Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 17 Апр, 2024 2:37 am Сря

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 4 мнения ] 
Message
Сготвено на: 20 Окт, 2004 11:51 pm Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 31 Май, 2004 3:09 am Пон
Мнения: 181
Location: Хайде! На масата!
Рецептата я научих от приятелката на моя колега. Онази същата, която не искаше да даде рецептата за банофи пай. Но за бисквитките не се поскъпи. Най-простите, успешни, бързи, трайни и вкусни бисквитки които съм правила.

Нарекох ги Сълзица, защото едно време продаваха такива бисквити. Иначе са познати под името "Слонски уши".

Бисквити "Сълзица"

Един пакет готово многолистно тесто
Захар на вкус
Канела

1. Тестото се разточва (аз го разточвам на части) малко и се ръси обилно със захар и канела. Навива се от двете противоположни страни на руло и се оставя да се стегне в хладилник.
2. Рулото се нарязва на резенчета - охлювчета, които се нареждат в намокрена с вода тава и се пекат до придобиване на златисто-кафяв цвят (около 15-20 мин в силна фурна).

Това е. Толкова са вкусни и хрупкави,че се унищожават веднага след приготвянето им. И да не забравите канелата. Тя е тази, която придава на бисквитките чуесен вкус и аромат.


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Окт, 2004 12:15 am Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Супер са и аз ги правя така ,само вместо канела слагам лимонена кора..мм обожавам ги! :) 8)


 Profile  
 
 Рецепта: PALMIERS
Сготвено на: 16 Окт, 2005 12:22 pm Нед 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 31 Май, 2004 3:09 am Пон
Мнения: 181
Location: Хайде! На масата!
Оказа се, че тези бисквитки, които аз нарекох "Сълзица" си имали друго име Palmiers. Много са популярни във Франция и източникът им е от френското сладкарство.
Има няколко особености при приготвянето им, които открих от собствен опит.

1. След като се напръска листа със сместта от захар и канела трябва да се притисне с точилката отгоре, за да залепне захарта по тестото.
2. Задължително след като се оформи рулото и преди да се нареже на филийки трябва да престои в хладилната камера. В противен случай захарта се разтапя и те залепват по дъното на тавата, дори и тя да е покрита с хартия за печене.
3. Освен канела може да се прибави и кардамон.
4. Веднага след опичането им се изваждат от таватa с помощта на шпатула. Ако ги оставите да изстинат в тавата, след това ще ги изстържете във вид на трохи (спокойно - те не отиват в кофата за боклук, а моментално се изяждат).

Тук може да видите и процеса по изработката на тези вкусни бисквитки. Аз не разбирам френски, но картинките са достатъчно красноречиви.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Окт, 2005 12:30 pm Пон 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Беше ми пратила тази рецепта за някакъв празник и оттогава не преставам да ги правя, единственият сладкиш, при който никога не се издънвам :oops: Имат обаче неприятното свойство да изчезват, докато си обърнеш гърба.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 4 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB