Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Юни, 2024 5:35 pm Нед

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 20 мнения ] 
Message
Сготвено на: 08 Май, 2006 4:49 pm Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2006 9:26 am Съб
Мнения: 329
Мътеницата е остатъчен продукт от биенето на масло. Прави се от прясно мляко и малко кисело мляко (незнам пропорциите). Бие се или както бабите го бият в един цилиндричен дървен съд ( незнам как му беше името) с бутало или има от алуминии сферични с една ръчка която се върти. Интересното е, че това което се върни има един бутон който трябва да се натиска от време на време защото се образува налягане от газове. Това са ми спомените от малък на село като съм въртял въпросното нещо. Бабата на гаджето "бие" масло в буркан. Може да пробвате слагате прясно мляко и малко кисело и друсате здраво (би трябвало да стане). Мътеницата е доста кисела между другото.


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Май, 2006 8:03 pm Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Апр, 2006 3:41 pm Чет
Мнения: 83
Незнам дали става с прясно мляко ,но за киселото съм сигурна ,че се използва, за да се направи въпросната мътеница.Виждала съм целия процес ,съда е цилиндричен , дървен с бутало.Вътре се слага киселото мляко и вода. Бие се с буталото ,докато на повърхността се образува жълт слой масло.То се обира и течността под него я наричат мътеница.Охладена е супер напитка.Тя всъщност се явява като остатъчен продукт.Мътеницата се прави от домашно кисело мляко.


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Май, 2006 8:42 pm Пон 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
http://www.eunet.bg/media/show_story.ht ... y=89227338

... Пийте мътеница, като дядовците ни
1999-03-31 08:47:59+03
Познатото ни предимно от историческите книги питие всъщност е било много ценена напитка преди години, въпреки че е отпадъчен продукт. Мътеницата се получава след избиването на сметаната в масло. В зависимост от това дали се преработва сладка или кисела сметана, е различен и вкусът на получената мътеница. Ако сметаната не е добре узряла физически или избиването й е било неправилно, съдържанието на мазнини може да се повиши до 3 - 5 на сто. Мътеницата съдържа и биологични вещества - витамини, а също и лецитин до 1,5 - 2 %, което е десетки пъти повече от млякото. От нея се прави айрян, използва се като диетично средство, а също и за получаването на млечнокисели продукти. Преди или след изсушаване мътеницата се изролзва и за храна на млади животни.
Автор: Валентин Свраков

...


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 20 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB