Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 04 Юни, 2024 10:52 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 60 мнения ]  Към страница Предишна  1, 2, 3  Next
Message
Сготвено на: 11 Юли, 2008 3:58 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Лелее, от една дума, каква тема се спретна! :lol:
Аз от малка познавам хряна и татко ми, които беше специалист на шкембе чорбата, винаги слагаше и настърган хрян, заедно с чесъна и оцета. Мисла, че си е типично славянска подправка, включително и българска, просто е забравена от по-младото поколение. А вкуса му се връзва отлично с вкуса на шкембето и всички видове свински производни. Да на говорим колко е полезен за здравето. На мен една хърватка ми донесе и съм си посaдила в градината. Сега чакам догодина, за да си вадя коренчета.


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Юли, 2008 4:05 pm Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Току-що пуснах търсене за рецепти с киселец - 3,630 резултата, което изглежда значи, че киселеца е по-екзотичен и от хряна... :mrgreen:

Сериозно сега да кажа, не мисля, че броя рецепти в гугъл отговаря на честотата на ползване на една или друга храна, особено като става дума за "буреняци" такова като киселеца и лапада.


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Юли, 2008 4:16 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
kristi написа:
Мисла, че си е типично славянска подправка, включително и българска, просто е забравена от по-младото поколение.

Ами как няма да е позабравена като се научихме ,че има Табаско, чили, Балсамико ..и др.Аз самата не бях се сещала от години за хрян, освен ако не става въпрос за лекарство.Но има и много села, където хората познават само него и си овкусяват чорбите или каквото и било там предимно с него, а точно те не пускат рецепти по кулинарните форуми.Така , че истината е някъде по средата.


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Юли, 2008 2:02 am Съб 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Ей, седя си по нощите в един хотел в Саламанка и ви се чудя на акъла как му се връзвате на акъла на Шефа! :lol:

Шефът хич не е прав да казва, че споменаването на хрян в интернет е показател за разпространението му в кухнята. Защото:
а) В интернет са предимно модерни на момента рецепти. Т.е. не точно нещата, които баба ми е правила с хрян. А тя много го ползваше.
б) Да се сравнява сол с хрян е все едно да сравняваш ябълки с круши. Солта е хранителен продукт, без който оргънизмът не може, а хрянът е подправка, без която спокойно мога да си живея, ако искам (ама пусто, обичам го!).

Хайде стига ви толкоз по тая тема, че се ядосАх и ще трябва да отворя още една сервеса от минибара! :cheers:


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Юли, 2008 10:59 am Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Алеко написа:
Ей, седя си по нощите в един хотел в Саламанка и ви се чудя на акъла как му се връзвате на акъла на Шефа! :lol:

Шефът хич не е прав да казва, че споменаването на хрян в интернет е показател за разпространението му в кухнята. Защото:
а) В интернет са предимно модерни на момента рецепти. Т.е. не точно нещата, които баба ми е правила с хрян. А тя много го ползваше.
б) Да се сравнява сол с хрян е все едно да сравняваш ябълки с круши. Солта е хранителен продукт, без който оргънизмът не може, а хрянът е подправка, без която спокойно мога да си живея, ако искам (ама пусто, обичам го!)....
:


:clap: Напълно си прав, Алеко. Ти каза сбито и точно, точно това, което ми се въртеше в главата, но не бях успяла още да формулирам. И аз много обичам хрян, :ligi: особено прясно настърган, ако и да ми текат сълзи, след като го дегустирам.


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Юли, 2008 4:45 pm Съб 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Есента започват кулинарните експедиции из цялата страна. Маца ще подготви анкетите, а аз ще имам грижата да се разпитат представителен брой бабички и да видите, че не сте прави.


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Юли, 2008 10:13 pm Нед 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 12 Май, 2008 9:52 am Пон
Мнения: 157
У нас хрян много не се ядеше и не се яде и сега... две бурканчета настърган хрян от Метро така си се развалиха в хладилника още, докато живеех при наш'те ;) Трябва да вземете да ме "светнете", какво може да се прави с хрян, че баба ми и без друго гледа на вилата в двора заради киселото зеле...


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Юли, 2008 2:56 am Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Лени написа:
У нас хрян много не се ядеше и не се яде и сега... две бурканчета настърган хрян от Метро така си се развалиха в хладилника още, докато живеех при наш'те ;) Трябва да вземете да ме "светнете", какво може да се прави с хрян, че баба ми и без друго гледа на вилата в двора заради киселото зеле...


Освен за шкембе, хрянът става за подправка и за телешко варено, като даже бих твърдял, че там е едва ли не задължителен.
Хрян си тича и особено добре с пушена сьомга.


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Юли, 2008 9:05 am Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Куцо пиле написа:
Тъй, тъй, в сряда пътувам за Влашко, ще разузная как стоят там нещата, хем че ще съм на бивша българска територия :lol:


Пиле, не бивши, а "изконни", че е по-модерно :) . Питах мама за хряна, тя като един истински шоп каза, че не ползва такива неща.


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Юли, 2008 9:48 am Пон 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Маца написа:
Пиле, не бивши, а "изконни", че е по-модерно.


Тъй, тъй :mrgreen: Остава да науча как се казва 'хрян' на местния език...
А преди това имаме път към Стар'загорско и там също ще разпитам.


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Юли, 2008 10:01 am Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Хрянът е много добра подправка за печено свинско, пача, та даже и за мусака. За хората, който обичат люто, може да се използва на мястото на люта чушка. Хубавото на хряна, за разлика от лютите чушки е че лютивината изчезва, щом го глътнеш, а на стои в устата, както е при разните чилита - български и вносни. Има още една разлика - лютото на хряна се качва в носа и ако си хремав, тe почиства моментално. Той е натурален антибиотик, има и противокариесно действие. (Научно доказано). Аз през зимата ям много хрян, особено когато съм болна.

Между другото, малко по-надолу има тема за хряна, където biskvitka е дала много подробно описание на тази подправка.


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Юли, 2008 11:01 am Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Куцо пиле написа:
Остава да науча как се казва 'хрян' на местния език...
Hrean(ul)


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Юли, 2008 12:42 pm Пон 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
MR.LAZY написа:
Hrean


Що ли не съм особено изненадана :lol: . Мерси, Шефе. Адски странното е, обаче, че "...е познат и под името чесън" :shock:


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Юли, 2008 3:03 pm Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Пиле, за всеки случай можеш след Hrean да кажеш romaneasca. :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Юли, 2008 3:41 pm Пон 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Мхаха :mrgreen: Остави, в момента тренирам "честито" и "много ми е приятно", че ще сватбарстваме :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Юли, 2008 10:57 am Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
MR.LAZY написа:
Есента започват кулинарните експедиции из цялата страна. Маца ще подготви анкетите, а аз ще имам грижата да се разпитат представителен брой бабички и да видите, че не сте прави.


Шефе, нека аз да ги разпитвам бабичките, голяма веселба ще падне. :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Юли, 2008 7:38 pm Вто 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Маца написа:
Шефе, нека аз да ги разпитвам бабичките, голяма веселба ще падне. :lol:
Надявам се няма да изполваш методите на Гешев :P


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Юли, 2008 9:15 am Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
MR.LAZY написа:
Маца написа:
Шефе, нека аз да ги разпитвам бабичките, голяма веселба ще падне. :lol:
Надявам се няма да изполваш методите на Гешев :P


Не, аз съм строг почитател на Торкемада (Торквемада за рускоговорящите). :)


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Юли, 2008 8:16 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
миш маш написа:
В темата Шкембе чорба MR.LAZY написа:
kristi написа:
И настърган хрян...
Не звучи като български вариант за шкембе-чорба. Просто хрянът не е много "известен" у нас.

Още когато бях малка, баща ми ме учеше да слагам настърган хрян на всякакви супи. Сега за шкембето не знам, но иначе си е съвсем известна в България подправка, при това вкусна и много полезна. Отделно, че лично аз не харесвам тази рецепта за шкембе чорба но това си е друга тема. Въпрос на вкус все пак.


Искам и аз да си кажа мнението...
Твърде отдавна ползвам хряна като подправка.
"Изпедепцал" съм всички варианти на употреба и съм изцедил всяка капчица наслаждение от този невероятен корен-подправка.
Доста отдавна имам постната и рецепта за майонеза от хрян, "класика в жанра".
Като върл любител на лютото и пикантното считам, че хрянът е на върха на суперлюто и суперпикантните подправки. (Стига да знаеш как да го приготвиш правилно...)
Дори прословутото Wasabi 100% се замества от хряна, скоро тествах двата продукта.
Ароматите са идентични, Wasabi-то леко доминира по изтънченост на вкуса, но не и на аромата.
За сметка на това, Wasabi-то има славата на много луксозна и скъпа подправка, а нашият хрян твърде рядко се употребява, повечето от гастрономи и ценители на суперлютото, като мене.
По селата даже го ненавиждат и го считат за плевел, защото се саморазсажда и заема неправомерно значителни площи, а и трудно се отстранява.
Като резюме - хрянът е невероятна подправка, изключително ценна във всяко отношение, но не е ТИПИЧНА българска подправка, както чубрицата, например.
Това ни най-малко не го прави по малко ценен, даже лично аз го считам за елитна подправка, предимно за ценители.
Така и не разбрах защо беше необходим този въпрос.
Та толкова важно ли е една подправка ТИПИЧНО българска ли е или не?
Една подправка е ценна с качествата си, които обикновено се проявяват в удачното и добавяне като вкусова компонента във вкусова симфония.
Когато използвам в рецептите си някоя подправка ни най-малко не ме интересува колко типична или популярна е, а какви качества има. И колкото са по-специфични и оригинални, толкова по-добре.
"Типичността" за мене не е уважавано качество.
Колкото и да е "типично българска" чубрицата, аз не я обичам и я ползвам много, много рядко.
Освен това, много отдавна мнението ми е, че якото омешване на всички балкански кухни обезценява и обезсмисля всякакви претенции за изконност на дадена рецепта, поне на територията на Балканите.
(Колкото и приказките на Ангел Каралийчев са автентично и "типично" български...)
Според мене, типично българска подправка е магданозът.
Може би и затова си има поговорка "На всяка манджа - мерудия", защото е толкова универсална подправка, че върви почти на всяка една манджа.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Юли, 2008 10:44 am Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Окт, 2006 3:18 pm Нед
Мнения: 303
Location: Кофтинброд
И да се тръсна и аз ,като на "всяка манджа магданоз" :P !Мисля,че е въпрос на личен вкус и виждане в коя манджа коя подправка ще си сложи съответната домакиня,защото за мен,например е недопустимо да сложа джоджен на зелеви сарми-дафинов лист също!


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Юли, 2008 5:59 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
дима Т написа:
И да се тръсна и аз ,като на "всяка манджа магданоз" :P !Мисля,че е въпрос на личен вкус и виждане в коя манджа коя подправка ще си сложи съответната домакиня,защото за мен,например е недопустимо да сложа джоджен на зелеви сарми-дафинов лист също!

:)
Естествено!!! :)
Въпреки, че с цел експеримент са допустими всякакви нетрадиционни "прегрешения".
Например, въпреки твърденията, че на прясно зеле не се слагало лук, аз съм го готвил и с лук и е ставало вкусно.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Юли, 2008 11:37 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
gotin написа:
дима Т написа:
И да се тръсна и аз ,като на "всяка манджа магданоз" :P !Мисля,че е въпрос на личен вкус и виждане в коя манджа коя подправка ще си сложи съответната домакиня,защото за мен,например е недопустимо да сложа джоджен на зелеви сарми-дафинов лист също!

:)
Естествено!!! :)
Въпреки, че с цел експеримент са допустими всякакви нетрадиционни "прегрешения".
Например, въпреки твърденията, че на прясно зеле не се слагало лук, аз съм го готвил и с лук и е ставало вкусно.


Аз тази догма не я бях чувала, и винаги когато готвя зеле слагам лук, определено се харесва на народонаселението.


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Юли, 2008 9:15 am Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Окт, 2006 3:18 pm Нед
Мнения: 303
Location: Кофтинброд
А да сте чували за агнешко с кисело зеле?Пълна съсипия на продукти-според мен,де.А една позната беше готвила на половинката си някаква риба със зеле и той я беше метнал -нея и сготвеното-от терасата!Добре,че се подвизават на първия етяж,та и се размина само със счупен крак.


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Юли, 2008 5:38 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
дима Т написа:
А да сте чували за агнешко с кисело зеле?Пълна съсипия на продукти-според мен,де.А една позната беше готвила на половинката си някаква риба със зеле и той я беше метнал -нея и сготвеното-от терасата!Добре,че се подвизават на първия етяж,та и се размина само със счупен крак.


:P На рибата ли? :mrgreen:
Така й се пада! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Яну, 2009 10:19 am Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Да споделя едно откритие: Може би хрянът е типично балканска подправка. В сръбската скара, за която писах в Белия списък, като гарнитура ми сервираха хрян, леко сладникав, забъркан с нещо, но така и не успях да разбера какво. Ако някой има представа за какво говоря, моля да се включи.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 60 мнения ]  Към страница Предишна  1, 2, 3  Next

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB