Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 9:10 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 8 мнения ] 
Message
Сготвено на: 22 Сеп, 2005 11:07 am Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Не обичам лимони, от миризмата им ми прилошава, а киселото никога не е било на почит у дома. Въпреки това, този сладкиш толкова много ми хареса, че за една седмица го правя вече за втори път.

2 ч.ч. брашно
2 ч.л. бакпулвер
1/4 ч.л. фина сол
1/2 ч.ч. (110 г) масло (взех 1/3 олио и допълних до половината с кефир)
2/3 ч.ч. +1 с.л. бяла захар
2 големи яйца със стайна температура
4 големи с.л. маково семе (ако сложите 1/2 ч.ч., няма да сбъркате)
1/2 ч.ч. прясно мляко (и то със стайна температура)
сокът и кората на един лимон

Приготвяне:

Фурната се включва да се загрява до 375F/180C (при тази температура обаче мъфините стават сухи, затова ги пека на 200С).
Формите за мъфини се намазват с масло.

Пресява се брашното с бакпулвера и солта.

В друга купа се разбиват маслото с 1/2 ч.ч. захар. Добавя се едното яйце, като го поеме сместа, се прибавя и другото. В сместа се сипва маковото семе, както и настъргата кора на 1/2 лимон (другата половина се оставя за глазурата).

В маслената смес при леко разбъркване с тел или вилица се сипва 1/3 част от брашното, после 1/2 мляко, 1/3 брашно, млако, 1/3 брашно. Не се престаравайте с бъркането, дори да не е гладко тестото, няма страшно.

Тестото се изсипва в 12 големи формички за мъфини.

Мъфините се пекат до златисто оцветяване.

През това време се прави глазура: смесват се остатъкът от захарта, кората от другата 1/2 лимон и лимоновият сок. Сместа се вари на среден огън и се отстранява малко преди да заври.

Готовите мъфини горещи се набождат с тъпата част на дървено шишче (за да е по-голяма дупката) до дъното на формичката и се заливат с топла глазура.

След около 5 минути се изваждат от формите и се поднасят с ароматен чай.

Вариант: днес направих сладкиш от това тесто в голяма правоъгълна тава (25х34 см). Така сладкишът стана плосък, силно напоен и не се изгуби и капка от чудесната глазура ;) . Така ми хареса още повече и смятам да продължа да го правя по този начин.

P.S. Благодаря на Лудетина за хубавия мак!


Attachments:
poppymuffins.jpg [194.17 KiB]
Downloaded 349 times


Last edited by biskvitka on 03 Ное, 2005 7:05 pm Чет, edited 2 times in total.
 Profile  
 
Сготвено на: 22 Сеп, 2005 11:17 am Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Всяка рецепта за сладкиши на нашия любим Coockie Monster ме води до окапване! Единствената забележка: Пия чай само, когато съм болен. Може ли и с кафе?


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Сеп, 2005 11:19 am Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
:ligi: :ligi: Девойко,снощи до 1 часа съм пекла сладки,които даже не опитах.. :( Сега и ти идваш тук и ми развяваш разни мъфини пред очите. :twisted:
Малко е странна обработката на продуктите (имам предвид смесването им) ,между другото..от това те не страдат..остават си пухкави ,така ли?
Аз пък обожавам лимони ,а за маково сем да не говорим.. :mrgreen: Сигурна съм ,че мноого ще ми допадне произведението ти,но да оставим възхвалите за после. ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Сеп, 2005 11:33 am Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Алеко написа:
...Пия чай само, когато съм болен. Може ли и с кафе?

Може, но явно не си пил качествено приготвен чай по бисквитски.
За съжаление, напоследък нямам много време, а не обичам да претупвам ритуала, затова и аз пия предимно кафе :cry: .

ludetina написа:
:ligi: :ligi: Девойко,снощи до 1 часа съм пекла сладки,които даже не опитах.. :( Сега и ти идваш тук и ми развяваш разни мъфини пред очите. :twisted:

Жалко за сладките :cry: . Пък и не са ти пред очите (засега :mrgreen: ). Ще снимам, ако успея да приготвя обяда, преди да са се прибрали двамата момци - любители на лимони :twisted:

ludetina написа:
Малко е странна обработката на продуктите (имам предвид смесването им) ,между другото..от това те не страдат..остават си пухкави ,така ли?
...

Така са казали шефовете от Foodnetwork, пък аз първите 1-2 пъти стриктно следвам рецептите :oops:

Ох, имам още десетина набелязани рецепти за lemon - poppy seed мъфини, тази е само втората изпълнена :(


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Фев, 2006 8:52 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 08 Фев, 2006 3:59 pm Сря
Мнения: 3
Мъфините са просто невероятни!!!!!Изчетох няколко теми за тях и страшно се запалих.Днес си купих формички и съм страшно доволна ;) Първите,които направих ,бяха тези с мак и лимон и станаха страшно вкусни :lol: Смятам,че като за първи път,станаха сполучливи и на външен вид ;) Препоръчвам ги на всички,които не са ги опитали все още :lol:
Image


Attachments:
File comment: снимка:
S5300015.jpg [27.05 KiB]
Not downloaded yet
 Profile  
 
Сготвено на: 09 Фев, 2006 11:08 pm Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Здравей, Vili! Добре дошла!

Много се радвам, че ти харесаха мъфините 8)

Също така се радвам и за новата ти форма :mexwave: .
Можеш да разкажеш за нея повече в този форум, ще бъде интересно да прочетем подробности ;)
Сред бгкулинарите освен хакерки, има и маниаци на тема форми, формички и най-различни готварски и сладкарски аксесоари :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Фев, 2006 11:35 am Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Апр, 2005 10:03 pm Съб
Мнения: 303
Location: Варна
Чудесна рецепта Бис.Най хубавото е,че се прави за тавичка...поооо голяма.Е на това му се казва сладкиш.В пооо големи количества. :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Фев, 2006 9:21 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
О, даааа :eat: !


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 8 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB