Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 26 Май, 2024 5:29 am Нед

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 6 мнения ] 
Message
Сготвено на: 03 Юли, 2005 7:04 pm Нед 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Апр, 2005 10:03 pm Съб
Мнения: 303
Location: Варна
:roll: Здравейте!Снощи бях на гости в наши близки приятели.В един момент към нашата компания се присъединиха съседите на нашите приятели.Освен мезета донесоха и голяма торта.Отначало не и обърнахме много внимание,но в момента когато парчетата бяха пред нас и всеки вкуси по хапка ...за секунди всичко изчезна!Оказа се ,че това е Киевска торта.Всички си записахме рецептата,но се оказа,че има някаква последователност и тънкост при печенето на целувчените блатове.Иначе е страхотна вкусотия.Между другото чух,че вместо нишесте става и с брашно.Аз ще се опитам да я направя по записаната рецепта,но някой ако знае повече нека ме информира по-подробно.Благодаря предварително.


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Юли, 2005 9:53 am Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Разгледах руските сайтове и установих, че най-голям авторитет сред майсторите на Киевската торта има една девойка Yana от Австралия. Препоръките по-надолу са нейни.

Това е технологията за правенето на блатовете:

1. Белтъците се разбиват на твърд сняг.
2. На малки части се добавя захарта и разбиването продължава, докато захарта не се разтвори напълно (използва се ситна кристална захар, не пудра!)
3. Нишестето се пресява в купата с разбитите белтъци и върху него се изсипват ядките (лешник или орех).
4. Внимателно се разбърква с движения отгоре надолу.
5. Тестото се изсипва върху тавичка, покрита със суха хартия за печене (т.е. не се намазва с мазнина) и повърхността на блата се изравнява.
6. Тавата се слага в долната част на фурна, предварително загрята до 170С.
7. След около 20 минути температурата се намалява до 150 и се пече още 1 час 40 мин.
8. Блатът трябва да се надигне двойно.

Когато наближи времето за изваждане на първия блат, се разбива тестото за втория; изважда се първия, температурата се увеличава до 170 градуса и се слага втория блат.

Киевската торта е доста 'капризна' и почти никога не се получава от първия път.
Много е важно човек да познава особеностите на фурната си.
Не се пече на вентилатор, защото той пречи на блата да се надигне.
Блатовете се пекат в плитка тава. Тавичката не се пълни до края (оставят се около 5-7 мм до ръбчето на тавата). Като се надигне блата, тавата се запълва изцяло.
В крема не се слага сметана, за да не се разтвори целувчвеният блат.
Блатовете са твърди.
Изваждат се веднага от фурната. В кухнята трябва да е топло и да не е влажнен въздухът.
Белтъците трябва да са плътни след като се разбият. Не се сипва следваща 'порция' захар, докато предишната не е разтворена напълно.
Колкото по-плътни са белтъците, толкова по-стабилен е блатът.
Брашното се смесва с белтъка на ръка, не с миксер. Дори и на най-слаби оборои се променя структурата на тестото.
Най-хубавото на тази торта е, че става за ядене, дори когато не е добре изпечена.

Не съм я правила тази торта, прекалено сладка и тежка ми се струва.


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Юли, 2005 10:12 am Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
biskvitka написа:
...Не съм я правила тази торта, прекалено сладка и тежка ми се струва.


Нямя такова нещо! Прекрасна е!


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Юли, 2005 10:58 pm Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Апр, 2005 10:03 pm Съб
Мнения: 303
Location: Варна
:lol: Благодаря много за рецептата,същата я получих от съседката и на
www.good-cook.ru/cgi-bin/ikonboard има и снимки.Направихме разбор с колежките и събота ще творим.Оказа се,че от двете дози излизали три блата.Едно време при нас имаше сладкарница Груев и там сме се сервираше но се казваше френска целувка... после тортата носеше името бодигард.За съжаление сладкарницата я закриха и сега имаме Лучано.От форума в руския саит разбрах,че от първия път идеално не се получава,но всички са единодушни,че е страхотна и лека за консумация.И така в събота е старта.Още веднъж благодаря.


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Авг, 2005 5:04 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 27 Окт, 2004 5:13 pm Сря
Мнения: 134
Мили приятели, не мога да открия рецептата за Киевската торта. Моля, помогнете!


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Авг, 2005 6:08 pm Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Апр, 2005 10:03 pm Съб
Мнения: 303
Location: Варна
Пробвай на http://www.good-cook.ru/visitor/tort/tort_020.shtml има и снимки. Много е вкусна пробвайте.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 6 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB