Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 1:00 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 23 мнения ] 
Message
 Рецепта: Локумки 2
Сготвено на: 15 Окт, 2008 10:56 am Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
500 г мас
250 мл лимонада или друга сладка газирана напитка
около 1 кг брашно
локум
орехови ядки по желание
пудра захар с ванилия

Маста се оставя да се размекне на стайна температура, прибавя се с лимонадата към брашното и се замесва тесто. От него се късат малки парченца, в които се поставя локум и парче ядка и се оформят като топчета или пурички.
Пекат се на умерена температура и още топли се овалват в пудрата захар с ванилия. Съхраняват се на сухо и тъмно - метална кутия с капак е подходяща.
От горното количество продукти се получават 70 - 80 броя сладки.

Заменяла съм маста с други мазнини, но качеството рязко пада.


 Profile  
 
 Рецепта: Локумки 2
Сготвено на: 18 Фев, 2009 11:28 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Приготвих локумки, като се водих по твоята рецепта, ИПА. Използвах същите пропорции - брашно : мазнина : течност - 2 : 1 : 0,5.
Замених маста с масло, сложих швепс цитрусови плодове без захар и 70 г захар.(Защото обичам тестото да ми е сладичко.) И не ги поръсих с пудра захар.
Разбърках омекналото масло с брашното, докато стане на трохи. После прибавих швепса и разбърках само докато се хомогенизира, защото иначе тестото става еластично. Завих с филм и оставих за 1 час в хладилника. След това разточих на тънка кора (2 мм). Пекох на 190° , като тавата беше малко над дъното на фурната. Станаха много хубави - хрупкави, точно както си му е реда.


 Profile  
 
 Рецепта: Локумки 2
Сготвено на: 18 Фев, 2009 8:07 pm Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Радвам се, че са ви харесали, Кристи.

Аз последния път като ги правих не намерих мас и я замених с масло и малко олио. Но най-вкусни са ни с мас, особено след 2 - 3 дена, топят се в устата.


 Profile  
 
 Рецепта: Локумки 2
Сготвено на: 18 Фев, 2009 9:25 pm Сря 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
kristi написа:
Пекох на 190° , като тавата беше малко над дъното на фурната.


Не мога да се въздържа да задам най-важния въпрос тук - само на долен реотан/само на горен или и на двата? Имам чувството, че тези сладки трябва по-скоро да "изсъхнат", отколкото да се изпекат, затова питам.

ПП Много сте гадни, обаче, сега така ми се доядоха, имам и мас, и локум, ама нямам време :cry:


 Profile  
 
 Рецепта: Локумки 2
Сготвено на: 18 Фев, 2009 9:55 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Куцо пиле написа:
ПП Много сте гадни, обаче, сега така ми се доядоха, имам и мас, и локум, ама нямам време :cry:

И на мен и на мен. Нямам мас, нямам локум, нямам и желание за сладкарство, но пък имам една комшийка, която ако утре много я замоля ще ми направи. :P :)


 Profile  
 
 Рецепта: Локумки 2
Сготвено на: 19 Фев, 2009 9:51 am Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Куцо пиле написа:
kristi написа:
Пекох на 190° , като тавата беше малко над дъното на фурната.


Не мога да се въздържа да задам най-важния въпрос тук - само на долен реотан/само на горен или и на двата?


Пиле, аз ги пекох на горен и долен реотан с една програма, която задържа влагата във фурната, за да не станат прекалено сухи.


 Profile  
 
 Рецепта: Локумки 2
Сготвено на: 19 Фев, 2009 12:01 pm Чет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Благодаря ти, Кристи!

Миш, що не ми дойдеш на гости и да ми оползотвориш продуктите? Или да ми свършиш работата, пък аз ще направя локумките, а? :mrgreen:


 Profile  
 
 Рецепта: Локумки 2
Сготвено на: 19 Фев, 2009 12:28 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Куцо пиле написа:
Миш, що не ми дойдеш на гости и да ми оползотвориш продуктите? Или да ми свършиш работата, пък аз ще направя локумките, а? :mrgreen:

Пиле, ако можех да правя локумки нямаше да моля комшийката(два неуспешни опита, а толкова много ги обичам). Работата ти мога и да я свърша, ама не се знае после ти дали ще останеш със работа? :) Така,че остана само поканата за гости, която мога и да приема. :mrgreen:


 Profile  
 
 Рецепта: Локумки 2
Сготвено на: 19 Фев, 2009 8:47 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Пиле, Миш, аз и до Студентски град и до Пловдив ще дойда, само някой да ги спретне локумките. :) Не за друго, ама Кристи е много далече. :) Аз много, ама наистина много обичам локумки, май това са ми единствените любими сладки. Но определено не съм и опитвала да ги правя.


 Profile  
 
 Рецепта: Локумки 2
Сготвено на: 19 Фев, 2009 9:45 pm Чет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Охохо, вече съм ви разпределила задълженията, докато аз правя локумките! 8) Като странично занимание ще трябва да гнявите самотния Виктор, той е добро коте. :mrgreen:


 Profile  
 
 Рецепта: Локумки 2
Сготвено на: 19 Фев, 2009 11:41 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Куцо пиле написа:
Охохо, вече съм ви разпределила задълженията, докато аз правя локумките! 8) Като странично занимание ще трябва да гнявите самотния Виктор, той е добро коте. :mrgreen:


Аз направо тръгвам. :) Обожавам котки, а от 11 години си нямам такава. :(


 Profile  
 
 Рецепта: Локумки 2
Сготвено на: 20 Фев, 2009 1:09 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Маца написа:
... Аз много, ама наистина много обичам локумки, май това са ми единствените любими сладки. Но определено не съм и опитвала да ги правя.


Мацо, що не се пробваш? Хич не са трудни за приготвяне, само навиването е малко пипкаво, ама ако не придиряш кой знае колко за формата, няма да имаш особени проблеми.


 Profile  
 
 Рецепта: Локумки 2
Сготвено на: 20 Фев, 2009 1:38 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
kristi написа:
...само навиването е малко пипкаво...

Мацо, ако помолиш малкото коте да ти помага, то ще се забавлява и евентуално след това ще яде, а на теб няма да ти е досадно 8)


 Profile  
 
 Рецепта: Локумки 2
Сготвено на: 20 Фев, 2009 7:04 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
biskvitka написа:
kristi написа:
...само навиването е малко пипкаво...

Мацо, ако помолиш малкото коте да ти помага, то ще се забавлява и евентуално след това ще яде, а на теб няма да ти е досадно 8)


Бисквитке, нямаш си представа колко си права. Моите локумки ги правиха най-голямата и най-малката ми щерки.(Аз само замесих тестото, а средната наряза локума). Малката е на 4 години и така усърдно и съсреодоточено ги навиваше, че сега ме е яд защо не я снимах.


 Profile  
 
 Рецепта: Локумки 2
Сготвено на: 21 Фев, 2009 2:49 pm Съб 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Вашите деца явно са душички, моето категорично отказва да прави такива неща. Пък и вероятността да ги яде е минимална, както казах, не обича много тестени произведения.
Бих се опитала да ги спретна, но трябва и да реша къде точно ще точа корите - плотът ми е 20 на 45 см., а холната маса, която използваме и за храна е с доста кофти плот и ще трябва да я застилам с нещо.


 Profile  
 
 Рецепта: Локумки 2
Сготвено на: 24 Фев, 2009 10:45 am Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Мацо, мяташ една мушама на масата и нямаш проблеми. Съветвам те, да не разточваш цялото тесто, а дя го разделиш на части, защото е доста меко и като се затопли оформянето на локумките е по-трудно. Ако постъпиш така, мястото, което имаш на плота, ще ти стигне, според мен.


 Profile  
 
 Рецепта: Локумки 2
Сготвено на: 24 Фев, 2009 12:22 pm Вто 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Аз като гледам даже не е задължително да се точи, може направо да се къса на топченца.


 Profile  
 
 Рецепта: Локумки 2
Сготвено на: 24 Фев, 2009 5:35 pm Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Куцо пиле написа:
Аз като гледам даже не е задължително да се точи, може направо да се къса на топченца.


Точно така правя, по-лесно ми е.


 Profile  
 
 Рецепта: Локумки 2
Сготвено на: 03 Окт, 2009 3:16 pm Съб 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 27 Ное, 2007 1:02 am Вто
Мнения: 98
Location: Атина
Предполагам, че и да имах отнякъде мас, пак нямаше да я използвам! Затова ще пробвам с масло!
Не сме консумирали мас и сланина от около 10г. Много искам да станат сполучливи локумките, но все пак здравия разум надделява над чревоугодието...! ;)


 Profile  
 
 Рецепта: Локумки 2
Сготвено на: 04 Окт, 2009 3:27 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Shokolatina написа:
Предполагам, че и да имах отнякъде мас, пак нямаше да я използвам! Затова ще пробвам с масло!
Не сме консумирали мас и сланина от около 10г. Много искам да станат сполучливи локумките, но все пак здравия разум надделява над чревоугодието...! ;)



:P Абе, то пак ще си бъде чревоугодие, не се заблуждавай... Брашното, захарта и мазнината са си вътре... :lol:
Въпросът е, че може да бъде по-здравословно това чревоугодие.
Не пробвай изобщо с масло, с олио или зехтин стават много хубави.
Ако искаш да имат много хубав аромат, смеси 2/3 зехтин с 1/3 разтопено и леко изпарено (т.н. "топено") краве масло.
Мисля, че това е оптималният баланс между здравословност, вкус и аромат.


 Profile  
 
 Рецепта: Локумки 2
Сготвено на: 04 Окт, 2009 8:40 pm Нед 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 27 Ное, 2007 1:02 am Вто
Мнения: 98
Location: Атина
Остави, остави, вече 2 дни страдам от чувство за вина! :-? Благодаря ти за съвета, Готин, ама вече ги направих! Сложих 250гр краве масло и 250гр маргарин, (много ми е скъпо тука маслото, за жалост). Станаха страхотни, :facelick: забравих да сложа щипка сол, слагам на всички сладки, прави ги по-вкусни.
Макар, че зехтина ми е в изобилие, не го използвам за сладки, защото има много силен вкус и аромат. Ако се налага за сладкиши, използвам слънчогледово или царевично, (например кекс) , ама щом казваш...


 Profile  
 
 Рецепта: Локумки 2
Сготвено на: 04 Окт, 2009 9:38 pm Нед 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Аз не мога да си представя, че ще може да се замаскира вкуса на зехтина, при това толкова много, в сладките.

Shokolatina, че колко да е скъпо маслото? Като гледах цените в Гърция са като у нас, но в евро. Т.е. кило масло едва ли е повече от 8-10 евро.

БТВ, това не са ли локуми?
Image


Attachments:
lukumades.jpg [284.63 KiB]
Not downloaded yet
 Profile  
 
 Рецепта: Локумки 2
Сготвено на: 04 Окт, 2009 10:14 pm Нед 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 27 Ное, 2007 1:02 am Вто
Мнения: 98
Location: Атина
:lol: Неее, това са едни тиганички, тестото е рядко и го пускат с лъжица в нагорещено олио. Стават едни кръглички, хрупкави, :facelick: Мале, мале, какво ми напомняш! И ги поливат със мед или меден сироп. Това са лукумадес! ;)
Наистина името заблуждава. Например традиционните сладки за коледа се наричат Меломакарона, нищо общо с макарони, само дето се сиропират с меден сироп - мели - мед.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 23 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB