Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 17 Апр, 2024 2:37 am Сря

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 12 мнения ] 
Message
 Рецепта: Парфе
Сготвено на: 29 Юни, 2004 11:59 am Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Незнам за вас, но от тортите едно време единствено тези с парфе обичах, сметановите бяха тежки и еднотипни, а за шоколадовите не искам и да си спомням :x Ами пастите в столовете... :shock: Предполагам заради това не обичам много сладки неща за разлика от съпруга ми, който е прекарал детството си в Москва и само в "Неделя" иска да го водя. :wink:

Ето сега една лесна и вкусна рецепта за почитателите на парфето :wink:

Необходими продукти:
800 мл.прясно мляко
8 яйца
1ч.ч. захар
4ч.л. брашно (с връх)
8 ч.л.желатин
350 мл.студена вода
8 ч.л. захар (отделно за белтъците)
какао (3-4 с.л.), ванилия, лимонова кора (или лимонова есенция)

Начин на приготвяне:
Заливам желатина с водата за да набъбне. Отделяме жълтъците от белтъците и ги разбиваме със захарта, докато удвоят обема си. Добавяме брашното и млякото и варим на водна баня докато се сгъсти като се разбърква (аз обикновенно нямам време да го чакам и варя на слаб котлон като бъркам непрекъснато). Сваляме от котлона и добавяме предварително разтворения на водна баня желатин (може и така директно в топлата смес да се сложи и хубаво да се разбърка).

Разбиваме белтъците на сняг с предвидената захар и добавяме към леко охладената смес .Разбъкваме внимателно, докато стане на еднородна смес и разделяме на две. В първата слагаме лимоновата кора (1/2 лимон), а в другата - какато и ванилията.

Изсипваме във форма за кекс или в купички. Охлаждаме. Опитваме се да се доберем до някое парче, ако имат милостта да ни оставят халите вкъщи.

Пропуснах да кажа ,че преди сервиране се обръща.За да се отдели има няколко пиниза ,които навярно знаете,но аз все пак ще ги спомена.
1 .да се намаже формата с мазнина
2.да се намокри
3.преди сервиране да се потопи за няколко секунди в топла вода за да се отпусне желатина по стените

Аз лично практикувам последната и досега не съм имала проблеми.

И още нещо, наскоро четох и за възможност сместа да се раздели на три, като първите дев беше както го знам , а в трета се поставят смлени ядки, аз бих провала с бадеми..


 Profile  
 
 Рецепта: Парфе
Сготвено на: 29 Юни, 2004 12:08 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Пропуснах да кажа ,че преди сервиране се обръща.За да се отдели има няколко пиниза ,които навярно знаете,но аз все пак ще ги спомена.
1 .да се намаже формата с мазнина
2.да се намокри
3.преди сервиране да се потопи за няколко секунди в топла вода за да се отпусне желатина по стените

Аз лично практикувам последната и досега не съм имала проблеми.

И още нещо, наскоро четох и за възможност сместа да се раздели на три ,като първите дев беше както го знам , а в трета се поставят смлени ядки ,аз бих провала с бадеми..


 Profile  
 
 Рецепта: Парфе
Сготвено на: 19 Авг, 2004 11:12 am Чет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Не знам съде се дянахте всички кулинари??? Май зад девет планини, та на морето :lol:
Но ако имате под ръка кухня, непременно пробвайте това парфе!!! Веднъж и на мен да ми се получи парфето, рецептата е страхотна :D


 Profile  
 
 Рецепта: Парфе
Сготвено на: 19 Авг, 2004 1:20 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Така е ...морето ме зове вече 3 години..най -сетне успях да отида макар и само за 4 дена!!Сега вече съм тук,отново на линия :wink: .Заредена с енергия за нови кулинарни подвизи!!
Рдавам се ,че десерта се е получил.. :)


 Profile  
 
 Рецепта: Парфе
Сготвено на: 19 Авг, 2004 2:18 pm Чет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Я разкажи какво похапна край морските вълни? Да позавиждаме малко...


 Profile  
 
 Рецепта: Парфе
Сготвено на: 19 Авг, 2004 4:09 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Нищо специално споко!Малко рапани,миди (пане и на салата-за съжаление само в такива варианти ги имаше,нищо по специално..), и най вече всякакъва прясна риба,пържена и на скара..Нали знаете как на морето като си хапваш каквато и да е риба се услажда 2 -пъти поевче.(за разлика от наливната бира ,която е отврат ..сякаш я правят с морска воа :x ).
Пих обаче нещо страхотно,което може би и в София предлагат,но аз не ходя много често по заведения..не съм в час може би.."Студен шоколад".Девойката каза ,че била някъква готова смес,и незане как се прави.Ако някой има представа, нека сподели..много искам да си направя сама.На вкус прилича малко на шейк с мляко и сладолед,но вкусът на млякото не се усещеше,което го издигна в моите очи,защото не обичам мляко.


 Profile  
 
 Рецепта: Парфе
Сготвено на: 19 Авг, 2004 4:50 pm Чет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Да бе, нищо особено :evil: ! За рапани душа давам,този неповторим сладникаво-кисел вкус е просто невероятен!
Студения шоколад подозирам, че го правят от готовите пликчета на Kruger "Инстантен шоколад", полски, които са доста добри според мен. Може би са слагали и сладолед?


 Profile  
 
 Рецепта: Парфе
Сготвено на: 19 Авг, 2004 5:08 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Сладоледа беше допълнителна опция..какви са тези прахчета..в големите супермаркети има ли ги?
Съжалявам ,не исках да те дразня(ако ти утешение) панирани не са най- добрия вариант за рапани..така ,че не мога да кажа ,че ми доставиха чак такова удоволствие.. :P
П.с .Сигурно трябваше да ги светна за твоята децепта с бялото вино,.. :) :wink:


 Profile  
 
 Рецепта: Парфе
Сготвено на: 19 Авг, 2004 5:21 pm Чет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
А, никакво светване - това са си фирмени рецепти за наши хора :wink:
Прахчетата ги има на много места, същите са като разтворимото капучино


 Profile  
 
 Рецепта: Парфе
Сготвено на: 19 Авг, 2004 5:47 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Мерси ,още утре ще обиколя всчки квартални магазини... :D


 Profile  
 
 Рецепта: Парфе
Сготвено на: 19 Авг, 2004 6:36 pm Чет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Май морската атмосфера е била по-важната :lol: И онзи, който ти е подслаждал шоколада :wink:


 Profile  
 
 Рецепта: Парфе
Сготвено на: 19 Авг, 2004 6:42 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
:oops: :wink: Така си е 8)!


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 12 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми

Topic Replies
Солено парфе 0

Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB