Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 7:07 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 5 мнения ] 
Message
Сготвено на: 28 Сеп, 2005 5:52 pm Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Това е паят от последната среща на форума.

Рецептата е на Ayn от good-cook.

В плънката на този пай могат да се слагат всякакви плодове: ябълки, праскови, кайсии, круши, вишни, череши, боровинки, грозде...

За 6-8 порции:

Тесто:
1 1/4 ч.ч. (175 г) брашно
1 ч.ч. (200 г) захар
1 ч.л. настъргана лимонова кора
1/4 ч.л. сол
110 г студено масло, нарязано на парченца
2 с.л. прясно изцеден лимонов сок
2 с.л. кефир или кисело мляко (рядко, низкомаслено)

Плънка:
4 ч.ч. (около 700 г, но може и по-малко) нарязани на резенчета едри плодове или цели дребни
1/4 ч.ч. (50 г) захар
1 препълнена с.л. брашно
щипка сол
1/2 ч.л. ароматизатор (канела, ванилия, бадемова есенция, портокалова кора, коняк - според плодовете)
по желание - филетирани бадеми

кафява захар за поръсване

С робот, миксер или нож се смесват брашното, лим. кора, маслото и солта, докато станат големи трохи. Добавя се кефирът (кис. мляко), смесен с лим. сок. Сместа бързо се размесва с ръце. Ако е необходимо, се добавя още една лъжица кефир или вода.
Тестото се оформя на топка, увива се в найлон или фолио и се прибира в хладилника за 2 часа (може да се държи в хладилника до 3 дни и във фризера до 2 месеца). При мен стоя 1 нощ.

Приготвя се плънката:
Сливите се разделят на половинки, почистват се о костилките и сенарязват на филийки. Добавят се останалите съставки.

Фурната се включва на 190 С/ 375 F.

Тестото се разточва върху хартия за печене на кръгла кора, с диаметър 32 см. Ако е много твърдо, се оставя за 15 мин на стайна температура.
Плънката се слага върху тестото, като се оставят свободни краищата на около 5 см от ръба. Краищата се загъват на 'плисета' (не можах да измисля друго сравнение :oops:) върху плънката.

Внимателно се хваща хартията и паят се пренася в суха (ненамаслена) тава.

Тестената част на пая се намазва с яйце (или кефир/ кис. мляко) и се поръсва леко с кафява захар.

Сладкишът се пече около 50 мин или докато тестото стане златисто. Може да изтече част от сока.

След като поизстине сладкиша, се пренася внимателно (отново се хваща за хартията) върху решетка, за да се доохлади.

Поднася се леко топъл, с ванилов сладолед или бита сметана (или и двете :mrgreen:).

Забележка: на мен ми е тежък с това количество захар и пропуснах 'гарнитурата'. Освен това, с маргарин е по-вкусен, но по-малко здравословен :evil:

Поръсих малко пудра захар за красота, а вместо брашно сложих в плънката овесени ядки.

На снимките от пикника може да се види личицето на малкия Ники, омазано с пай. От това по-голяма реклама...


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Сеп, 2005 9:53 pm Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Апр, 2005 10:03 pm Съб
Мнения: 303
Location: Варна
Звучи разкошно! Ще пробвам,но с това месене ми стъжнявате апетитчето. Добре, че си имам помощник в екстремни ситуации. :hug:


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Сеп, 2005 10:42 pm Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Вили, тук почти не се меси - трябва само бързичко да се смесят съставките. А кората се разточва дебело, така че е много лесно!
Опитай, сигурна съм, че ще се справиш!


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Сеп, 2005 7:11 pm Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Апр, 2005 10:03 pm Съб
Мнения: 303
Location: Варна
Ама разбирасе,че ще пробвам,но в почивните дни.Даже и да не се получи точно съм сигурна,че пак ще го хапнем.Всичко е много хубаво,ама като прочета в първия момент,че се меси и напрово ми призлява.Може би просто защото през тези години майками и свекървами добре се справят и съм нямала време да се занимавам с месенето.Е никога не е късно./В крайна сметка реших да си взема една фурна за хляб./Но всичко замесено с ръце е най-вкусно.В това съм се убедила и спор няма.Благодаря за подкрепата и куража.Ще се постарая да не се посрамя. :hair:


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Окт, 2005 11:06 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
:) Ей , най-сетне рецептата за вълшебния пай от сливи видя бял свят.. :) Вили ,не се помайвай ,а го спретвай бързо!Гарантирам ти ,че няма да съжаляваш ,аз още го помня този сладкиш,а Ники сигурно го и сънува :lol: !


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 5 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB