Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 2:00 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 29 мнения ]  Към страница 1, 2  Next
Message
Сготвено на: 03 Юни, 2005 9:49 am Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Тази рецепта се посвещава на моите приятели Jasen, Gotin и Vivagd (Ludetina, Алеко и останалите да не се сърдят ;), следващото творение в MW ще го посветя на тях!)

На вкус е като кекс (или по-скоро, нещо средно между блат и кекс).

Оригиналното име на сладкиша е 'Желтый пирог', ама той стана толкова бял, че за да не го наричам 'албинос', му дадох по-нежното име 'Бланш' (бяла). Защо в женски род, ще попитате вие. Защото се държи като жена: в началото, след като извадих сладкиша от печката, изглеждаше чудесно: бял, мек, ароматен. Като поизстина (а доста изстина, защото се мотах, докато изпратя детето на градина и после като го снимах), характерът му се промени, като на жена, за която си женен от шест години: изведнъж недостатъците и започват да се забелязват :twisted:.

Бланш стана твърда (но не чак толкова, че да не може да се яде :mrgreen:) дама, готова да превзема корпоративни върхове 8).

След тези уводни думи да преминем към същественото:
180 г захар
60 г масло/маргарин
1-2 пак. ванилия
1 бр яйце
160 г мляко
240 г брашно
1 1/2 ч.л. бакпулвер (мисля, че и 1 ч.л. ще стигне)
1/4 ч.л. сол

Захарта и маслото се разбиват с миксер. Добавя се яйцето и се разбива много добре. След това се слагат и останалите съставки в реда, в който са изброени. Тестото се разбива 1 минута на средна скорост.
Форма за микровълнова с диаметър 25 см се намазва с масло (аз използвах тенджера с диам. около 20 см). Внимание! Сладкишът увеличава обема си почти тройно!
Тестото се изсипва във формата. Отгоре съдът се покрива с хартиена кърпа. (В момента нямах такава, затова сложих капака на тенджерата).
Пече се на програма "Бавно кипене" (това не го знам какво е, аз пекох на 60% с капак 7 мин, после на 80% 7 мин без капак и накрая - на 100% за 2 мин) 8-10 мин или докато клечка, забодена в сладкиша, не излезне суха, без полепнало по нея тесто.
Изважда се от печката и се оставя да престои без капак 15 мин.
Съхранява се в затворен съд.
От себе си ще добавя, че чудесно върви с чай и кафе.
Ако ще се поднася на гости, препоръчвам да се намаже отгоре с някаква глазура, за да не се стряскат (гостите) от зловещия бял цвят (напр. течен шоколад или сладко и отгоре да се наръси с орехи).
Добър апетит!


Attachments:
Blanche.JPG [57.58 KiB]
Downloaded 421 times
 Profile  
 
Сготвено на: 09 Юни, 2005 2:21 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Според египтяните бялото е цвета на смъртта :mrgreen: Ама като знаем, какви вкусотии прави Курабийката, сигурно ще умрем от удоволствие. :eat: > :skull: . Много ме кефи, че е в микровълнеста!


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Юни, 2005 2:46 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Абе, аз не знам кви ги твори Бисквитката, ама на фотото изглежда така, сякаш ще умрем от преяждане. :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Юни, 2005 10:02 am Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Не умирайте, моля!


Last edited by biskvitka on 10 Юни, 2005 1:03 pm Пет, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 10 Юни, 2005 11:18 am Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Е, добре, щом си рекла, няма да мра! Поне не от преяждане. А и нали не мога да си готвя... :cry:


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Юни, 2005 1:06 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
В новата къща няма ли поне микровълнова?
(Не мога да си представя, как бих се справила с изхранването на трима мъже без нея...)


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Юни, 2005 1:12 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Няма. Има една печка, само с котлони, ама няма тенджери и тигани, та я караме на кръчми и чакаме и се надаме някой да ни покани на вечеря. Ама досега никой не проявява ентусиазъм...


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Юни, 2005 9:45 am Съб 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Вариант на кекса с какао
Image
Този път го пекох 6 мин под капак на 60% и 6 мин без капак на 80%. Стана много по-мек и нежен. Явно хватката е да не се препича.
[hide=@Алеко]И аз чакам някой да ме покани на вечеря, че вече ми писна да вечерям хляб със салата или постна манджичка в мизерни количества. Ама май ще ставам стройна :twisted:...[/hide]


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Юни, 2005 12:12 am Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
biskvitka написа:
Вариант на кекса с какао...
Този път го пекох 6 мин под капак на 60% и 6 мин без капак на 80%. Стана много по-мек и нежен. Явно хватката е да не се препича.
[hide=@Алеко]И аз чакам някой да ме покани на вечеря, че вече ми писна да вечерям хляб със салата или постна манджичка в мизерни количества. Ама май ще ставам стройна :twisted:...[/hide]

Я! 60-80 процента? Това пък за какво е? Аз си перкам на пълна мощност. Би ли ми обяснила кога какви мощности се използват. (Според мен е решаващо предимно времето, през което кльопачката ще се пържи в микровълнестата.)


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Юни, 2005 9:57 am Нед 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Jasen написа:
...Би ли ми обяснила кога какви мощности се използват...

Не съм чак толкова голям специалист; обикновено се придържам към рецептите, като после ги нагодявам към моята микровълнова и съдове (според оригиналната рецепта този кекс се пече 7 минути, е, при мен са повече :mrgreen:).
Иначе на на-ниската мощност топля кисело мляко, на следващата размразявам (нещо, което макар и рядко, ми се случва).
В случая е важно да се пече на 60%, защото така се избягва твърдата кора отгоре, както и неизпеченото тесто навътре.
Освен това, ако съдът е по-дълбок и не много широк, в него храната става по-бавно, отколкото в плитък и широк съд.
Засега не се сещам за друго.


 Profile  
 
 Рецепта: MW Кекс Бланш
Сготвено на: 12 Юни, 2005 8:40 pm Нед 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Апр, 2005 10:03 pm Съб
Мнения: 303
Location: Варна
:lol: Здравейте!Благодаря за чудесната рецепта.Преди малко се върнахме от вилата,пуснах пералнята,фурната готви вечерята и аз съм във форума.Благодаря за уважението,но малко имам проблем с микровълновата.Когато се купуват електроуреди трябва да се взема най рационалното,а аз купих доста скъпа с много функции и до днес не мога да я ползвам изцяло.Обаче с този кекс ще се пробвам пък ако ще и да изгори.Скоро взех от метро иенски купички и тавички.Обаче когато топля ядене ми прави впечетление,че се загряват.Направо ме е страх да не гръмнат.Утре ще поразпитам и ще си набавя необходимата посуда за да направя кекса.Бях заявила списанието "МЕНЮ" и го получих.Утре ще преведа парите за абонамента.Много ми хареса.Още веднъж благодаря за уважението.Нека да има повече рецепти за микровълнова,бързи и лесни.Съжалявам,ако можех сега щяхме да имаме и десерт.Ще се задоволим с ягоди със сметана.И утре е ден.С уважение Вили.


 Profile  
 
 Рецепта: Re: MW Кекс Бланш
Сготвено на: 13 Юни, 2005 9:42 am Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
vivagd написа:
...Скоро взех от метро иенски купички и тавички.Обаче когато топля ядене ми прави впечетление,че се загряват.Направо ме е страх да не гръмнат...

За да не гръмнат съдовете, претопляй храната на 40% ако е от хладилника, после може да увеличиш до 60%.
За да разбереш, дали един или друг съд става за микровълнова, го пусни празен (и сух) за няколко секунди на 100% (максималната мощност). Ако не се загрее, значи спокойно можеш да го използваш.
Другите тънкости са описани в упътването към печката.

P.S. Ако ще печеш кекса, горещо ти препоръчвам втория вариант, с какаото и по-малкото печене.


 Profile  
 
 Рецепта: Re: MW Кекс Бланш
Сготвено на: 13 Юни, 2005 11:35 am Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
vivagd написа:
:lol: Здравейте!Благодаря за чудесната рецепта.Преди малко се върнахме от вилата,пуснах пералнята,фурната готви вечерята и аз съм във форума.Благодаря за уважението,но малко имам проблем с микровълновата.Когато се купуват електроуреди трябва да се взема най рационалното,а аз купих доста скъпа с много функции и до днес не мога да я ползвам изцяло.Обаче с този кекс ще се пробвам пък ако ще и да изгори.Скоро взех от метро иенски купички и тавички.Обаче когато топля ядене ми прави впечетление,че се загряват.Направо ме е страх да не гръмнат.Утре ще поразпитам и ще си набавя необходимата посуда за да направя кекса.Бях заявила списанието "МЕНЮ" и го получих.Утре ще преведа парите за абонамента.Много ми хареса.Още веднъж благодаря за уважението.Нека да има повече рецепти за микровълнова,бързи и лесни.Съжалявам,ако можех сега щяхме да имаме и десерт.Ще се задоволим с ягоди със сметана.И утре е ден.С уважение Вили.


- За Йенаглас-съдовете: Не би трябвало да се пукнат, защото са правени за нормална фурна. Аз съвсем редовно си печа разни неща във фурната, а и в микровълнестата (макар и рядко) ги ползвам. Това че се загряват, идва от загряването на самия продукт вътре, който предава топлината на съда.

- Радвам се, че списанието ти е харесало!


 Profile  
 
 Рецепта: MW Кекс Бланш
Сготвено на: 13 Юни, 2005 10:09 pm Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Апр, 2005 10:03 pm Съб
Мнения: 303
Location: Варна
:lol: Здравейте!Направих кекса.Стана същия като на втората снимка.Добавих смлени орехи в сместа и посипах отгоре.Опекъх го в кръгла голяма купа с капак.Наистина увеличава доста обема си.Шест мин.с капак и шест мин без капак.Като изстина поръсих с пудра захар.Стана страхотен.Утре ще го препоръчам на колежките.Благодаря за рецептата.С ваша помощ ще се науча да готвя на тази фурна.Почерпихме се добре.Днес синът ни има рожден ден.Макар и на хиляди километри сякаш беше с нас.Много обича домашно приготвените кексове.Ще му препоръчам рецептата.


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Юни, 2005 9:57 am Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Вили, да ти е жив и здрав синът :hbd: :baloon: и още много кексове да му направиш! :keks:
(Не загоряха ли орехите?)


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Юни, 2005 10:08 am Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
И от мен :hbd: на отрочето, пък макар и на патерица!


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Юни, 2005 10:19 am Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Image Честит рожден ден и от мен!Да ти е жив и здрав !


 Profile  
 
 Рецепта: Re: MW Кекс Бланш
Сготвено на: 14 Юни, 2005 5:05 pm Вто 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Алеко написа:
Радвам се, че списанието ти е харесало!
И какво излиза сега? Тия дето сме го поръчали първи, още не сме го получили, а жителите на далечна Варна вече се абонират.

Хм, ще има другарски съд и мъмрене с порицание!!!


 Profile  
 
 Рецепта: MW Кекс Бланж
Сготвено на: 14 Юни, 2005 5:55 pm Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Апр, 2005 10:03 pm Съб
Мнения: 303
Location: Варна
:oops: Благодаря за пожеланията ПРИЯТЕЛИ!От сърце желая на всички здраве и късмет.С такива хора си струва да останеш в България.Ако всички бяха като вас...
А сега за списанието.Е най после и ние да сме преди вас...шегувам се.Абонирала съм се с пощенски запис,просто много ми харесва и списанието и екипа.Желая им спорна и ползотворна работа.
Що се отнася до орехите,дори не се и запекаха.Сигурно смлях около 100гр.3/4изсипах в сместа накрая и отгоре поръсих изцяло.Първо 6мин.с капака и 6мин.без както ме посъветвахте.Може би всеки вид фурна има разлика в програмите.Още веднъж благодаря от сърце.Поздрави Вили.


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Юни, 2005 10:45 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
ЧРД и от мен НА ПАТЕРИЦИ :lol: . Усетих, че нямам дисциплина да следвам дословно рецептите. Пък и не ми е интересно. Обаче, ако човек иска да се научи, трябва да взема пример от Готин :) .


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Юни, 2005 11:17 am Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Jasen написа:
ЧРД и от мен НА ПАТЕРИЦИ :lol: ...
Това най-добре го можеш, нали! :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Юни, 2005 11:37 am Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Jasen написа:
...Усетих, че нямам дисциплина да следвам дословно рецептите...

Това е ерес!
Майтап... За тези, които още не са разбрали: Най-важното в тази рецепта е ... боцкането с клечка! Пък какво и колко ще сложиш, няма голямо значение, важното е да не го препечеш, че става по-сухо и ще трябва да изпиеш цяла кана от гадното ми :coffe:, за да не си издраскаш гърлото :mrgreen:.


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Юни, 2005 11:57 am Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
biskvitka написа:
Jasen написа:
...Усетих, че нямам дисциплина да следвам дословно рецептите...

Това е ерес!
Майтап... За тези, които още не са разбрали: Най-важното в тази рецепта е ... боцкането с клечка! Пък какво и колко ще сложиш, няма голямо значение, важното е да не го препечеш, че става по-сухо и ще трябва да изпиеш цяла кана от гадното ми :coffe:, за да не си издраскаш гърлото :mrgreen:.


У вас само кафе ли сервирате? Няма ли студено мляко например? Много върви с всукакви кексове!


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Юни, 2005 1:44 am Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Алеко написа:

У вас само кафе ли сервирате? Няма ли студено мляко например? Много върви с всякакви кексове!

Трябва да ти кажа, Алеко, че Курабийката готви страхотно и сервира най-разнообразни неща.


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Юни, 2005 9:40 am Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Много Ви благодаря, MR.BUMP, синът ми пък е Ваш почитател ;). На една от играчките си е гипсирал крачето (т.е. увил го е в хартия), за да прилича на Вашия герой :mrgreen:


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 29 мнения ]  Към страница 1, 2  Next

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Bing [Bot] и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB