Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 2:21 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 17 мнения ] 
Message
Сготвено на: 07 Апр, 2008 2:41 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
200 г десертен шоколад начупен на малки парчета,
8 жълтъка,
120 г разтопено масло,
1 к.л. есенция ванилия,
10 белтъка, една щипка сол,
180 г захар,
120 г брашно пресято,
250 г конфитюр от кайсии
Глазура:
90 г черен готварски шоколад на малки парчета,
1/4 л (250 g) гъста сметана,
240 г захар,
1 к.л. глюкоза,
1 яйце,
1 к.л. ванилова есейнция.

Загрейте фурната на 180°. Намаслете и набръшнете 2 тортени форми 22 см дм ., или сложете кръг хартия за печене на дъното. Разтопете шоколада на водна баня като го разбърквате от време на време. Разбъркаите жълтъците с бъркалка в една купа и прибавете шоколада, маслото и ванилията. Разбийте белтъците на сняг със солта. После прибавете захарта лъжица по лъжица до пълното и разтваряне . Разбъркаите около 1/3 от белтъците със шоколадовата смес и после сипете сместта върху останалите белтъци. Наръсете повърхността с брашното. С гъвкава шпатула повдигайте внимателно сместта без да я бъркате в кръг, докато не остане следа от брашното. Внимавайте да не бъркате много дълго. Изсипете тестото във формите разделено поравно. Печете 25 -30 мин. С помощта на ножй отлепете отстрани изпечените блатове от формите и ги сложете на скара да изстиват. Глазура: В малка тенджерка с дебело дъно разбъркаите шоколада, сметаната, захарта и гликозата. Сложете тенджерата на много слаб огън като бъркате постоянно с дървена лъжица докато шоколада и захарта се разтопат напълно. После усилвате малко огъня и варите 5 мин. без да бъркате докато , ако пуснете малко от глазурата в студена вода се образува меко топче. Дръпнете от огъня. В една купичка разбийте леко яйцето, после прибавете 3 с.л. от шоколадовата смес. Разбъркаите и после прибавете към шоколадовата смес. Сега разбъркаите енергично. Не много слаб огън варете при непрекъснато бъркане, докато глазурата започне де полепва по лъжицата. Свалете от огъня. Сложете ванилията. Сложете конфитюра (пасиран през едра цедка) върхо единия блат и покрийте със другия. Разположете тенджерата с глазурата на 5 см над тортата и полейте с глазурата, като я разпределяте възможно най-равномерно. Загладете с метална шпатула. Изчакайте докато глазурата спре да тече, поставете тортата в хладилника 3 часа; Извадете я 30 мин. преди сервиране.

:yami: Bon appetit!

Oт сайта на Австрийския офис по туризма


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Юни, 2008 10:40 am Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Кристи, под гъста сметана заквасена ли имаш предвид.


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Юни, 2008 1:06 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
ИПА, аз я правя със заквасена сметана, защото във френския превод на рецептата пише "épaisse", термин, който тук използват за тази сметана.


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Юни, 2008 1:56 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Много важно допълнение: В хотел "Сахер" тази торта се сервира с бита, неподсладена сметана!

Image


Attachments:
saher.jpg [17.88 KiB]
Not downloaded yet


Last edited by Алеко on 05 Юни, 2008 3:59 pm Чет, edited 1 time in total.
 Profile  
 
Сготвено на: 05 Юни, 2008 2:16 pm Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Алеко написа:
В хотел "Сахер" тази торта се сервира с бита, неподсладена сметана!
Те пък какво ли разбират :lol:?


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Юни, 2008 4:38 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Алеко, как можа да публикуваш тази снимка, сега ще се чудя от къде спешно да се снабдя с хубаво парче торта (пък може и да не е Сахер, а само много шоколадова). :)


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Юни, 2008 8:35 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Маца написа:
Алеко, как можа да публикуваш тази снимка, сега ще се чудя от къде спешно да се снабдя с хубаво парче торта (пък може и да не е Сахер, а само много шоколадова). :)


Такава торта просто няма в България. Който не е вкусвал истинската, единствена торта "Сахер", не знае какво е пропуснал. Няма ама изобщо нищо общо с тук предлаганите подобия като "Гараш" и т.н.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Юни, 2008 9:11 am Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Айде ся, Гараш какво общо има със С/Захер? Всъщност кое е правилното, гусин немскоговорящ?


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Юни, 2008 10:17 am Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Немскоговорящите по принцип нямат "с" в началото на думата. В повечето случаи, макар че се пише със "S", си го четат "з", както например "Зофия" за "София".
Специално за хотела и едноименната торта обаче австрийците произнасят нещо средно между "з" и "с", така че аз предпочитам да ги изписвам със "с".


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Юни, 2008 11:41 am Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2006 9:26 am Съб
Мнения: 329
Алеко написа:
Такава торта просто няма в България. Който не е вкусвал истинската, единствена торта "Сахер", не знае какво е пропуснал. Няма ама изобщо нищо общо с тук предлаганите подобия като "Гараш" и т.н.

Преди време едни австриици на гости в бачкане ми подариха в дървеня кутия със снимка на Анна Захер и пишеше 125 години хотел Захер. Опрасках за един слетобед сам (то не беше много голяма) :)


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Юни, 2008 12:30 pm Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
С трепет трябва да си призная, че аз лично предпочитам да продължа да пропускам тази конкретна торта, не съм толкова по шоколада... Освен ако някой не ми каже, че нагарча, щото сега ми звучи адски сладка :P


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Юни, 2008 1:08 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 12 Май, 2008 9:52 am Пон
Мнения: 157
Kabal написа:
Алеко написа:
Такава торта просто няма в България. Който не е вкусвал истинската, единствена торта "Сахер", не знае какво е пропуснал. Няма ама изобщо нищо общо с тук предлаганите подобия като "Гараш" и т.н.

Преди време едни австриици на гости в бачкане ми подариха в дървеня кутия със снимка на Анна Захер и пишеше 125 години хотел Захер. Опрасках за един слетобед сам (то не беше много голяма) :)

И да не споменавам, че даже за мен нямаше парченце!!!! :to4: :taz:


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Юни, 2008 2:18 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Лени написа:
Kabal написа:
Алеко написа:
Такава торта просто няма в България. Който не е вкусвал истинската, единствена торта "Сахер", не знае какво е пропуснал. Няма ама изобщо нищо общо с тук предлаганите подобия като "Гараш" и т.н.

Преди време едни австриици на гости в бачкане ми подариха в дървеня кутия със снимка на Анна Захер и пишеше 125 години хотел Захер. Опрасках за един слетобед сам (то не беше много голяма) :)

И да не споменавам, че даже за мен нямаше парченце!!!! :to4: :taz:


Kabal, как можа. Ако Мацов се беше изгаврил така с мен сега без опашка да ходи. :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Юни, 2008 2:20 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Лени написа:
И да не споменавам, че даже за мен нямаше парченце!!!! :to4: :taz:


Лени, сега е моментът да поискаш във Виена и хотел Сахер, да опиташ тортата де. :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Юни, 2008 5:22 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
IPA написа:
Лени написа:
И да не споменавам, че даже за мен нямаше парченце!!!! :to4: :taz:


Лени, сега е моментът да поискаш във Виена и хотел Сахер, да опиташ тортата де. :mrgreen:


Заслужава си!


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Юни, 2008 9:38 pm Пет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Я, оставете момчето на мира. Не стига, че се е погрижил за теглото на любимата си, ами сега и в разход за екскурзии ша го вкарвате. :P.


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Юни, 2008 12:42 pm Съб 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Да е мислил когато Опрасках за един слетобед сам . :twisted:


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 17 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB