Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 17 Апр, 2024 2:31 am Сря

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 6 мнения ] 
Message
Сготвено на: 07 Апр, 2009 3:01 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Аз като голяма любителка на Тирамису, не мога да не се сдържа да дам моят вариант, който е без сметана, защото в рецептите, които са на френски, няма такава. Намирам, че е добра идея, тъй като маскaрпонето е достатъчно мазно, за да се добавя и сметана.

Значи ето и моята рецепта:(За 6 лакомника)

400 г маскaрпоне
5 ,много пресни и измити със сапун и гореща вода, яйца
100 г захар
24 бисквити савоярди
25 cл силно кафе (използвам нескафе, което пpиготвям със студена вода и така не си горя пръстите)
30 г натурално какао (Вaн Хутен)
2 с.л. Амарето (но като нямам, слагам Мартини или Чинцано)

Иначе технологията е същата, само дето разбивам жълтъците със захарта на водна баня, докато престане да хруска при опитване. И сипвам алкохола в кафето, въпреки че в рецептата се слага в крема.
И последно - в превод името му значи -"дръпни ме нагоре" - т.е. към небето

PS. До сега мислех, че това е оригиналната рецепта, защото във всички рецепти, които намерих на се слага сметана. Днес почнах да се колебая. :-? Любопитна съм дали може да се направи мини проучване върху темата? ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Апр, 2009 4:11 pm Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Кристи, и аз го правя без сметана поради две причини - за пръв път го приготвих в чужбина и рецептите които гледах на известни шефове не включваха такава, и на приятели италианци, когато гостуваха майките им правеха тирамису и ни даваха рецептите си - пак нямаше сметана.

Но в сайтове на английски език се срещат много рецепти включващи сметана.

Аз го правя с каничка еспресо, в което добавям алкохола. Не разбивам жълтъците на водна баня.


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Апр, 2009 4:30 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
IPA, не се учудвам, че англосаксонcките източници слагат сметана. Те наистина консумират много по-калоричи храни от средиземноморските нации. Аз имам приятелка в Италия и тя също не слага сметана. Значи все пак не съм грешала, като съм си мислела, че в оригиналната рецепта няма сметана.
А жълтъците разбивам на водна баня, защото ми се струва, че се получава по-гъст крем, отколкото разбити на студено.


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Апр, 2009 11:56 pm Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
И рецептата, която аз използвам е без сметана, наистина маскарпонето е достатъчно мазно. И аз като IPA вече сипвам алкохола в кафето, някак иначе ще си нацапам кремчето. :)
За минипроучването да кажа. Когато реших да правя тирамису се поразрових сериозно и повечето рецепти, които открих бяха без сметана. Но, както и в друга тема сме обсъждали, "истинско" тирамису няма, само това, което е истинско за теб.


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Апр, 2009 5:29 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
И аз никога не съм слагал сметана.


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Апр, 2009 11:09 am Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Маскарпонето е със 70% масленост (за справка - маслото е с 80-82%), на мен ми идва прекалено "маслено" като вкус и усещане.
Затова предпочитам сметаната и кремсиренето.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 6 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Google [Bot] и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB