Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 11:05 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 1 мнение ] 
Message
 Рецепта: ЛОКУМ
Сготвено на: 02 Ное, 2008 1:20 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Понеже в темата за локумките се оказа, че хората зад граница просто не могат да намерят локум (че къде ти локум в Еквадор, примерно... :) ), изрових рецептата от друг форум и ви я представям, за радост на всички любители на сладичкото и на локумките, в частност... :)

ЛОКУМ


"По молба на Сапиенс (това съм аз в другия форум...) пускам рецептата в отделна тема за по-лесно намиране от интересуващите се

1. Локум (рахат): За по-мек локум-

Стопява се 3/4 кг захар в 1,5 л вода. Отделно в малко вода се размива 150 г нишесте, прибавя се към захарния сироп и се вари при непрестанно бъркане като сладко до сгъстяване - капната капка да застива. Щом заври се прибавя сока на половин лимон. Преди да се махне от огъня се добавят аромат (розова вода, ванилия, сакъз и др.) и ядки по желание (фъстъци, орехи, бадеми)
Налива се в (правоъгълна е по-удобна за последващото нарязване) тава, избърсана с масло и като изстине се нарязва на кубчета, които се овалват в пудра захар.

За по-твърд локум : 1,5 л вода, 250 г нишесте и сок от 1 лимон
2. Локум (друга пропорция) : 3 чаени чаши нишесте, 6 чаени чаши вода, 8 чаени чаши захар, 1/2 чаена чаша нарязани ядки, малко розова вода (не пише колко малко?!?) Приготвя се като първия.

Само да допълня, че лично аз не съм правила домашен локум, но нито една рецепта от тази автентична книга от миналия век не ме е подвела досега."

Да благодарим на Fortuna за труда й да изрови рецептите от една нейна много стара готварска книга! :) :) :)


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 1 мнение ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB