Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 18 Апр, 2024 6:49 pm Чет

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 13 мнения ] 
Message
 Рецепта: Банофи пай
Сготвено на: 23 Юни, 2004 3:30 pm Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 31 Май, 2004 3:09 am Пон
Мнения: 181
Location: Хайде! На масата!
Оригиналната рецепта за Банофи пай от английския ресторант “Гладният монах”
(The Hungry Monk, Jevington, Nr Polegate, East Sussex)
Банофи пай е “изобретен” в ресторанта “Гладният монах” през 1972 г. Този пай е толкова популярен , че от оригиналната рецепта до сега са направени хиляди имитации и версии. Бан–офи пай е комбинация от :
Банан+Тофи (тофи в превод от английски е карамел-лакта)
Незнайно защо, рецептата за Банофи пай е секретна. Всеки сладкар в Англия и Франция има собствена рецепта и я държи в тайна. Аз трябваше да се моля на позната сладкарка дълго време, но тя не ми даде рецептата си. От нея разбрах само, че основата на нейния пай е от бисквити с канела, а кремът – от кондензирано мляко, който тя приготвя на няколко пъти – как, не знам и не успях да разбера. Сладкарска тайна!

Това, което успях да намеря, предлагам и на вас. Държа да отбележа, че рецептата е оригинална, но има хиляди варианти (като този на моята позната) които се различават от оригинала. Най-важното е, че това е най-вкусния пай в света, според моето скромно и на още доста хора мнение.
Опитайте и вие – може би ще се присъедините към мен!?


350 гр готови бисквитки
1.5 кутийки кондензирано мляко (по 350 гр кутийка)
700 гр банани
375 гр сметана (от най-високомаслената)
0.5 ч.л. нес кафе
1 ч.л. пудра захар
Малко прясно смляно кафе

1. Загрява се фурната. Намазва се леко с масло дъното на форма за кейк и се покрива плътно с бисквитките.(моята позната сладкарка казва, че ги натрошава и ги смесва с масло) . Запича се за няколко минути и се оставя да изстине.
2. Тайният секрет на този деликатес е крема.
Кутийките с мляко, неотворени се поставят в дълбока тенджерка пълна с гореща вода, похлупва се с капак и се вари 5 (пет) часа , като от време на време се долива вода. Изваждат се от водата и се оставят да изстинат напълно преди да се отворят. Вътре в кутийката ще намерите готовия карамел-лакта пълнеж.
3. Сметаната се разбива с нес-кафето и захарта до получаване на плътен гладък крем. Бананите се обелват и нарязват на резенчета.
4. Върху бисквитената основа се разстила карамела. Отгоре се нарежат бананите и върху тях сметановия крем. Готовият пай се наръсва със едро смляното кафе.

Image

Банофи пай се приготвя бързо и лесно. Не е необходимо да се стои до печката в очакване (ще се вдигне ли сега тестото или не, за справка виж Павлова ) :) :) :) :). Освен това предварително могат да се приготвят няколко кутийки с карамел-лакта и да се оставят в шкафа.
Между другото, направих банофи пай вместо с бисквитки с неуспешната Павлова . От жълтъците на яйцата + 4 с.л. брашно и захар, в микрото се получиха чудесни бисквитени трохи и то само за 4 минути.
http://www.banoffee.co.uk/banoffee/links.html


Last edited by Raza on 21 Окт, 2004 11:32 am Чет, edited 1 time in total.

 Profile  
 
 Рецепта: Банофи пай
Сготвено на: 24 Юни, 2004 1:06 pm Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 31 Май, 2004 3:09 am Пон
Мнения: 181
Location: Хайде! На масата!
БАНОФИ-ПАВЛОВА
------------------------
А този десерт е комбинация от Банофи и Павлова!
Меренг покрит с бананови резенчета, карамел и сметанов крем. Който е постигнал успехи :D при приготвянето на меренг (безе) , може да опита и това.

4 белтъка
1 щипка сол
1 ч.л. бял оцет /лимонов сок
1 ч.ч. пудра захар
2 ч.л. нишесте
1/4 ч.л. бакпулвер
1 пакетче ванилия
2 банана, нарязани на резенчета
1 ч.ч. карамел-лакта
2 ч.ч. подсладена разбита сметана

1. Фурната се загрява до 150 гр. C. Покрива се тавата с пекарска хартия или алуминиево фолио и се очертава кръг с диаметър 23 см.
2. В малка купичка се разбъркват захарта, нишестето и бакпулвера. Отделно се разбиват белтъците на плътен сняг заедно с щипка сол и оцет.
3. Лъжичка по лъжичка се прибавя към белтъците захарната смес, като се продължава разбиването. Готовият сняг се разстила върху очертания кръг в тавата.. Заглажда се , като се оставят краищата по-издигнати , така че да се получи вдлъбнатина в средата, за да има място за пълнежа.
4. Поставя се в загрятата фурна, намалява се температурата до 100-120 гр. С и се СУШИ около час-час и половина. Изключва се печката, отваря се вратичката полуотворена и НЕ СЕ ИЗВАЖДА ОТ ФУРНАТА, ДОКАТО НЕ ИЗСТИНЕ напълно!
5. След като е напълно изстинал меренга се пълни с резенчета банани, крем карамел-лакта (вж. Павлова) и се покрива с разбитата сметана. Отгоре се наръсва с шоколадови стърготини
или
Шоколадови рулца
---------------------------
Един шоколад се оставя да омекне (не да се разтопи) и със студен нож се остъргват тънки листчета от него. От студения нож те веднага сами се завиват на рулца. Без да се начупват, се разхвърлят въху десерта.


 Profile  
 
 Рецепта: Банофи пай
Сготвено на: 27 Юни, 2004 12:24 am Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
И двете рецепти ми звучат доста апетитно,само това кондензирано мляко леко ме притеснява.. :roll: Можеш ли да ми обясниш горе долу на какво имам вкус по точно,малко съм капризна що се онася до млякото затова.. :oops:
Извинявай за притеснението просто не ми се впуска в кулинарни експерименти с такъв малко скъп неизвестен като вкусови качества за мен продукт.. :(
Или пък ,ако се сещаш с какво мога да го заменя като начало?


 Profile  
 
 Рецепта: Банофи пай
Сготвено на: 27 Юни, 2004 12:57 am Нед 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 31 Май, 2004 3:09 am Пон
Мнения: 181
Location: Хайде! На масата!
Кремът "Тофи" (Карамел-Лакта) има вкус на едновремешните дъвчащи бонбони "Карамел Му"или "Карамел-лакта" или да ги оприлича на вкуса на немските маслени бонбони "Ваферс". Ако си яла "Dulce de leche", точно такъв е вкусът на карамел-лакта. А този вкус, примесен с останалите - на целувки и банани вече е една вакханалия от фантастични усещания на крайчеца на езика.
Съжалявам, нямам литературни дарби. Чакам Главния поет на форума (Баш Експерта) да го направи и да опише с подходящи думи резултата от Банофи-Павлова.
******
Ако ...
Ако не успееш с "Павлова", използувай готови целувки.
Ако искаш, можеш да намалиш времето за варене на млякото. Полученият крем ще е по-рядък, но вкусът ще е почти същия.
Ако купиш готово "Dulce de leche", можеш да го използуваш вместо да вариш млякото.
Има стотици разновидности на рецептата. Виж
http://www.banoffee.co.uk/banoffee/links.html


 Profile  
 
 Рецепта: Банофи пай
Сготвено на: 08 Юли, 2004 9:37 am Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Мерси за идеята,снощи правих една модификация на "Банофифи Павлова"
Павлова със сладолед карамел и полят със шоколадов сос...размазах се от удоволствие 8) 8) 8)( От линка ,който даде взаимствах от 1 от рецептите)
По нататък ще пробвам и първия варинат с крема и бисквитите :) ,сега ред на тортат на to4ica :twisted:

Браво !!!!


 Profile  
 
 Рецепта: Банофи пай
Сготвено на: 20 Юли, 2004 12:27 am Вто 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Страхотна снимка, сега поне знам към какво се стремя... Ох, върхове недостижими!


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Банофи пай
Сготвено на: 13 Яну, 2005 5:00 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 27 Окт, 2004 5:13 pm Сря
Мнения: 134
Искам да попитам бисквитената подложка не залепва ли за дъното и разпада при сервирането. Дали да го няправя във форма с махащи се стени???? Другите са с много ниски стени май :oops:


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Яну, 2005 5:16 pm Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 31 Май, 2004 3:09 am Пон
Мнения: 181
Location: Хайде! На масата!
Много често правя сладкиши с подложка от бисквитени трохи. Стават много бързо и лесно. Като смесиш бисквитените трохи с масло и много малко мляко се получава тестена маса, която успешно се разстила във формата или в тавата. Всички сладкиши с подобна подложка се пекат за малко време, иначе прегарят отдолу, независимо от това какъв е крема. Аз правя главно с крем от извара и млечен крем. Не се залепва на тавата, но ако те притеснява това, за всеки случай разстели хартия отдолу. А в тефлонова форма предполагам че изобщо няма да има подобен проблем.
Подложката е ронлива, така че трябва да се внимава, когато се прехвърля в чиниите. Но точно защото е ронлива е и толкова вкусна.


Last edited by Raza on 18 Яну, 2005 9:27 pm Вто, edited 1 time in total.

 Profile  
 
 Рецепта: Re: Банофи пай
Сготвено на: 14 Яну, 2005 8:52 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 08 Дек, 2004 3:45 pm Сря
Мнения: 7
Рецептата изглежда лесна и бърза, реших да пробвам. В момента варя млякото. Искам да питам какво е кондензираното мляко - със захар или без, колко процента масленост да е? Аз взех без захар и 10% масленост, как мислите ще се получи ли?


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Яну, 2005 9:34 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 31 Май, 2004 3:09 am Пон
Мнения: 181
Location: Хайде! На масата!
Това, което аз купувам не е от сладкото кондензирано мляко, по простата причина, че гледам да избягвам големи количества захар. Освен това, имам чувството че в сладкото кондензирано мляко има повече захар, отколкото мляко.
А за маслеността, принципът е следния - колкото по-висока масленост има млякото (сиренето, изварата, сметаната ... ) - толкова по-вкусно става.
Така че, изборът е в ръцете ти!
После кажи как стана и отзивите!


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Банофи пай
Сготвено на: 22 Яну, 2005 12:44 am Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 08 Дек, 2004 3:45 pm Сря
Мнения: 7
Успях да направя пая. Получи се много вкусен. Но кондензираното мляко при варенето не се сгъсти :(, намерих готво варено кондензирано мляко :).

БЛАГОДАРЯ ЗА РЕЦЕПТАТА.


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Банофи пай
Сготвено на: 31 Дек, 2012 10:38 am Пон 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Ей сега сложих да се вари млякото, но по по-безопасния метод, с две дупки в капака на кутията.


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Банофи пай
Сготвено на: 31 Дек, 2012 11:41 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
И какво стана, Пиле?

Аз все пак предпочитам готовото сварено кондензирано мляко, въпреки хилядите калории в него :oops:


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 13 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB