни гости ме попитаха с какво месо съм я правил :lol:


И аз се присъеднявам към то4ица.
много обичам лазаня.. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Мар, 2005 12:18 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Аз по принцип се храня предимно и изключително с вегетариански храни...Което пък не би пречи да ям барбекю или шкембе чорба. Но нито нито изпитвам чувство на вина, нито пък ми иде да бръкна в чинията с пържола в съседство с моя таратор. Иэобщо предпочитам зарзават и това определя стилът ми на хранене.


 Profile  
 
Сготвено на: 01 Сеп, 2006 6:06 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 12 Фев, 2006 5:58 am Нед
Мнения: 2
Location: София
И аз харесвам вегетарианските храни, но не искам това да се превърне в мания за избягване изобщо на месото. Преди години бях свидетел как родители бяха предрешили избора на децата си и от малки ги бяха направили вегетарианци. Ще се радвам ако разбера и вашето мнение по въпроса - трябва ли родителите да предопределят предпочитанията на децата в храненето.


 Profile  
 
Сготвено на: 01 Сеп, 2006 9:42 pm Пет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Уелкъм, Стич!

Ще ти отговоря като псевдо вегетарианец (хапвам месо в редки случаи и много риба) и като родител. И аз съм на мнение, че крайностите трябва да се избягват и не само по отношение на храненето. Като родител гледам да не ограничавам сина си в избора му на храна (а той много обича мръвки), но съм противник на всекидневната консумация на месо. А дали родителите трябва да предопределят избора на децата си - да! Все пак те са били също деца, имат някакъв житейски опит и се предполага, че са малко по-мъдри. Познавам родители, които не контролират хранителния режим на децата си, в резултат на което децата се тъпчат с чипсове, зрънчовци и всякакви подобни гадости, които никак, ама никак не са полезни. Това не означава, че ограничавам сина си да не яде такива неща, просто му позволям по-рядко т.е. предопределям хранителния му режим.


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Сеп, 2006 2:01 pm Съб 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
stie4 написа:
... трябва ли родителите да предопределят предпочитанията на децата в храненето.

Всъщност, волно или неволно, родителите го правят, като предлагат на децата си храните, които самите те харесват и не се и сещат за това, което не обичат.


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Яну, 2008 3:37 pm Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 02 Яну, 2008 7:23 pm Сря
Мнения: 10
Location: Mother Earth
Аз също съм вегетарианка, но си признавам, че от време на време могат да ме изкушат пържолките :twisted: , въпреки това, ако се случи да ям месо гледам да не се замислям много, че ми е кофти, като се сетя за животинчетата...например спрях да ям месо, защото приятелят ми един ден буквално потресен ми показа статия, в която се обясняваше как се отглеждат кокошките и т.н....останах отвратена и честно казано от както сме на рибена диета, плодове, зеленчуци, маслини, млечни продукти и други храни, не намирам нужда да ям месо, чувствам се както преди, дори по енергична.


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Яну, 2009 3:33 pm Нед 

Дегустатор

Offline
Готви от: 11 Яну, 2009 3:01 pm Нед
Мнения: 1
Котка написа:
Аз също съм вегетарианка, но си признавам, че от време на време могат да ме изкушат пържолките :twisted: , въпреки това, ако се случи да ям месо гледам да не се замислям много, че ми е кофти, като се сетя за животинчетата...например спрях да ям месо, защото приятелят ми един ден буквално потресен ми показа статия, в която се обясняваше как се отглеждат кокошките и т.н....останах отвратена и честно казано от както сме на рибена диета, плодове, зеленчуци, маслини, млечни продукти и други храни, не намирам нужда да ям месо, чувствам се както преди, дори по енергична.

Наистина когато погледнем на какво подлагат животните е нормално да се замислим дали това е нужно.

В началото когато решиш да си вегетарианец, е нормално да ти се прииска понякога пържола, особено ако живееш сред хора, които ядат месо често. Яденето на месо е навик, натрупван от дълго време и като всеки друг навик (например пушенето) може да отнеме време, за да отвикнеш.
Естествено с вегетарианското хранене ще се чувстваш по-облекчена, по-здрава и по-любяща :)


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Яну, 2009 8:49 pm Нед 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
vlado1 написа:
Наистина когато погледнем на какво подлагат животните е нормално да се замислим дали това е нужно.


Дали кое е нужно?

vlado1 написа:
Естествено с вегетарианското хранене ще се чувстваш по-облекчена, по-здрава и по-любяща


Не мисля така, въпрос на необходимост.


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Яну, 2009 9:51 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
vlado1 написа:

Естествено с вегетарианското хранене ще се чувстваш по-облекчена, по-здрава и по-любяща :)

Аз уважавам правото на всеки да се храни според убежденията си. И никога не съм обиждала някой за това, че яде нещо което на мен не ми харесва.
И не съм съгласна, че съм по-малко Любяща само защото ям месо, което на всичкото отгоре ми е заложено в гените.
Така че видно е, месоядните сме по-толерантни поне.
За облекчението няма да коментирам. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Яну, 2009 10:25 am Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
миш маш написа:
vlado1 написа:

Естествено с вегетарианското хранене ще се чувстваш по-облекчена, по-здрава и по-любяща :)

Аз уважавам правото на всеки да се храни според убежденията си. И никога не съм обиждала някой за това, че яде нещо което на мен не ми харесва.
И не съм съгласна, че съм по-малко Любяща само защото ям месо, което на всичкото отгоре ми е заложено в гените.
Така че видно е, месоядните сме по-толерантни поне.
За облекчението няма да коментирам. :)


Аз пък по принцип съм си малко любяща, така че яденето или не на месо не променя нещата. :)
Истината е, че месоядните сме доста по-толерантни. Например: В този сайт има специална опция за вегетарианци. Или: имам приятели вегетарианци, когато ми идват на гости дори не слагам на масата нищо месно, винаги се старая да приготвя подходящи за тях храни и много внимавам какво говоря, ако са от чувствителните на тема "не убивайте животните".
А и за облекчението да кажа: Пък много ми е леко на мен откакто ям предимно месо. Кофти става като включа зеленчуците, защото трябва адаптация 1-2 дни.


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Фев, 2009 11:45 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Месото осигурява на мозъка протеини, които са необходими за оптималното му функциониране и някои от които не се намират в нито един плод или зеленчук. И ако едни от нашите прадеди примати не бяха прояли месо, (първо сурово, а после печено) нямаше да еволюират към Хомо сапиенс, а щяха да си останат примати, както техните роднини вегетарианци.
И сега, за да успокоя подскачащите от възмущение вегетарианци, ще добавя, че с месото не бива да се прекалява. Защото прекалената консумация на месо, също е вредна за здравето. Последните изследвания, показват, че трябва да консумираме не повече от 500 г месо седмично. Което е напълно прилично количество според мен. А риба можем да си хапваме на корем, особено тлъстата, която е много богата на различни омеда-мазнини, изключително полезни за нас.


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Фев, 2009 12:11 pm Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
kristi написа:
Месото осигурява на мозъка протеини, които са необходими за оптималното му функциониране и някои от които не се намират в нито един плод или зеленчук.
Напълно си права. Тези протеини се намират в ядките ;).

kristi написа:
И ако едни от нашите прадеди примати не бяха прояли месо, (първо сурово, а после печено) нямаше да еволюират към Хомо сапиенс, а щяха да си останат примати, както техните роднини вегетарианци.
Е, за това, няма научно обяснение. Дори еволючционната теория все още е теория.


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Фев, 2009 12:15 pm Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 12 Май, 2008 9:52 am Пон
Мнения: 157
MR.LAZY написа:
kristi написа:
Месото осигурява на мозъка протеини, които са необходими за оптималното му функциониране и някои от които не се намират в нито един плод или зеленчук.
Напълно си права. Тези протеини се намират в ядките ;).

Това просто не е вярно.


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Фев, 2009 3:41 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Не само протеините, и витамините от група В много трудно могат да се намерят другаде, освен в месото.


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Фев, 2009 8:29 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Съгласна съм с Кристи, че има неща, които трудно (да не кажа невъзможно) ще си набавим от другаде. И също така съм много съгласна с "рибните" и разсъждения. За щастие цялото семейство сме риболюбци (все пък съм била любяща към нещо :) ) и рибата е почти ежедневно ядене, но в различните и варианти.
Истината е, че освен на месоядни и вегетарианци хората си имат и особени предпочитания. Например: повечето жени предпочитат зеленчуците и плодовете пред месото. Аз без зеленчуци едвам издържам, ако се налага, но пък плодове мога да не ям с месеци.


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Фев, 2009 9:40 pm Чет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Маца написа:
повечето жени предпочитат зеленчуците и плодовете пред месото. Аз без зеленчуци едвам издържам, ако се налага, но пък плодове мога да не ям с месеци.


Значи аз съм мъж :lol: И без зеленчуци мога, приемайки, че картофите не са 'баш' зеленчуци. Което не значи, че не обичам зарзават, разбира се. Обичам, но ако изборът е месо с картофи или месо със салата, в 9 от 10 случая ще кажа месо с картофи (в десетият случай ще съм теглово депресирана).
Плодове и аз мога хич да не ям, макар че наистина обичам цитруси и сега в студа си ги хапвам доволно.


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Фев, 2009 10:37 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Да си призная и аз, пък не знам в коя категория попадам.
Когато съм изнервена от нещо, неистово ми се прияжда една голяяма пържола и никога сладко.
А последният път когато си изядох цялата салата, ме заболя стомаха.Същото става и когато консумирам повече от два плода.
Обаче на млечни произведения (категорично без прясно мляко от което ми става лошо само като го погледна) и яйца и риба - насита нямам.
:roll:


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Фев, 2009 9:40 am Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Шефе, това за месото не съм си го измислила, а гладах един много сериозен научен филм по телевизията за еволюцията. Доказано е, по намерените скелети, че само месоядните ни предци са оцеляли и еволюирали. Така че, освен филма да е спонсориран от производителите на месо :mrgreen: , информацията ми се стори достатъчно надеждна, за да я споделя с вас.


Мацо, Пиле, Миш и всички останали, които не си падате по плодовете - наблягайте на ягодите, малините, ябълките, пъпешите и ананаса. Особено последните два, не само че са много бедни на калории, но и при умерена физическа дейност, спомагат за изгарянето на излишните калории. Същото важи и за агар-агарът. По една лъжичка в сутрешния чай (както правят японците) е много полезна за здравето. Между другото смятам да си закупя едно кило и да го пробвам. Стават и много хубави кремчета с него. Аз лично много обичам пъпеши, но тип медена роса. За съжаление, другите ми любими плодове, като череши, грозде и банани, са от тези, които трябва да се избягват - много богати на калории. Чудя се защо най-вкусните неща са най-вредни за здравейо и линията? Просто не е честно. :evil:


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Фев, 2009 10:22 am Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Ама Кристи, мен не ми е за калориите. А и пъпеш точно ям наистина само по изключение. Подозирам, че просто съм си отяла на плодове в детството си - тогава омитах по кило и кусур портокали, череши, кайсии, в зависимост от сезона, за един ден. :mrgreen:
Напоследък пък се самопринуждавам да хапна по някой банан, заради калия, нали е жизненоважен за сърцето.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 36 мнения ]  Към страница 1, 2  Next

Всички времена са UTC + 2 часа


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB