Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 24 Май, 2024 4:41 pm Пет

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 6 мнения ] 
Message
Сготвено на: 23 Мар, 2006 10:48 pm Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 12 Мар, 2006 9:26 pm Нед
Мнения: 31
Наближава рождения ми ден и идеята, която имам за партито включва малко приятели и малко по-странно меню.
Искам да направя нещо като желиран солен кекс. Представям си го с онзи розов хайвер, който продават в Халите + октоподчета (пак от там). Ще добавя лимон, кисели краставичи... Иска ми се да желирам всичко това във форма за кекс, но така, че при обръщането октоподчетата да останат най-отгоре и да са в светло желе, така че да се виждат. Но не мога да измисля каква съставка да добавя, така че хем да е вкусна, хем да се желира, хем да е прозрачна, за да поставя октоподчетата в нея. Чудя се също дали трябва просто да поставя всички продукти в съда, да залея да кажем с бульон с желатин и да оставя в хладилника или трябва да правя всички пластове поотделно... А и честно казано желатинът е един от продуктите, с който имам най-много проблеми-не ми се получават винаги нещата.
Ако някой може да ми помогне със съвет или с идея, ще съм много благодарна. Идеята ми още не е съвсем кристално ясна, но в общи линии така си го представям-ефектно и вкусно.


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Мар, 2006 11:15 pm Чет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Йе, това е страхотна идея!!! Представям си, че би могло на дъното на формата на подредиш октоподчетата и да ги залееш с около 2 пръста бистър бульон от варенето им с желатин, да изчакаш малко да стегне, после слой хайвер и пак бульон, слой парченца грейпфрут или лимон, бульон, слой белени скариди. Или нещо такова. И всичко това обърнато върху "ливадка" от ситно нарязън копър и тук-таме черни маслини с пълнеж аншоа... Ама ме размечта :)


 Profile  
 
 Рецепта: за нещото
Сготвено на: 24 Мар, 2006 12:50 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 12 Мар, 2006 9:26 pm Нед
Мнения: 31
Аз си мислях за маринованите октоподчета... ако са мариновани дали пак трябва да ги варя? И как да действам с желатина-незнам какво количество да използвам и как точно да желирам.... :oops: Ако желирам на отделни пластове, после трябва ли да залея всичко пак с бульон с желатин, за да е цяло-да не вземат да се разместят тези пластове, като обърна кекса......
...и такива ми ти работи........


 Profile  
 
 Рецепта: Re: за нещото
Сготвено на: 24 Мар, 2006 11:14 pm Пет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
ross написа:
Аз си мислях за маринованите октоподчета...

Ако са мариновани, няма нужда да ги правиш нищо, мисля. А като стегне формата в хладилника, няма начин да се размести при обръщането. За количествата желатин не съм спец, да каже някой по-майстор.


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Мар, 2006 12:41 am Съб 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Здравей, ross!

За желатина сме писали подробно в тази тема. Единственото уточнение, което мога да добавя е, че не се загрява над 60 С.

Иначе творението ти (в момента не се сещам каке на български, на руски е заливное) може да се направи по следния начин:
1. След като обработиш желатина (виж линка по-горе), сипваш около 1/2 см бульон, смесен с желатина, на дъното на формата.
2. Като застине, се нарежда един пласт с морски дарове, залива се отново с бульон + желатин.
3. Нататък се процедира по същия начин, докато свършат продуктите.

Ако желатинът се стегне, преди да приключиш работата с него, сместа отново се загрява на водна баня.

Няма опасност слоевете да се разделят.

Успех!


Last edited by biskvitka on 25 Мар, 2006 12:44 am Съб, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 25 Мар, 2006 12:43 am Съб 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
Аспик.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 6 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB