Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 17 Юни, 2024 8:10 am Пон

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 16 мнения ] 
Message
Сготвено на: 07 Сеп, 2005 11:07 pm Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 20 Авг, 2005 10:50 pm Съб
Мнения: 32
Привет на всички. :)
1.За пръв път се опитвам да направя ликьор и ми се появиха разни въпроси.
Прочитайки няколко рецепти, поръсих едни праскови със захар и след 2 дни ги залях с ракия. После пише да се изчака 14-15 дни и да се прецежда.
Проблема е, че рецептата не беше точно за прасковен ликьор, а аз имам чувството че трябва да изчакам плодовете да паднат на дъното на бутилката.... Или греша? Ако някой има идея моля помагайте :oops:

2.Харесах си ваши рецепти за бисквити и сигурно скоро ще се опитам да направя някои :mrgreen: Ако имате и някаква рецепта за едни такива мекички пръхкави бисквити с удоволствие ще опитам(макар, че със сладките неща по принцип съм на вие :-? )

3. Възможно ли е да за кекс да стане на места "сплъстен"(не знам това дали е разбираемо), ако съм направила по-рядко тесто. Или просто не съм го доопекла? Беше си се надул мнооооооооооооого хубаво и после спадна. Не е суров, но има такива такива сплъстени бучици..........

Благодаря ви предварително.


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Сеп, 2005 9:21 am Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Здравей Griph,добре дошла сред нас :) !

Незнам до колко ще ти бъда полезна,но ще споделя само какви наблюдения имам. Никога не съм правила ликьор ..,но един приятел ми подари вишновка,миналата година.Ползвам я за готвене и коктейли и свършва бавно.Когато ми я даде каза да я прецедя,и оставя на тъмо.. иначе принципно била готова.Аз обаче реших да си запазя плодовете ,харесвам да ги гледам как си плуват вътре.Та точно за плуването исках да кажа,вишните не са потънали,не се и събират най-отгоре..носят си просто из бутилката.. :-? Иначе имам 2 рецепти за кайсиев/прасковен ликьоор,в едната пише че плодовете смилат,заливат със захар...и т.н. и след 2 седмици хубаво се прецежда.А във втората-нарязват се на парчета,заливат се със захар,отцежда се сока,добавя се алкохола ..и т.н. Ако желаеш мога да ти ги напиша. :)

Под пръхкави,ронливи ли разбираш..за да знам как да се ориентирам.Във форума са публикувани доста сладки и бисквити ,различни видове..може и има такива,ако не ще потърсим. :) Бисквитка,сигурно ще ти е по -полезна.. ;)

А ,за кекса..и аз не съм много по сладките неща,но както го описваш,печенето не е протекло както трябва..аз лично напоследък,удължавам времето за печене на кексовете ми с 5 мин,като ги пека на 100 гр.(за последните мин. само) да речем,или просто правя сладкиши които си стоят мокри.. :P (Негърче,онзи с фурмите-"Кралица Елизабет").Понякога така се получава ,ако кекса се прави с олио и то е било повечко..Друго не се сещам. :-?


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Сеп, 2005 10:27 am Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Здравей, Griph!

За ликьора мога да ти предложа следното: щом плодовете не потъват, разклащай бутилката всеки ден, докато дойде времето за прецеждане. И после не изхвърляй прасковите, а направи някакъв сладкиш с тях :facelick: .

За кекса - мисля, че тестото наистина е било рядко. Освен това, отвътре не е било добре изпечено. Тук съвети не мога да дам, защото всичко зависи от фурната. Аз така и не свикнах с новата си фурна и пека кексовете в микровълновата, като намалявам набухвателя с около 1/3.

Под пръхкави бисквити разбирам масленки - във форума има няколко рецепти. Пусни търсачката и ще ги намериш.

Пожелавам ти успех!


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Сеп, 2005 12:16 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
ludetina написа:
Здравей Griph,добре дошла сред нас :) !


Присъединявам се към поздравите на Лудетина, но се питам защо ли е решила, че си добре дошла, а не добре дошъл?


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Сеп, 2005 12:25 pm Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Алеко написа:
Присъединявам се към поздравите на Лудетина, но се питам защо ли е решила, че си добре дошла, а не добре дошъл?
Griph написа:
ако съм направила по-рядко тесто. Или просто не съм го доопекла?


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Сеп, 2005 12:46 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
:head: :head:


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Сеп, 2005 1:26 pm Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Алеко написа:
:head: :head:
Дали да не започна тема: "Защо не четете?" :twisted:


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Сеп, 2005 1:44 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
MR.LAZY написа:
Алеко написа:
:head: :head:
Дали да не започна тема: "Защо не четете?" :twisted:


Само да си посмял! :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Сеп, 2005 2:57 pm Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 20 Авг, 2005 10:50 pm Съб
Мнения: 32
:shock:
Недей така ще останеш без глава! :oops:
Благодаря ви за посрещането:)

За бисквитите - да вероятно са маслени. Купувахме тук на детенце едни със сусам. Много бяха вкуснички :yami: :facelick:
и имам големи мераци да и правя разни неща, ама по сладкото много не ме бива :oops: :(

Иначе плодовете вече им свършва втората седмица в ракията и са се разпръснали в цялата бутилка. Вероятно ще ги разклащам ден два(според съвета на бисквитка ) и ще ги прецедя. После :drunk: и :leb: :lol:


Намерих рецепти за масленки, но се правят с мас..... Дали може да се замени с масло? или няма начин?


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Сеп, 2005 4:56 pm Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 20 Авг, 2005 10:50 pm Съб
Мнения: 32
Quote:
Ако желаеш мога да ти ги напиша. Усмивка


ludetina, Много ще се радвам! Благодаря :)
[/hide]


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Сеп, 2005 5:48 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Ще ти ги напиша при първа възможност.. :)
Колкото до бисквитките,не е нужно да се наричат масленки,за да са маслени.. :oops: ,ако ме разбираш правилно.Ще погледна и ако се сетя ще ти пратя линк.. :)
А специално за тази рецепта..незнам,аз винаги с мас съм ги правила.. :-?


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Сеп, 2005 5:57 pm Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Griph написа:
...Намерих рецепти за масленки, но се правят с мас..... Дали може да се замени с масло? или няма начин?

ако те притеснява маста, можеш да се опиташ да я замениш с твърда фритюрна мазнина (в оригинал - shortening), но няма да е същото :(


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Сеп, 2005 9:45 am Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Griph, рецептите за ликьора можеш да намериш тук.Приятно консумиране и с мярка ! :P :)


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Сеп, 2005 3:14 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 20 Авг, 2005 10:50 pm Съб
Мнения: 32
biskvitka написа:
Griph написа:
...Намерих рецепти за масленки, но се правят с мас..... Дали може да се замени с масло? или няма начин?

ако те притеснява маста, можеш да се опиташ да я замениш с твърда фритюрна мазнина (в оригинал - shortening), но няма да е същото :(


Може би ще поровя повечко из нета за бисквитки с масло :mrgreen:

Този ликьор нещо не става :cry: Има си вкус на ракия и си е все толкоз силно........ Не трябва ли да стане с някакъв по-мек вкус? :oops:
Май ще трябва да пробвам пак :shock:


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Сеп, 2005 3:50 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Ами пробвай да сложиш малко глицерин..както е в едната рецепта (би трябвало да смекчи вкуса малко,както е при повечето водки)..едва ли ще стане по зле.. :-?


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Сеп, 2005 1:08 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Лелейййййййййййййй! С Ицо лудия доктор пихме веднъж ракия с глицерин за мекота... :drunk: :woodp: Лелейййййййййййййй!


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 16 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB