Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 4:28 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 7 мнения ] 
Message
 Рецепта: Тарт Татен
Сготвено на: 28 Яну, 2011 2:58 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Некласическа версия
Продукти:
220 гр. брашно
щипка сол
150 гр. масло
150 гр. захар
около 1 килограм ябълки
2-3 круши
сушени плодове по избор
Приготвяне:
Приготвя се маслено тесто от брашното, солта, 120 гр. от маслото, 20 гр. ледена вода.Завива се с фолио и се прибира в хладилника за около 30 мин.
През това време се обелват пресните плодове(може да се направи и само от ябълки, а може и от ябълки и круши). Нарязват се на четвъртинки.
В тава около 26 см. се поставя захарта и се карамелизира на котлон, като накрая се добавя и остатъка от маслото. Върху карамела се нареждат ветрилообразно ябълките и крушите, поръсват се сушените плодове(аз сложих сушени каисии, боровинки и череши- общо около 150 грама). по желание може да се сложи и пръчица канела.
Захлупва се сподходящ капак и се оставя на котлона за около 7 минути за да омекнат малко плодовете. След което се маха капакът, и се оставя за още малко на котлона, за да поизври отпуснатият от плодовете сироп и карамелът да се сгъсти.
Отгоре се поставя разточеното маслено тесто, като се стараем да подпъхнем краищата под плодовете, доколкото можем.
Тестото се дупчи на няколко места с вилица.
Пече се във предварително загрята фурна за около 35 мин. на около 180 градуса.Зависи от фурната и от начина на печене. Трябва леко да порозовее.
След като се извади от фурната се оставя да се охлади за около 5 мин. Ако през това време карамелът се е втвърдил, се слага на котлона за да се затопли, и тогава се обръща.


Image
Image
Image
Резултатът от тази рецепта, не би трябвало да изглежда така. Но в този слуай, аз допуснах две грешки. Първата, че разточихме тестото повече от необходимото, и по този начин го затоплихме доста, освен прекомерното изтъняване.
Втората е, че го пекох повече от необходимото време и карамелът загоря, вследствие което при обръщането всчко беше залепнало.
Първият път когато я направих тази рецепта тартата стана идеална, за съжаление, тогава не можах да я снимам. :)


Attachments:
DSC00058.JPG [69.73 KiB]
Not downloaded yet
DSC00035.JPG [39.16 KiB]
Not downloaded yet
DSC00026.JPG [44.43 KiB]
Not downloaded yet
 Profile  
 
 Рецепта: Re: Тарт Татен
Сготвено на: 28 Яну, 2011 5:24 pm Пет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Гледам щерката е месила, а лаврите обираш ти :).


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Тарт Татен
Сготвено на: 28 Яну, 2011 5:46 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
В интерес на истината, меси кухненският робот, под вещото ръководство на КОцето. Той беше отговорник по техническата част. :)


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Тарт Татен
Сготвено на: 28 Яну, 2011 7:52 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
И аз като Миш съвсем наскоро направих за пръв път този сладкиш. Незнам защо чаках толкова много, за да се пробвам . Първият ми опит стана без грешка, но вторият път беше малко недопечена :oops: (не че остана неизядена, но аз си знам, че не беше както трябва). Само че моята рецепта е малко по-различна от тази на Миш. Оказа се, че тя обича по-гъст карамел, а аз съм привърженик на по-редкия. А и не го обичам много тъмен. Сега се чудя да дам ли тук разликите, или да пусна като втори вариант. Моята рецепта е от сайта на един френски готвач - chef Simon, които горещо препоръчвам на френско говорещите, защото има много рецепти, които са илюстрирани. Коментарите са професионални и с чувство за хумор.


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Тарт Татен
Сготвено на: 28 Яну, 2011 10:05 pm Пет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Пускай смело, ако име нещо, ще обединим рецептите.


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Тарт Татен
Сготвено на: 30 Яну, 2011 2:19 pm Нед 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Благодаря Миш:) И за снимките:) На мен, така като гледам, сладкишът ми изглежда супер изпечен. Може би защото обичам препечени работи.
И да питам дали не може с круши, че имаме крушолюбец у нас, а аз и без това не ям плодови сладкиши:)


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Тарт Татен
Сготвено на: 28 Фев, 2011 2:19 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
може разбира се и само с круши. въпрос на избор е, ябъли, круши, или от двете. :)


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 7 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB