Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 18 Апр, 2024 4:25 am Чет

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 57 мнения ]  Към страница 1, 2, 3  Next
Message
 Рецепта: Черешов кекс
Сготвено на: 14 Юни, 2005 9:31 am Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
И тъй сега черешите са в разгара си..за тези които не са нисковъглехидратен режим като мен,предлагам следния страшно вкусен сладкиш..

Черешов кекс - Stefanie

Необходими продукти:
125 г масло
1 ч.ч. пудра захар
3 яйца
2 ч.ч.брашно
1/2 ч.ч. прясно мляко
1 бакпулвер
1/2 кг череши
2 ванилии

За поръсване:
бучка масло колкото орех
1 с.л. брашно
1 с.л. пудра захар
1/2 ч.л. канела

Разбиваме маслото със захарта. Прибавяме последователно яйцата, брашното, пресято с бакпулвера, млякото и ванилията, като бъркаме непрекъснато. Когато сместа се хомогенизира напълно, я изсипваме в кексова форма или тавичка, намазана с масло и поръсена с брашно. Отгоре нареждаме черешите, изчистени от костилките и оваляни в брашно.
От продуктите за поръсване правим смес на трохи и с тях посипваме сладкиша. Печем в предварително загрята силна към умерена фурна. Като изстине се поръсва с пудра захар.

У дома мноого го харесват.. :twisted: ,даже аз самата се изкуших снощи и си взех 2 парченца..Рецептата е на Стефани (от дир-а) и освен с череши съм я правила с вишни,къпини,сливи и кайсии.По мое мнение, с вишни е най-хубав.

И още нещо,ако решите да го опитате,увеличете количеството на сместа за поръсване..мноого тичка на сладкиша и както е казал един любим герой-"Колкото повече-толкова повече" :mrgreen: .

Приятен апетит!


 Profile  
 
 Рецепта: Черешов кекс
Сготвено на: 14 Юни, 2005 9:59 am Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Малко тъп въпрос: колко голяма тавичка да взема? Или по-скоро, колко висок трябва да се получи десертът?


 Profile  
 
 Рецепта: Черешов кекс
Сготвено на: 14 Юни, 2005 10:03 am Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
biskvitka написа:
Малко тъп въпрос: колко голяма тавичка да взема? Или по-скоро, колко висок трябва да се получи десертът?


Калкото - толкова, ако питаш мен. :mrgreen:

Със сини сливи си го представям божествен! И отгоре яко бита сметана!


 Profile  
 
 Рецепта: Черешов кекс
Сготвено на: 14 Юни, 2005 10:14 am Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Значи тавичката е, ето като тази,но тефлонова:
Image
Сега я измерих-26 на 26 (това е от върха на сърцето,до "свивката" и в най-широката си част-ама и обяснение.. :woodp: от класа направих).Става висок около 2 пръста и половина..иначе не знам колко висок трябва да стане,за мен така е идеален. ;)
Със топка сладолед според мен върви повече.. ;)


 Profile  
 
 Рецепта: Черешов кекс
Сготвено на: 14 Юни, 2005 10:38 am Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Ако питаш мен, най върви с топка сладолед и мнооого бита сметана! :mrgreen:


 Profile  
 
 Рецепта: Черешов кекс
Сготвено на: 14 Юни, 2005 10:57 am Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Нямаш спирачки и това си е.. 8) :) Такава комбинация съм пробвала само с "Тарт "Татен"" и беше умопомрачително вкусно..наистина,но за мен с по малко сметана и повече сладолед. 8) ;)


 Profile  
 
 Рецепта: Черешов кекс
Сготвено на: 15 Юни, 2005 9:30 am Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Идвам да се отчета: Взех вишнап, защото вишни все още няма (исках да е най-хубавото :mrgreen:).
Всичко беше наред, докато се сетих, че единствената тава, която като размери отговаря на дадените по-горе, 'ухае' на скумрия :oops:. Та се наложи да пека кекса в тенджерка в микровълновата (6 мин под капак на 60% и 10 мин без капак на 80%).
Стана страхотен! Висок е (по-точно беше :lol: 6 см); много е нежен и сочен.
От себе си добавих малко кафява захар за поръсване отгоре, вместо пудра захар (2 мин преди края на печенето). Сладкишът придоби чуден аромат и хубава коричка.

Все пак, смятам да опитам да го изпека и във фурната, предполагам, че ще има разлика във вкуса. И ще пробвам и с други плодове.

Лудетина, много благодаря!


 Profile  
 
 Рецепта: Черешов кекс
Сготвено на: 15 Юни, 2005 9:42 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
:) ;) Браво,вече знаем ,че става и в микровълнова..
Радвам се, че ви е харесал,мерси и на Стефани,за чудесната рецепта.
Да си призная,аз целия го правя с кафява захар,по точно от тази българската,тя не е точно кафява,но става много по- ароматен с нея.Меля си я в кафемелачката,за да стане на пудра и после :keks: :bing: .


 Profile  
 
 Рецепта: Черешов кекс
Сготвено на: 15 Юни, 2005 10:26 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Веднага излизам за череши. Предполагам, че като го изям ще си оближа крака от кеф!


 Profile  
 
 Рецепта: Черешов кекс
Сготвено на: 15 Юни, 2005 11:39 am Сря 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Присъединявам се към бисквитка, кексът е страхотен (единствено му куца външния вид, но това не е болка за умирачка). Съгласен съм с Алеко, че със сини сливи ще стане превъзходен.


 Profile  
 
 Рецепта: Черешов кекс
Сготвено на: 15 Юни, 2005 12:09 pm Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
MR.LAZY написа:
...единствено му куца външния вид...

Не мисля така:
Image
Определено, снимката не струва, но кексът си стана много хубав!


 Profile  
 
 Рецепта: Черешов кекс
Сготвено на: 15 Юни, 2005 12:13 pm Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Екстра си е кексчето! И на вид го докарва, а вкуса го предусещам от тук...


 Profile  
 
 Рецепта: Черешов кекс
Сготвено на: 15 Юни, 2005 12:36 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
:ligi: :clap: Браво,изглежда страхотно..моят става по нисичък,но предполагам,че съдинката ти е била с по- малък диаметър или заради микровълновата.. :-?
Сега се сещам,че когато го правя със кайсии или с много големи сливи,не ги разполовявам,а ги режа на прченца,горе долу колкото черешките,иначе плодовете остават малко по сочни от колкото бих искала.


 Profile  
 
 Рецепта: Черешов кекс
Сготвено на: 15 Юни, 2005 1:35 pm Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Благодаря, приятно ми е да ме хвали майсторът!
Тенджерката е почти колкото твоята форма като площ: диаметърът от долу е 22 см, но нагоре се разширява. Мисля, че обемът идва от микровълновата - малкото кексове, които съм пекла досега, са утроявали обема си, докато в обикновената фурна често ми се е случвало да не се надигнат изобщо :-?. Явно фурната не ме обича :evil:
[hide]:claq: Преди малко детето опита от сладкиша и остави само две плодчета, върху които имаше малко повече захар. Всичко останало се изяде! Най-странното е, че, въпреки, че то не яде плодове в тесто, започна точно от плодовете 8)[/hide]


 Profile  
 
 Рецепта: Черешов кекс
Сготвено на: 15 Юни, 2005 5:03 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
:) Тая микровълнова го е напомпала като плажна топка.Ти ме амбицираш в най-скоро време да опитам сладкиша в микрото на свекърва ми,ако стане ще им събера очите.. :shock: Те твърдят,че не ставал хубав кекс ..аз пък никога не съм опитвала. ;)
[hide]Много се радвам ,че ви се е усладило.Това е на-голямото признание за сладкиша..:)[/hide]


 Profile  
 
 Рецепта: Черешов кекс
Сготвено на: 19 Юни, 2005 5:05 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
:( Защо! не ми е сладък кекса! Защо? Следвах точно рецептата. Единственото, което забравих, бе накрая да го поръся с пудра захар, но това е поправимо - едва сме го наченали. Но и като я добавя (пудрата) това едва ли ще подслади кексчето отвътре. :x


 Profile  
 
 Рецепта: Черешов кекс
Сготвено на: 19 Юни, 2005 6:03 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Kaк така бе малдежо..1 ч.ч. захар ,че и посипката отгоре (нямам предвид пудрата захар на финала) и кексът да не ти е сладък?Да не би вишните да са много кисели..?Съмнявам се..или обичаш да ти е по -сладко или ..незнам . :-? .Много съжалявам ,че не се е получил като хората..Image.Може Бисквитка и Мързеливко,да помогнат с ценни идеи.Image


 Profile  
 
 Рецепта: Черешов кекс
Сготвено на: 19 Юни, 2005 6:22 pm Нед 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Апр, 2005 10:03 pm Съб
Мнения: 303
Location: Варна
Здравейте!Вчера пробвах кекса,но риших да го направя на микровълновата.Направих го с череши.Сложих смлени орехи в сместа.Половинките на черешите ги наредих с отвора на горе посипах със захар и смлени орехи,пече се като другия кекс 6мин.с капак и 10мин.без капак.Получи се като на картинката само ,че още по-бухнал.Мисля,че ще се получи и с други плодове.През седмицата ще пробвам с ягоди,кайсии и праскови.В сместа може да сложа и шоколадови пръчици.След като изстине го поръсих с пудра захар и стана много вкусно.Вече имам две сигурни и вкусни рецепти.Благодаря ви.Поздрави Вили.


 Profile  
 
 Рецепта: Черешов кекс
Сготвено на: 20 Юни, 2005 9:37 am Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
ludetina написа:
Kaк така бе малдежо..1 ч.ч. захар ,че и посипката отгоре (нямам предвид пудрата захар на финала) и кексът да не ти е сладък?Да не би вишните да са много кисели..?Съмнявам се..или обичаш да ти е по -сладко или ..незнам . :-? .Много съжалявам ,че не се е получил като хората..Image.Може Бисквитка и Мързеливко,да помогнат с ценни идеи.Image

А може би някой трябва да ми държи кунките! Не държа да ми е чак толкова сладо. Просто НР пръв го опита и пръв забеляза. На Курабийката мога само да и дишам прахта, а с Лентяйя най-много да го обърнем на бира и да го светна на някои микровълнови зарзавати. Мн. се кефя, че Курабийката и Вили са го спретнали кексчето в микровълнова. И аз щях да опитам, ама се улисах в готвенето...


 Profile  
 
 Рецепта: Черешов кекс
Сготвено на: 20 Юни, 2005 9:59 am Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Jasen написа:
:( Защо! не ми е сладък кекса! Защо? ...

Вероятно си използвал не особено сладка захар, за съжаление, при пудрите няма много голям избор :-? (освен ако не си я направиш сам - пудрата). Следващия път сложи повечко и така всички ще са доволни :mrgreen:.

На съпруга ми също не му се видя сладък в началото, но на мен точно така си ми хареса. На детето му харесва киселко, пък после си дояжда със захар от захарницата. Явно е въпрос на вкус. (Аз не поръсих с пудра захар отгоре точно за да избегна излишната сладост).

Ако го печеш в микровълновата, не забравяй за клечката (това за минутите не е толкова важно). И кажи как е по-вкусно.
Аз май няма да пека повече кексове във фурната :P


 Profile  
 
 Рецепта: Черешов кекс
Сготвено на: 20 Юни, 2005 10:12 am Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
не особено сладка захар!? :shock:


 Profile  
 
 Рецепта: Черешов кекс
Сготвено на: 20 Юни, 2005 10:18 am Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Може и да има такава.. :-? След като има по- солена сол (аз поне съм попадала на такава).
За сведение аз сама си правя пудрата захар в кафемелачката..почти никога не купувам готова.Може и от това да е. :roll:


 Profile  
 
 Рецепта: Черешов кекс
Сготвено на: 20 Юни, 2005 10:26 am Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Jasen написа:
не особено сладка захар!? :shock:

Има една захар на "Аякс", която определено не е сладка (от нея слагах поне с 50% повече, отколкото пишеше в рецептите). Защо и при пудрите да няма разлика в сладостта?


 Profile  
 
 Рецепта: Черешов кекс
Сготвено на: 20 Юни, 2005 6:21 pm Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Апр, 2005 10:03 pm Съб
Мнения: 303
Location: Варна
Здравейте!За сладоста на захарта сте прави.При нас във Варна бяха пуснали кубинска захар,която я слагат на домашно сварените ракии.Тя е по евтина.Имаме приятели на борсата,но е малко нетактично да ви кажа,че фирми я пакетират и я продават за нормална.С 10/15 ст.на кг. по евтина и хората се лъжат.По принцип захарта трябва да е ситна и много бяла,но когато суровата е с лошо качество се получава ниска степен на сладък вкус.Затова захарта и солта се пробва на вкус,ако не използвате едни и същи видове/пакетирани/.Така е и с оцета.


 Profile  
 
 Рецепта: Черешов кекс
Сготвено на: 21 Юни, 2005 11:52 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Вярно било! Поне така ми се стори, че пудрестата захар не е чак толкоз сладка. Но в това не видях логика! Освен ако в захарта не са добавили някакъв пълнител. Като поръсих кексчето нещата се пооправиха. Даже дойдоха едни приятели и много го харесаха. Ама може от любезност да е било.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 57 мнения ]  Към страница 1, 2, 3  Next

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB