Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 8:08 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 9 мнения ] 
Message
 Рецепта: Бирен Наполеон
Сготвено на: 23 Юли, 2005 7:33 pm Съб 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Това е най-ароматният Наполеон от всички, които съм опитвала досега.
По-лекият вариант:
250 мл бира (силно газирана, за да е по-крехко тестото)
250 г студено масло или маргарин
2-3 ч.ч. (по 250 мл) брашно, (колкото поеме тестото) (при мен бяха 4!)
щипка сол

Мазнината се прави на трохи с 2/3 от брашното и солта с помощта на нож или кухненски робот. След това се добавя 3/4 от бирата и тестото се размесва добре. Постепенно, с редуване се добавят останалите брашно и бира.
Тестото трябва да е средно меко.
Прибира се в найлон и се прибира в хладилник за 4 часа.

След това се разточва (ако е необходимо, се наръсва с брашно) на кори, тънки около 3 мм, които се набождат с вилица и се пекат на 220 градуса, докато станат златисти. По-удобно е, като се разточи кората, да се сложи върху хартия за печене и върху нея да се изреже (с помощта на чиния или капак на тенджера).

При мен се получиха 12 кори с диаметър 25 см. Една от корите се заделя, за се направи по-късно украсата с нея.

Кремът на Juli (писах го при Бързия Наполеон на Ирина Кутова):
1/2 л прясно мляко
1 ч.ч. студено прясно мляко (250 мл)
3-4 с.л. брашно (този път сложих обикновено царевично нишесте, кремът стана по-гладък, но и по-рядък)
2 яйца
1,5 ч.ч. захар
150 г масло
ванилия
Яйцата се разбиват със захар, добавят се студеното мляко и пресятото брашно и се разбива добре. В тази смес на тънка струйка се влива врящо мляко (половин литър). Вари се при непрекъснато бъркане, докато сместа се сгъсти, без да кипва. Сваля се от огъня, охлажда се и се разбива с меко масло и ванилия.

Когато корите изстинат, се намазват с крем. Най-горната не се маже; върху нея се слага поднос или тава и някаква тежест (аз сложих тенджера с вода, дори натиснах отгоре и тортата се сплеска, стана около 4,5 см :evil:). Краищата на тортата се изравняват. Маха се тежестта и отгоре и отстрани се намазва се крем и се поръсва с трохи от най-грозната кора.

Тези кори станаха много крехки, затова изравних тортата след като постоя 2-3 часа захлупена в пластмасова кутия в хладилника. Така блатовете поомекнаха и ги изрязах без да ги натроша.

Toртата трябва да престои поне 6 часа в хладилника, преди да се поднесе.
Аз я държах около 30 часа (за да имам време да приготвя и други манджи)

Поднася се с бира :mrgreen: :cheers:

Тортата се получи много вкусна, мисля, че гостите останаха доволни ;).


Last edited by biskvitka on 25 Юли, 2005 7:01 pm Пон, edited 1 time in total.

 Profile  
 
 Рецепта: Бирен Наполеон
Сготвено на: 23 Юли, 2005 8:02 pm Съб 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Апр, 2005 10:03 pm Съб
Мнения: 303
Location: Варна
Наистина сигурно е страхотно,но не смея да пробвам...защото не мога да меся тесто. Просто не можах да се науча. За това сигурно е виновна моята свекърва. Когато съм се захващала с това тя винаги взема инициативата и понеже го прави майсторски и бързо все се отказвам. Но рецептата си я преписах.


 Profile  
 
 Рецепта: Бирен Наполеон
Сготвено на: 25 Юли, 2005 2:13 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Вили, значи тази рецепта е точно за теб! Тук не се меси много, поне не с ръце.
:evil: Естествено, забравих да напиша, че от време на време ръцете се потопяват в купа със студена вода и лед, за да се поддържа по-ниска температура на тестото. И самото тесто се прави много бързо, не се иска голямо месене, като за козунак или питка ;)

Тортата изглежда като тази тук, затова не я снимах допълнително (пък и паднаха батериите на фотоапарата).


 Profile  
 
 Рецепта: Бирен Наполеон
Сготвено на: 25 Юли, 2005 3:13 pm Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Тортата е някакво бижу, мога да го потвърдя с две ръце! Препоръчвам я на всеки, който не е съвсем вързан в ръцете. И наистина изпива бая бира. В събота даже бяхме изпили бирата още преди тортата да бъде сервирана. :mrgreen:


 Profile  
 
 Рецепта: Бирен Наполеон
Сготвено на: 25 Юли, 2005 4:59 pm Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Апр, 2005 10:03 pm Съб
Мнения: 303
Location: Варна
Сега кото видях снимката е по-добре.И все пак реших да я направи свекърва ми аз ще гледам и помагам.Извадих и рецептата и снимката,продуктите са налице и започваме.Само незнам дали ще престои толкова часа в хладилника,за два може но повече не гарантирам.


 Profile  
 
 Рецепта: Бирен Наполеон
Сготвено на: 26 Юли, 2005 10:16 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Тортата беше божествена... Страшно, страшно вкусна. Радвам се, че успях да дойда навреме за да я опитам! Благодаря много! :kiss:

Вили, не те съветвам да бързате, задължително я остави да престои поне едно денонощие, даже и то и е малко, за да може добре да омекне и да се разгърне добре ароматът й.


 Profile  
 
 Рецепта: Бирен Наполеон
Сготвено на: 27 Юли, 2005 9:12 pm Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Апр, 2005 10:03 pm Съб
Мнения: 303
Location: Варна
Вече няма нищо от тортата.Така си и знаех,че неможе да престои толкова време.Малко хрупаше но съвмесно с комшиите и видяхме сметката.Обаче ми обещаха да я направят и да престои поне едно денонощие както трябва.И все пак благодаря за рецептата имам я на снимка и така я предлагам комплект.До неделя ще видим коя комшиика ще я направи най добре.При всички случаи ще я изконсумираме.


 Profile  
 
 Рецепта: Бирен Наполеон
Сготвено на: 28 Юли, 2005 10:40 am Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
:ban: да знаете само колко се радвам, че любимата ми торта има успех!
[hide]Имам още няколко рецепти за Наполеон, но реших, че колкото и да го обичам, няма да го правя по-често от два пъти в годината, все пак и други торти трябва да се майсторят ;) [/hide]


 Profile  
 
 Рецепта: Бирен Наполеон
Сготвено на: 28 Юли, 2005 9:30 pm Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Апр, 2005 10:03 pm Съб
Мнения: 303
Location: Варна
:lol: Нямаме нищо против да пуснеш още някой други рецепти.Ще ги пробваме задължително./Само да не отлежамат много дълго/


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 9 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB