Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 17 Апр, 2024 2:49 am Сря

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 8 мнения ] 
Message
 Рецепта: Крем брюле
Сготвено на: 19 Мар, 2006 12:18 pm Нед 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Класически, лесен, вкусен и ужасно калоричен десерт.

Crème Brûlée за 6 порции

500 мл течна сметана (в оригинала е double cream, която е с 48 % масленост)
1 голяма шушулка ванилия / 1 ч.л. течна есенция (от онази кафявата) или няколко прахчета ванилена захар
100 г ситна бяла захар
30-50 г кафява захар за поръсване отгоре
6 жълтъка

Фурната се загрява до 140 С/ 275 F.

Сметаната се изсипва в касеролка. Ваниловата шушулка се цепва по дължина и вътрешността и се остъргва в сметаната. Шушулката се начупва на парченца, които също се слагат в сметаната.

Касеролката се слага на огъня; като заври сместа, температурата се намалява, колкото да се поддържа къкрене. След 5 мин съдът се сваля от котлона. С цедка се изваждат парченцата ванилия. Оставя се да се охлади леко.

Жълтъците се разбиват със захарта, докато побелеят. Към тях на тънка струйка и при непрекъснато бъркане се добавя сметаната.

Сместа се изсипва в шест формички за крем брюле (стават и формички за суфле или просто огнеупорни купички) до 2/3 от обема на съдинките.

Купичките се поставят в тавичка. Между тях се налива топла вода (която да стига максимум до 1/2 от купичките).

Кремът се "пече" на водна баня около 30 мин или докато по краищата е по-плътен, а в средата леко "се колебае".

Купичките се изваждат от водата и се охлаждат до стайна температура. След това се прибират в хладилника.

Преди сервиране се поръсват с кафява захар и се карамелизират с бренер. При липса на такъв се използва грилът на фурната, но тогава кремът трябва да е със стайна температура, за да не се спукат купичките.

Източник

[hide=забележка]
На първия изпит го правих с мляко с 1,5% масленост и се наложи да реанимирам крема с нишесте и да добавям сметана :twisted:. [/hide]


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Крем брюле
Сготвено на: 20 Мар, 2006 9:28 am Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
biskvitka написа:
Класически, лесен, вкусен и ужасно калоричен десерт.

Няма лошо!

biskvitka написа:
Преди сервиране се поръсват с кафява захар и се карамелизират с бренер.


Имам един стар оксижен у дома, с него става ли? :mrgreen:

Винаги съм се чудел как се прави този крем. Сега вече знам и го добавих в любимите рецепти.

Благодаря, Куки!


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Крем брюле
Сготвено на: 20 Мар, 2006 8:41 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Алеко написа:
Имам един стар оксижен у дома, с него става ли? :mrgreen:

След ремонта? Пробвай, после можеш да споделиш, ако в палатката, в която ще ви настанят, има ток :twisted:

Алеко написа:
Благодаря, Куки!

Моля!


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Крем брюле
Сготвено на: 21 Мар, 2006 12:18 am Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
biskvitka написа:
След ремонта? Пробвай, после можеш да споделиш, ако в палатката, в която ще ви настанят, има ток :twisted: !


Е, все пак имаме и редакционни ПиСи-та. :mrgreen:


 Profile  
 
 Рецепта: Крем брюле
Сготвено на: 22 Авг, 2007 8:46 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Авг, 2007 4:15 pm Сря
Мнения: 9
Location: гр.Славяново (Плевенско)
Аз знам още по-лесна рецепта за този крем?Които желае да я разбере да ми пише и ще му я дам!!1 :idea:


 Profile  
 
 Рецепта: Крем брюле
Сготвено на: 23 Авг, 2007 11:24 am Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
slavqn4eto1 написа:
Аз знам още по-лесна рецепта за този крем?Които желае да я разбере да ми пише и ще му я дам!!1 :idea:


И що така? Не можеш ли да я пуснеш тук?


 Profile  
 
 Рецепта: Крем брюле
Сготвено на: 10 Сеп, 2007 9:03 pm Пон 



Аз много обичам този крем. Още от първия миг, в кйто го опитах. После се научих да го правя. Даже съм давала рецептата на пишман-готвачки в един стол на МВР. Там го правеха по странен начин....необясним за мен


  
 
 Рецепта: Крем брюле
Сготвено на: 20 Май, 2008 4:44 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Открих в нета "цака" за нискомаслен крем Брюле: предложението е за нискомаслено мляко и нискомаслено сухо мляко - 2 чаши мляко и 2 с.л. сухо мляко плюс заместител на яйцата (който е възможно да е прахообразен; не става ясно от описанието). Сигурно обаче ще трябва да се напаснат малко пропорциите на течното и сухото мляко при заместването на сметаната в рецептата на Биски. Другият предлаган начин е именно с нишесте.

Аз лично предпочитам да го правя от "яйца с петел" (т.е. от свободно расли в двора на баба кокошки) и максимално "тлъста" сметана :mrgreen: - "като ще е гарга - да е рошава" - не го правя често именно за да може като го направя да се усети цялата му прелест :)


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 8 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB